Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Lidem v Brodě vadí světelný smog a chladná bílá, lampy se postupně mění

  8:44
Veřejné osvětlení v Havlíčkově Brodě produkuje až příliš chladné bílé světlo a zbytečně mnoho světelného smogu. Takové podněty dostal od občanů města výbor pro životní prostředí. Technické služby, které osvětlení provozují, ho v posledních letech výrazně modernizují.
Nové osvětlení Havlíčkův Brod pořizuje do lokalit, která prochází kompletní...

Nové osvětlení Havlíčkův Brod pořizuje do lokalit, která prochází kompletní rekonstrukcí. Týká se to i centra města. Lampy s LED světly snižují světelný smog, šetří provozní náklady a nejsou tak poruchová, jako původní sodíková světla. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

„Podněty od občanů zněly v tom smyslu, že se svítí zbytečně moc a že se ve zvýšené míře používá chladnější bílé světlo, které není tak příznivé pro lidské zdraví. Nevztahovaly se k jednomu místu či lokalitě, podněty byly směřovány obecně na celé město,“ tlumočil připomínky předseda výboru Václav Hlaváč.

Technické služby ve městě a jeho místních částech provozují zhruba tři a půl tisíce světelných bodů. Nejvíce z toho je klasických pouličních lamp, do počtu je ale zahrnuto i třeba slavnostní osvětlení mostu u svaté Kateřiny či nasvícení pamětihodností.

Podle Ondřeje Kotěry, mistra veřejného osvětlení, se v posledních letech podařilo už více než třetinu celého systému obnovit.

„Staré sodíkové lampy postupně nahrazujeme novým LED osvětlením. I na letošek máme v plánu obměnu zhruba sto šedesáti bodů,“ řekl.

Přiznává, že u starších lamp skutečně problém se světelným smogem může nastat. Ty obvykle svítí do všech stran, a tudíž osvětlují i fasády domů či stromy ve své blízkosti. Moderní LED světla však mají technologie, které tvorbu světelného smogu prakticky znemožňují.

„Nová světla už mají funkci, která umožní modelovat světelný kužel a nastavit ho požadovaným směrem. Umí svítit jen tam, kam potřebujeme,“ vysvětluje Kotěra.

Novější lampy se postupně dávají po celém městě

Novější osvětlení technické služby instalují postupně po celém městě. Automaticky ho dávají do každé ulice, která prochází kompletní rekonstrukcí. V posledních letech jimi nechalo město osadit i dvě největší sídliště Žižkov a Výšina, na což získalo peníze z dotací.

„Jak máme peníze, snažíme se je do osvětlení investovat. Bohužel, na další dotace už moc šancí dosáhnout nemáme. Ty jsou určené na náhradu předem daných procent osvětlení a my už se teď pohybujeme na horní hranici tohoto stavu,“ konstatoval brodský místostarosta Zbyněk Stejskal.

Obměna světelných bodů se v Havlíčkově Brodě řídí takzvaným generelem veřejného osvětlení. Před pár lety si ho technické služby nechaly vyhotovit u odborné firmy. Zjednodušeně řešeno, jde o manuál, který u jednotlivých ulic a jejich částí určuje, kde by jaké světlo mělo být nebo jak moc by mělo svítit.

Vyplývá z něj, že na většině území města by se mělo používat neutrální bílé světlo o teplotě okolo čtyř tisíc kelvinů. Na rušných komunikacích či přechodech pro chodce, kde je potřeba dobře vidět, může být bílá i chladnější. Ovšem tam, kde je menší provoz, na sídlištích nebo v parcích postačí teplejší bílá mezi 2 700 až třemi tisíci kelviny.

„Teplé světlo je pro člověka příjemnější. Zároveň je ale také energeticky náročnější, a tedy méně ekologické než světlo bílé či modré. Naopak, u bílého světla je vyšší zřetelnost vidění, což je potřebné zejména v silničním provozu,“ vysvětluje Ondřej Kotěra.

Provoz osvětlení stojí město 11 milionů ročně

Nová LED světla umí technické služby naprogramovat. A v praxi to tak i dělají. Od dvaadvacáté hodiny večerní do šesti ráno snižují svítivost světel o čtyřicet procent. Ušetří tím na nákladech, ale také ještě více sníží světelný smog.

Celý systém veřejného osvětlení včetně energií, mezd pracovníků i nejnutnějších oprav stál loni brodské technické služby necelých jedenáct milionů korun.

Na základě všech těchto skutečností výbor pro životní prostředí naznal, že technické služby dělají pro omezení světelného smogu dost. Podněty tak vzal na vědomí, ale nebude se jimi v současné době dále zaobírat.

„Střetávají se zde dva proudy, a to otázka bezpečnosti s otázkou vlivu nočního světla na přírodu,“ podotkl Václav Hlaváč. Podle něho se v Havlíčkově Brodě zatím daří mít tyto dvě otázky v rovnováze. „Technické služby nepostupují špatným směrem,“ vzkázal Hlaváč.

  • Nejčtenější

Tryskáč ze Žďáru naštval Voráčka, bojí se hadů, ale na závod s McDavidem si troufá

Premium Je vážně radost sledovat jeho počínání na ledových scénách v NHL. I díky ukrutné letní dřině v posilovně se po nich...

Devítiletá dívka už čtyřikrát darovala svoje vlasy na paruky nemocným

Neobvyklý rekord zaznamenali komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den. Do databáze Muzea rekordů a kuriozit byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihlava nechala namalovat nový cyklopruh přes kanály, kritiku však odmítá

Šlendrián, nebo jen nepochopený záměr? Jihlava má novou atrakci. Na Tolstého ulici se objevily stovky metrů nového...

Rekonstrukce za dvě miliardy zrychlí cestu po železnici z Brodu na Brno

Správa železnic se pomalu začíná připravovat na jednu ze svých největších investic na Vysočině. Modernizovat by chtěla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude těžit dál, našli nové ložisko kamene

V kamenolomu v Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude kámen těžit déle, než se předpokládalo. Těžaři v něm objevili další...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Lidé z Ledče chtějí návrat přímého spoje do Prahy. Je ztrátový, odmítá kraj

Obyvatelé severozápadního cípu Vysočiny přišli v létě o přímý spoj do Prahy. Dopravní společnost Arriva se rozhodla...

Nový azylový dům ve Žďáře už je plný, na zimu chystá i „teplou židli“

S přicházejícím zimním obdobím finišují ve žďárském azylovém domě pro muže přípravy na předpokládaný zvýšený zájem...

Den D pro jihlavskou arénu se blíží, soukromé firmy ale nejspíš nepomohou

Dvacátý prosinec má být dnem, kdy jihlavští zastupitelé rozhodnou o budoucnosti Horácké multifunkční arény. Vedení...

První cimbál jsme sháněli v romské osadě, vypráví primáš Horácké muziky

Na každém vystoupení Horácké muziky je znát, jak se její členové hudbou baví. Tento soubor je hodně v kurzu, dokonce se...

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR QUALITY ENGINEER (50-55.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 50 000 - 57 000 Kč

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...