Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Lidem v Brodě vadí světelný smog a chladná bílá, lampy se postupně mění

  8:44
Veřejné osvětlení v Havlíčkově Brodě produkuje až příliš chladné bílé světlo a zbytečně mnoho světelného smogu. Takové podněty dostal od občanů města výbor pro životní prostředí. Technické služby, které osvětlení provozují, ho v posledních letech výrazně modernizují.

Nové osvětlení Havlíčkův Brod pořizuje do lokalit, která prochází kompletní rekonstrukcí. Týká se to i centra města. Lampy s LED světly snižují světelný smog, šetří provozní náklady a nejsou tak poruchová, jako původní sodíková světla. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

„Podněty od občanů zněly v tom smyslu, že se svítí zbytečně moc a že se ve zvýšené míře používá chladnější bílé světlo, které není tak příznivé pro lidské zdraví. Nevztahovaly se k jednomu místu či lokalitě, podněty byly směřovány obecně na celé město,“ tlumočil připomínky předseda výboru Václav Hlaváč.

Technické služby ve městě a jeho místních částech provozují zhruba tři a půl tisíce světelných bodů. Nejvíce z toho je klasických pouličních lamp, do počtu je ale zahrnuto i třeba slavnostní osvětlení mostu u svaté Kateřiny či nasvícení pamětihodností.

Podle Ondřeje Kotěry, mistra veřejného osvětlení, se v posledních letech podařilo už více než třetinu celého systému obnovit.

„Staré sodíkové lampy postupně nahrazujeme novým LED osvětlením. I na letošek máme v plánu obměnu zhruba sto šedesáti bodů,“ řekl.

Přiznává, že u starších lamp skutečně problém se světelným smogem může nastat. Ty obvykle svítí do všech stran, a tudíž osvětlují i fasády domů či stromy ve své blízkosti. Moderní LED světla však mají technologie, které tvorbu světelného smogu prakticky znemožňují.

„Nová světla už mají funkci, která umožní modelovat světelný kužel a nastavit ho požadovaným směrem. Umí svítit jen tam, kam potřebujeme,“ vysvětluje Kotěra.

Novější lampy se postupně dávají po celém městě

Novější osvětlení technické služby instalují postupně po celém městě. Automaticky ho dávají do každé ulice, která prochází kompletní rekonstrukcí. V posledních letech jimi nechalo město osadit i dvě největší sídliště Žižkov a Výšina, na což získalo peníze z dotací.

„Jak máme peníze, snažíme se je do osvětlení investovat. Bohužel, na další dotace už moc šancí dosáhnout nemáme. Ty jsou určené na náhradu předem daných procent osvětlení a my už se teď pohybujeme na horní hranici tohoto stavu,“ konstatoval brodský místostarosta Zbyněk Stejskal.

Obměna světelných bodů se v Havlíčkově Brodě řídí takzvaným generelem veřejného osvětlení. Před pár lety si ho technické služby nechaly vyhotovit u odborné firmy. Zjednodušeně řešeno, jde o manuál, který u jednotlivých ulic a jejich částí určuje, kde by jaké světlo mělo být nebo jak moc by mělo svítit.

Vyplývá z něj, že na většině území města by se mělo používat neutrální bílé světlo o teplotě okolo čtyř tisíc kelvinů. Na rušných komunikacích či přechodech pro chodce, kde je potřeba dobře vidět, může být bílá i chladnější. Ovšem tam, kde je menší provoz, na sídlištích nebo v parcích postačí teplejší bílá mezi 2 700 až třemi tisíci kelviny.

„Teplé světlo je pro člověka příjemnější. Zároveň je ale také energeticky náročnější, a tedy méně ekologické než světlo bílé či modré. Naopak, u bílého světla je vyšší zřetelnost vidění, což je potřebné zejména v silničním provozu,“ vysvětluje Ondřej Kotěra.

Provoz osvětlení stojí město 11 milionů ročně

Nová LED světla umí technické služby naprogramovat. A v praxi to tak i dělají. Od dvaadvacáté hodiny večerní do šesti ráno snižují svítivost světel o čtyřicet procent. Ušetří tím na nákladech, ale také ještě více sníží světelný smog.

Celý systém veřejného osvětlení včetně energií, mezd pracovníků i nejnutnějších oprav stál loni brodské technické služby necelých jedenáct milionů korun.

Na základě všech těchto skutečností výbor pro životní prostředí naznal, že technické služby dělají pro omezení světelného smogu dost. Podněty tak vzal na vědomí, ale nebude se jimi v současné době dále zaobírat.

„Střetávají se zde dva proudy, a to otázka bezpečnosti s otázkou vlivu nočního světla na přírodu,“ podotkl Václav Hlaváč. Podle něho se v Havlíčkově Brodě zatím daří mít tyto dvě otázky v rovnováze. „Technické služby nepostupují špatným směrem,“ vzkázal Hlaváč.

  • Nejčtenější

Na křižovatce u Havlíčkova Brodu zemřeli další lidé, místní požadují radary

Tři lidé zemřeli během pěti týdnů na silnici 38 z Havlíčkova Brodu na Jihlavu na křižovatce u Svatého Kříže. V úterý...

Tome, ten půlmaraton poběžíme spolu. Iva Součková o dětství svého syna

Premium Jsou to paradoxy. Už dvakrát si Tomáš Souček domů přivezl korunu pro krále fotbalového Česka, jenže co hraje v Anglii...

Chladno dalo včelám zabrat, med je lukrativním zbožím a jeho cena roste

Letošní studené jaro a start léta nesvědčily včelám medonosným. Ty do nezvykle chladného počasí vylétaly jen minimálně....

Starosta Humpolce čelí další výzvě k rezignaci, na autory podá žalobu

Na radnici v Humpolci to vře. Starosta Karel Kratochvíl z ODS za poslední měsíce obdržel dvě výzvy k rezignaci a ustál...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kondiční trenér Sáblíkové: Martina je přírodní úkaz, musím ji krotit

Premium Vyrůstali v jednom městě, na gymnáziu chodili do jedné třídy a před pár lety jejich cesty propojil i sport. Vít Živný...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Starosta Humpolce čelí další výzvě k rezignaci, na autory podá žalobu

Na radnici v Humpolci to vře. Starosta Karel Kratochvíl z ODS za poslední měsíce obdržel dvě výzvy k rezignaci a ustál...

První rychlovlak z Prahy do Brna vyjede za 11 let, slibují železničáři

Zahájení stavby v roce 2028 a zprovoznění v roce 2032. Takové termíny slibují manažeři a inženýři Správy železnic v...

V Bystřici si připomenou návštěvu prezidenta T. G. Masaryka z roku 1928

Špalíry lidí lemovaly cestu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Horácku v červnu 1928. Deset let po vzniku...

Na Žďársku vznikají přírodní učebny, děti se o krajině učí pod širým nebem

Učit se o přírodě v přírodě. Nezkoumat živočichy jen na obrázcích, ale sledovat je v jejich přirozeném prostředí. A...

Grafton Recruitment Praha
OBSLUHA OHRAŇOVACÍHO LISU | VOLNÉ VÍKENDY

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....