Sprejer propojil Jihlavu s Prahou a Brnem železničním mostem s vlakem

  14:49aktualizováno  14:49
Na zdi u parkoviště v jihlavské Bezručově ulici vzniká unikátní umělecké dílo. Obří obraz zde maluje sprejer Jakub Menšík. Vyhrál v soutěži a získal zakázku od radnice. Motivem jeho malby je zobrazení Jihlavy jako místa, které spojuje východ se západem, Čechy s Moravou i Prahu s Brnem.

O tom, že by se svým návrhem zvítězil v soutěži vyhlášené jihlavským magistrátem, se Jakubovi Menšíkovi z Jihlavy ze začátku ani nesnilo.

Fotogalerie

„Byla to výzva, kterou jsem chtěl zkusit. Proto jsem poslal návrh. Ale myslel jsem si, že nebudu mít moc šancí. Domníval jsem se, že příležitosti k realizaci svého námětu se chopí mnohem víc lidí. Třeba že se zapojí umělecké školy, pro jejichž studenty to mohla být velká zkušenost,“ říká Menšík, který v těchto dnech dokončuje graffiti na zdi o ploše 130 metrů čtverečních.

Hotov by chtěl být do neděle. „Na graffiti pracuji už třetí týden. Prvních pět dní jsem si na to vzal dokonce dovolenou. Teď pracuji po odpolednách, večerech a ve svém volném čase. Ne vždy vyjde počasí. Do víkendu bych to chtěl každopádně uzavřít,“ usmívá se osmatřicetiletý tvůrce.

Práci dělá bez nároku na honorář. „Odměnou mi je, že se tu mohu realizovat,“ dodává.

Tvar zdi železničnímu mostu hodně napomáhá

S nápadem využít nově opravenou plochu pro velké grafické dílo přišli zástupci firmy Stavotop, která vlastní sousedící nemovitosti. Nabídku radnice přivítala a vypsala výtvarnou soutěž. Město pak částkou do výše 30 tisíc korun hradí náklady na pořízení barev a sprejů.

Na radnici dorazily čtyři návrhy, z nichž pak komise vybrala námět Jakuba Menšíka. Hlavním motivem vítězného návrhu je zobrazení Jihlavy jako místa, které spojuje východ se západem, Čechy s Moravou i Prahu s Brnem.

Jakub vycházel z tvaru členité zdi. „Hledal jsem motiv, kterému by tvar zdi napomáhal. Napadl mě železniční most, po kterém jede vlak. Od toho se začalo odvíjet,“ líčí.

S prací mu občas pomůžou přátelé z graffiti komunity

Vše je podle něj snové a fantazijně stylizované. Mezi pilíři je pět anglicky psaných slov: Love, Live, Home, Life a Dream (láska, žít, domov, život a sen). Po levé straně je ještě jedno volné místo. „Napadlo mě, že by tam mohl být nápis Highland - Vysočina. Nápisy jsou v angličtině, která k tomuto druhu umění tak nějak víc sedí,“ vysvětluje Menšík.

S prací na zdi mu občas pomáhají jeho přátelé z jihlavské graffiti komunity. A právě nápisy mezi pilíři jsou od nich. „Je to pět slov od rozdílných autorů. Písmo si zvolil každý sám,“ konstatuje Menšík.

On sám začínal se sprejováním jako kluk v polovině devadesátých let.

„Velmi oblíbeným místem našich výletů bylo rozestavěné a opuštěné torzo bazénu v lokalitě dnešního Vodního ráje. Pro naše tehdejší dobrodružství to bylo ideální, členité a rozmanité místo, kde se dalo tvořit,“ usmívá se při vzpomínce.

Nyní je pro něj tvorba graffiti zábava, jíž se věnuje, jak říká rekreačně. „Chodím na volně dostupné legální zdi. Nikam nechvátám a užívám si každou linku,“ dodává Jakub Menšík.

  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Židé nasedli na transport a už je nikdo neviděl. V Polné mají další kameny

Položením dalších pěti kamenů zmizelých, které byly zasazeny do dlažby na Karlově náměstí, si Polná připomenula další...

Žďár zavede příští rok chytré semafory, zrychlí městskou dopravu

Rychlejší průjezd autobusů MHD, plynulejší provoz i snazší řešení kolizních situací na silnicích. Taková proměna...

Premium

Pád z koně i facka. Malý Bobeš se po 60 letech vrátil na místo natáčení

Po necelých šedesáti letech od natáčení se vrátil do Slavkovic Jiří Lukeš, který tam jako dítě vytvořil hlavní roli ve...

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz