Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vysočina Arenu by mezi elitou udrželo 300 milionů, dostavba má však kritiky

  9:06
Sportovní klub Nové Město na Moravě plánuje před mistrovstvím světa v biatlonu 2024 dostavbu a revitalizaci Vysočina Areny za více než 300 milionů korun. Předseda klubu a zároveň šéf Českého svazu biatlonu Jiří Hamza představil zástupcům města studii. Proti plánům se však podepisuje petice.
Studie dostavby a revitalizace národního sportovního centra v Novém Městě na...

Studie dostavby a revitalizace národního sportovního centra v Novém Městě na Moravě počítá v příštích dvou letech před MS v biatlonu se vznikem několika nových objektů. | foto: Archiv SK Nové Město na Moravě

Dostavba Vysočina Areny zahrnuje například krytou střelnici na místě, kde stává při Světovém poháru v biatlonu dvoupatrový montovaný VIP stan, a která by v době velkých akcí posloužila jako tiskové středisko. Součástí plánů jsou i nové komentátorské buňky, sociální zázemí pro návštěvníky, další servisní buňky nebo garáže pro techniku a také vylepšení osvětlení stadionu a tratí nebo optických a datových sítí.

Asi největší změnu by přinesla stavba tribuny E, kterou dosud organizátoři nechávali pro Světový pohár smontovat z trubek a poté zase rozebrat. Objekt o velikosti zhruba poloviny stávající mobilní tribuny by zároveň zahrnoval zázemí pro sportovce se společenskou místností, posilovnou, šatnami a také ubytovacími jednotkami.

„Před dvaceti lety byly požadavky na výstavbu takové, aby areály byly pokud možno co nejvíce mobilní. Názor se časem úplně otočil, téma udržitelnosti a životního prostředí razí mezinárodní sportovní federace i v zimních sportech. Cílem je vytvořit udržitelné areály šetrné k životnímu prostředí s co nejnižší uhlíkovou stopou, to znamená vozit co nejméně materiálu tam a zpátky a udělat co nejvíce pevných staveb,“ vysvětluje Hamza.

Funkcionář, který je zároveň viceprezidentem Mezinárodní biatlonové unie (IBU), počítá s pravidelným pořádáním SP v biatlonu, aktuálně přinejmenším do roku 2026.

„Navíc běžecké lyžování by mělo podle dohody Mezinárodní běžecké federace FIS a našeho svazu lyžařů pořádat svěťák každý druhý rok, Světový pohár horských kol každý rok. Jeho organizátoři se chtějí znovu ucházet o pořádání mistrovství světa,“ vypočítal Hamza další akce.

Plánovaná investice má podle něj vylepšit pozici Nového Města, které se řadí mezi tři nejlepší organizátory SP v biatlonu.

Neupřednostnit Arenu před potřebami občanů

Už na zastupitelstvu na konci dubna čelil Jiří Hamza řadě dotazů od zastupitelů i příchozích. Ptali se na využití areálu veřejností, provozní výdaje, životnost staveb nebo záruky, aby po třiceti letech nezůstaly v aréně chátrající betonové skelety. Starosta sousedních Vlachovic Jan Petr připomněl požadavek na cyklostezku, která umožní bezpečnější provoz po silnici od arény do okolních obcí.

Co má být součástí dostavby a revitalizace

  • Krytá střelnice, rozcvičovna pro suchou přípravu, posilovna a gymnastický sál. Objekt by v době konání mistrovství světa a velkých mezinárodních akcí sloužil jako tiskové středisko a sekundárně jako prostor pro čestné hosty.
  • Tunel spojující střelnici s tiskovým střediskem - krytou střelnicí.
  • Nové komentátorské buňky. Chystá se renovace současné budovy pro média a její přestavba na kancelářskou budovu sloužící jako zázemí televizních společností.
  • Sociální zázemí pro návštěvníky (spodní část tribun D a A).
  • Přístavba budovy office area - poslouží jako zázemí střelnice a kancelářské prostory.
  • Novostavba budovy pro sportovce se společenskou místností, posilovnou, šatnami, menšími ubytovacími jednotkami a servisním zázemím jako součást nového segmentu tribuny E, která byla dosud montovaná.
  • Přístavba servisních buněk.
  • Garáž pro techniku.
Zdroj: objemová studie Sportovního klubu Nové Město na Moravě

Kritické poznámky padly například i ke stavu sociálního zařízení a hodně jich mířilo na údržbu lyžařských stop, které klub pro mikroregion částečně zajišťuje.

Kritici dalších investic začali před pár dny sbírat podpisy na petiční archy. Co iniciátoři petice, mezi kterými je i horolezec Radek Jaroš, žádají?

„Aby město coby vlastník dotčených pozemků narovnalo vztahy mezi městem, veřejností a místním sportovním klubem. A neupřednostnilo rozsáhlou přestavbu Vysočina Areny na úkor jiných potřeb občanů,“ stojí v úvodu petice.

Kritici míní, že v případě postavení nerozebíratelných objektů zůstane mimo velké akce valná většina areálu nevyužitá, ale bude potřeba objekty udržovat, což bude mít podle nich negativní dopad na hospodaření města.

„Podle prezentovaných informací se má město podílet i na financování přestavby, a to nemalou částkou. Občané města by ocenili, kdyby výdaje veřejného rozpočtu sloužily co největší skupině občanů, nejen úzké skupině provozující profesionální sport,“ stojí v petici.

Požadavky kritiků jsou relevantní, říká starosta

Otázka financování zůstává zatím nedořešená. „V dotačním programu Národní sportovní agentury pro klíčovou sportovní infrastrukturu bylo navrženo, že bude z 90 procent financovaný ze státního rozpočtu a z deseti procent z municipalit. Návrh bude připomínkovat Evropská komise, odpověď by měla dorazit do dvou měsíců, teprve podle toho můžeme projednávat s vládou míru financování potencionálních staveb v Novém Městě,“ poznamenal Jiří Hamza.

Požadavky kritiků považuje starosta Michal Šmarda za relevantní a rozumné. „Jsou to přesně takové požadavky, jaké má při jednání se sportovním klubem i město, tedy aby aréna pokud možno co nejvíc sloužila veřejnosti a sportující mládeži. Osobně bych dodal to, aby aréna co nejméně zatěžovala životní prostředí,“ shrnul Šmarda.

Podle něj není nutné mít obavy z vlivu na hospodaření města. „Po výstavbě areálu v letech 2011 a 2012 klesl příspěvek města na provoz areálu z jednoho milionu na 750 tisíc korun ročně,“ uvedl starosta.

Jiří Hamza poukazuje na to, že Vysočina Arena patří od roku 2015 mezi jedno ze sedmi národních sportovních center. „To jsou centra určená pro pořádání velkých sportovních akcí a vrcholový sport. I tak ale devadesát procent času v areálu sportuje veřejnost nebo trénují členové sportovního klubu,“ reagoval na výtky Hamza.

„To, že se při pořádání akcí zavře areál a týden je aréna neprůchozí, je pravda. Ale kvůli těm akcím jsme to stavěli,“ dodává.

Za nesouhlas může covidový rok, míní Hamza

Nesouhlasné názory jsou podle něj ovlivněné covidovým rokem. „My jsme stáli před rozhodnutím špatným a ještě horším. Jestli letos zavřít arénu, jak nám nařizovalo ministerstvo zdravotnictví, abychom zabránili šíření koronaviru. Kdybychom nechali areál otevřený, tak by nám ti samí lidé řekli, že šíříme koronavirus po Novém Městě,“ vrátil se k tomu, proč byl areál před Světovým pohárem oplocený.

Sportovní klub otevřel arénu až v půlce března po Světovém poháru ve chvíli, kdy byl pohyb vládními opatření při tvrdém lockdownu umožněn pouze v katastru obce. „V tu chvíli bylo jasné, že nikdo jiný než Novoměšťáci do areálu nesmí. Předtím to bylo tak, že by tam na víkend najely tisíce lidí ze všech stran,“ poukázal Hamza.

Petici, jež začala před pár dny kolovat mezi lidmi, chtějí iniciátoři podle Radka Jaroše doručit na radnici tak, aby ji zastupitelé stihli projednat 21. června. S tím počítá i starosta Michal Šmarda.

„Považuji za praktické, aby byla petice projednána v červnu současně se schvalováním projektu Vysočina Areny ze strany města,“ reagoval. Zastupitelé mají rozhodovat o souhlasu s výstavbou, ne o výši příspěvku.

  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

Žďár řeší, co udělat s Věžičkou, aby ožilo centrum Stalingradu

Nejstarší sídliště ve městě – Žďár nad Sázavou 3, jemuž však nikdo z místních neřekne jinak než Stalingrad nebo zkráceně Staloš – je unikát samo o sobě. Nejen svým pojmenováním, které se vžilo...

14. července 2024  10:09

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Hrad Kámen uzavřely opravy, turisté však mohou využít náhradní program

Nové fasády, opravené hradby, ale i nové interiéry, které budou následně zaplněny moderními expozicemi, včetně unikátní sbírky historických motocyklů. To vše samozřejmě i s interaktivními prvky. Tak...

20. července 2024  10:14

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Cílem Žďáru je dostatek stání pro auta. Kolik to bude stát, však místní nevědí

Když chce řidič zaparkovat – třeba jen na chvíli, při vyzvednutí dětí ze školy, nemá kde. Odstavená auta blokují průjezd ulicí, brání ve vjezdu na pozemek nebo stojí na přechodu či chodníku. Některá...

19. července 2024  8:16

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...