Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

K tyfovému hřbitovu povede nová cesta, z rarity bude jedinečná památka

  8:47
Radnice v Havlíčkově Brodě nechá vybudovat novou přístupovou cestu na unikátní židovský tyfový hřbitov a bude ho i více propagovat. Hřbitov se nachází severně od města a v posledních letech se na něj lidé dostávali jen přes pole. Projekt na jeho obnovu a zpřístupnění iniciovali brodští skauti.
Havlíčkův Brod začne více propagovat unikátní tyfový hřbitov. Začne tím, že už se k jedinečné památce nebude chodit jen pěšinou v polích.

Havlíčkův Brod začne více propagovat unikátní tyfový hřbitov. Začne tím, že už se k jedinečné památce nebude chodit jen pěšinou v polích. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Židovský tyfový hřbitov v Brodě je velice oblíbeným cílem procházek, mnoho lidí k němu vyráží například se psy. Až dosud však neměli, jak se na něj dostat. Ačkoli ve starých katastrálních mapách je k němu cesta vyznačena, dávno byla zrušena.

Na hřbitov se lze dostat jen po zhruba 250 metrů dlouhé pěšině přes pole. Ta je vyšlapaná, jen pokud jsou k tomu vhodné podmínky a příznivé roční období. V chladných měsících ale i tato pěšina bývala nemilosrdně rozoraná.

„Lidé na tyfový hřbitov spontánně chodí. Ale ta cesta tam je nedůstojná,“ přikyvuje havlíčkobrodský starosta Jan Tecl.

Radnice už - na popud místní skautské organizace - začala podnikat kroky, aby tento stav změnila. Směnila pozemky s majitelkou části cesty od nového městského hřbitova do Lázničkovy stráně, z níž má propojka na tyfový hřbitov odbočovat. A v linii této budoucí cesty, kterou město už vlastní, dalo výpovědi nájemcům. Zároveň usiluje o vyjmutí tohoto pásu ze zemědělského půdního fondu.

„Pruh pozemku, který tu vlastníme, je opravdu úzký, na několika místech široký jen dva metry. Zpracováváme projekt, který by tudy cestu vedl. Na širších místech bychom chtěli podél cesty doplnit i výsadbu, stromy či keře,“ popsal brodský místostarosta Zbyněk Stejskal.

Cestou by ale vzestup významu tyfového hřbitova neměl končit. Vedení města se chce neobvyklou památkou více chlubit. Přímo ke hřbitovu by chtělo umístit informativní tabuli. A také se více zasloužit o jeho zúhlednění a informování v propagačních materiálech.

O prvotní úpravu a nejzákladnější údržbu hřbitova se brodští skauti starají už od předloňska. Už na něm odpracovali množství brigádnických hodin a prostor mezi hroby vyčistili, vyrobili informační tabuli a dlouhodobě se zasazují o propagaci hřbitova. To vše po dohodě s vlastníkem, jímž je Židovská obec v Praze. A jak už dříve řekl její předseda František Bányai, majitel by se zpřístupnění a uvedení hřbitova do širšího povědomí vůbec nebránil.

„Tyfový hřbitov v Havlíčkově Brodě je historický unikát, možná i evropského významu. Byli bychom velice rádi, aby se stal místní památkou,“ pravil Bányai před rokem a půl.

Rarita, která jinde v Česku není

Ačkoli má Havlíčkův Brod má takřka nulovou židovskou historii, tyfový hřbitov je rarita, která jinde v Česku není. Založen byl v lednu roku 1917 a byly na něm pohřbeny zhruba čtyři stovky válečných židovských uprchlíků, převážně z Haliče a Bukoviny.

Za první světové války přicházeli do místního vystěhovaleckého tábora, který byl zřízen v letech 1916 až 1918 na místě dnešní psychiatrické léčebny.

„V táboře, do něhož mohlo přijít až deset tisíc lidí, však brzy vypukla epidemie tyfu,“ uvedl místostarosta Libor Honzárek.

Podle ředitele havlíčkobrodského Muzea Vysočiny Michala Kampa při epidemii v táboře zemřelo v součtu kolem 640 uprchlíků.

„Mrtví byli pohřbíváni nejprve na židovském hřbitově v Ledečské ulici. Ten ale tak velkému počtu mrtvých kapacitně nestačil, a proto vznikl zvláštní hřbitov pro uprchlíky židovského vyznání na okraji města,“ vysvětlil už dříve ředitel muzea.

Zaniklá přístupová cesta hřbitov ochránila

Svého druhu jedinečný hřbitov postupem let zarostl stromy a vegetací, a právě to, že zanikla i přístupová cesta, ho podle historiků zřejmě zachránilo od úplného zániku a dalšího rozkrádání nebo ničení náhrobků.

Na hřbitově se dochovalo kolem devadesáti náhrobků nebo jejich částí. Další mohou být ukryty pod nánosy hlíny.

„Dochovány jsou většinou jednoduché stély s hebrejskými nápisy, u některých je latinkou napsáno jméno a místo původu. Mezi nimi je i pět větších náhrobků,“ vylíčil Michal Kamp.

  • Nejčtenější

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

Byt přednosty i zachovalý kryt. Redaktor si před demolicí prošel jihlavské nádraží

Desítky zájemců o jihlavskou historii se koncem týdne symbolicky rozloučily s budovou městského nádraží. Stanice z roku 1887 má totiž na konci roku ustoupit novému terminálu, který na jeho místě...

12. července 2024  18:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Doprava zhoustne. Kvůli stavbě kruháče zavřou do září u Jihlavy nájezd na D1

V pondělí 15. července se z důvodu přestavby křižovatky na silnici I/38 u Jihlavy uzavře EXIT 112 na dálnici D1 ve směru na Prahu. „Předpokládáme, že konkrétně v tomto uzlu úplně uzavřeme nájezd do...

12. července 2024  15:17

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Cílem Žďáru je dostatek stání pro auta. Kolik to bude stát, však místní nevědí

Když chce řidič zaparkovat – třeba jen na chvíli, při vyzvednutí dětí ze školy, nemá kde. Odstavená auta blokují průjezd ulicí, brání ve vjezdu na pozemek nebo stojí na přechodu či chodníku. Některá...

19. července 2024  8:16

Žďárský stavební úřad zkrátil hodiny pro veřejnost o další den

Jen dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu, je nyní lidem k dispozici stavební úřad ve Žďáru nad Sázavou. Omezení hodin pro veřejnost o další den nastalo k začátku července, kdy také začal platit...

18. července 2024  16:40

Havlíčkův Brod změní trasování MHD, přibudou i tři oboustranné zastávky

Po několika málo letech od velké autobusové revoluce se v Havlíčkově Brodě opět změní trasování některých linek městské hromadné dopravy (MHD). Spoje vůbec poprvé v historii začnou projíždět...

18. července 2024  8:42

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...