Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

Stožáry a dráty, které nikam nevedou. Unikátní zařízení roky měří námrazu

  12:07
Zima na Vysočině a jinovatka patří k sobě. Toho si všimli vědci už před více než devadesáti lety. A tak u Studnic na Žďársku vybudovali dodnes sloužící zařízení, které sleduje tvoření námrazy. Stožáry propojené kabely a mnohaleté detailní měření jsou unikáty, jež nemají jinde ve světě obdoby.

Tři mohutné stožáry u Studnic vyrostly v roce 1980. Jsou na nich zavěšeny vodiče pro napětí 400 tisíc voltů. Vědci zkoumají, jak se na nich tvoří námraza. A ta v nadmořské výšce 784 metrů vůbec není neobvyklá. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Na polích u osady Studnice poblíž Nového Města na Moravě překvapí zdaleka viditelná trojice mohutných stožárů pro vedení velmi vysokého napětí. Jenže stožáry jsou zde právě jen tři... Vedení mezi nimi jako by vedlo odnikud nikam. Prověšená lana elektrických vodičů totiž skutečně proud nevedou.

Vědci sledují, jak toto modelové elektrické vedení namrzá. Už od roku 1929 zde funguje základna pro výzkum námrazy, která se právě zde, v nadmořské výšce 784 metrů, v chladnějším období roku tvoří pravidelně a intenzivně.

Tři mohutné stožáry u Studnic vyrostly v roce 1980. Jsou na nich zavěšeny vodiče pro napětí 400 tisíc voltů. Vědci zkoumají, jak se na nich tvoří námraza. A ta v nadmořské výšce 784 metrů vůbec není neobvyklá.

Po prvotním průkopnickém jednoduchém zařízení podobném myslivecké sedačce tady vybudovali modernější systém v roce 1940. Od toho roku až dodnes se také získaná měření dochovala.

V roce 1974 byla především oblast dnešní Vysočiny - neboli Českomoravská vrchovina - zasažena ničivými námrazami, které trhaly dráty a lámaly stromy. To byl pro stát impulz, aby se na výzkum námraz více zaměřil.

Data ze stožárů odečítají stovky moderních čidel

V roce 1980 proto u Studnic vyrostly tři mohutné stožáry se zavěšenými vodiči pro napětí 400 tisíc voltů. V několika výškových úrovních jsou opatřené množstvím dalších měřidel.

Zařízení se od té doby až dodnes používá. Data jsou odtud ze stovek moderních čidel odesílána automaticky. Přijímají je vědci v brněnské firmě EGÚ, což je pracoviště, které se výzkumem námrazy a příbuzných oborů v energetice profesionálně zabývá od roku 1951.

„Letos jsme v případě Studnice dokončili osmdesátiletou řadu sledování námrazových maxim v jedné oblasti. To jsou údaje, které v takovém celku nikdo na světě nemá,“ vysvětlil Petr Lehký, který se v EGÚ zabývá výzkumem vlastností elektrických sítí.

Údaje ze sledování námraz se využívají například při navrhování nových technologií či ochranných prvků přenosových soustav. Z údajů se odvozují námrazové mapy pro energetiku či stavebnictví.

„Nyní tam měříme námrazové jevy na koulích výstražného značení na elektrických vedeních pro letce. Údaje budou sloužit jako podklad pro nově vznikající evropskou normu,“ přiblížil Lehký.

Správě CHKO se vysoké stožáry nelíbí, městu nevadí

Budoucnost zařízení u Studnice je ale nejistá. Správa CHKO Žďárské vrchy totiž s jeho existencí v těchto místech nesouhlasí a žádá, aby byly stožáry odstraněny.

Nové Město na Moravě, jemuž dotčené pozemky patří, oproti tomu nemá problém s tím, aby je na další roky firmě EGÚ pronajalo. „Nám tam ty stožáry určitě nijak nevadí,“ řekl novoměstský starosta Michal Šmarda.

Vědci se dohodli i s majitelem ostatních dotčených parcel. „Určitě chceme toto zařízení u Studnic provozovat co nejdéle. Nelze ho jen tak přestěhovat, tím znehodnotíme obrovské množství dat, která jsme z toho místa nastřádali,“ řekl Lehký.

Vědci by na místě stoprocentně chtěli zachovat nejvyšší padesátimetrový střední stožár s měřící technikou. Ten slouží i pro přenos internetu a telekomunikací. „Pokud by krajní stožáry musely být odstraněny, tak se připravíme o možnost tam provádět výzkum na skutečném fyzickém provedení vodičů,“ poznamenal Lehký.

Úbočí vrchu Kopeček nad Studnicí, kde stožáry stojí, patří k nejvýše položeným vyhlídkovým místům Vysočiny. Bývají odtud vidět vrcholky Alp, vzdálené 200 kilometrů. Proto se před lety objevil návrh upravit nejvýše položený námrazoměrný stožár na rozhlednu. K realizaci zatím nedošlo.

Menší manuální námrazoměrné stanice byly v minulosti na více místech Vysočiny. Byly však už nahrazeny novými technologiemi, a tak se dodnes z těchto pamětníků dochovala pouze mysliveckému posedu podobná stanice u Kalhova na Jihlavsku. Ani ta se už nepoužívá.

  • Nejčtenější

Odstup při předjíždění cyklistů naštval správce lesů, chce zakázat vjezd kol

Ranské polesí na severu Havlíčkobrodska bývá v létě častým místem výletů cyklistů. Hlubokými lesy vede síť zpevněných...

Pro česko-řeckou rodinu byl život v Jihlavě za komunismu plný překážek

Listopadové události v roce 1989 znamenaly velkou změnu v životě tehdy zřejmě jediné česko-řecké rodiny v Jihlavě....

Srážka šesti aut zablokovala D1 na Vysočině, jedno nákladní se převrátilo

Provoz na D1 ve směru na Brno stojí v úseku přes Vysočinu kvůli nehodě na 124. kilometru. Havarovalo tam celkem šest...

Zámek Brtnice prozkoumají archeologové, zájemci o koupi záměr opustili

V příštím roce má být zahájen archeologický průzkum zámku v Brtnici a v roce 2023 mají začít práce na odvodnění třetího...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český výletník: proč je rekordním městem Pelhřimov a ne Trhové Sviny

Nic by určitě nebránilo tomu, aby se městem českých rekordů a kuriozit staly třeba Klatovy nebo Trhové Sviny. Ty druhé...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Střetů se zvěří na silnicích přibývá, účinnost ohradníků s časem klesá

Větší migrace zvěře za ubývající potravou, podzimní mlhy a dříve nastupující šero. To jsou hlavní faktory, které řadí...

Jihlava sází desítky mladých stromů, u cyklostezky vznikl nový ovocný sad

Podzimní výsadba stromů v Jihlavě je v plném proudu. A nesází se jen okrasné dřeviny. U cyklostezky do místní části...

Botanici roky mapovali vzácnou květenu Vysočiny, nyní vydali unikátní knihu

Pro botaniky, učitele, ochránce přírody, ale i laiky je určena nově vydaná Červená kniha květeny Vysočiny. Na 537...

Nemocnice na Vysočině omezují plánované operace, o pomoc požádaly armádu

Nemocnice v Kraji Vysočina omezují neakutní péči. Kvůli nedostatku personálu už v některých vypomáhají vojáci. Za...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY (40 - 45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Často lidi vykolejíme, přiznávají manželé Černí. Oba nosí dámskou módu

Michaela a Vlastimil Černí se rádi oblékají podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželé...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...