„Umístěná by měla být v pelhřimovské sportovní hale,“ prozradil Miloslav Slavík, předseda basketbalového klubu Sojky Pelhřimov.
„Basket tady má svoje jméno a úroveň a jezdí sem spousta lidí, hráčů i družstev. Myslím, že právě u nás by bylo tohle muzeum dostatečně vidět,“ doplnil.
V expozici mají být dresy, trofeje nebo i koš, který si „zahrál“ ve filmu režiséra Radima Špačka a scenáristů Jakuba Bažanta, Kristiny Nedvědové a Jiřího Závozdy Zlatý podraz (2018).
Ten - mimo jiné - vypráví o triumfu československé reprezentace na mistrovství Evropy mužů konaném ve Švýcarsku v roce 1946. Právě z něj pochází i nejcennější relikvie plánované expozice: pohár kontinentálních šampionů.
„A panu Bažantovi se podařilo získat další unikáty včetně pohárů vicemistryň Evropy a světa,“ zmínil místostarosta Pelhřimova Zdeněk Jaroš autora původního nápadu, známého televizního komentátora. „Byla by škoda, kdyby nebyly nikde k vidění,“ podotkl Jaroš.
I samotný pelhřimovský basketbalový klub je v posledních letech úspěšný - především mezi mládežnickými týmy. „V kategorii U15 jsme mezi chlapci určitě v republikové špičce,“ připomněl Jaroš.
Úplné začátky basketbalu ve městě jsou spojovány s rokem 1949, první ženské družstvo zde potom vzniklo zhruba o pět let později. K dnešnímu dni má BK Sojky na tři stovky členů. Oddíl vychoval i řadu mládežnických a seniorských reprezentantů. Mezi nejznámější přitom patří Blanka Štěpánková či Jana Matějková.
Jaké expozice už si turisté v Pelhřimově oblíbiliMuzeum rekordů a kuriozit: Mezi českými rekordmany se ocitnou návštěvníci Muzea rekordů a kuriozit. Nachází se v historické Jihlavské bráně a k vidění je v něm třeba největší lžíce, čokoládový zámek, část ze 158 kilometrů dlouhé šály, největší pyžamo či péřová bunda, která je pětkrát větší než ty prodávané v obchodech. Kdo obdivuje spíše miniatury, bude okouzlen malůvkou na makovém semínku, nejmenším vyřezávaným betlémem nebo minihlavolamem v podobě ježka v kleci. Zájemci mohou navštívit rovněž expozici Zlaté české ručičky na Nábřeží rekordů. Malé muzeum Bible: Na 400 různých výtisků Knihy knih v osmdesáti jazycích mají ve třech místnostech expozice ve Starém Pelhřimově. Návštěvníci si mohou ručně vyrobit papír, vyzkoušet sazbu liter, vytisknout stránku na replice středověkého knihtisku či přepsat brkem a inkoustem některé z kázání mistra Jana Husa. Síň Lipských aneb První české MÚZYum: Slavnější rodáky než rodinu Lipských asi Pelhřimov nemá. Režisér Oldřich Lipský a jeho bratr, herec Lubomír Lipský, jsou pojem. Město jim proto před lety vybudovalo pamětní síň. Umístěna je hned naproti jejich rodnému domu, v přízemí Šrejnarovského domu na Masarykově náměstí číslo 10. Po herci Lubomíru Lipském je pojmenováno také pelhřimovské divadlo. Pelhřimovské peklo: Jak se spí na Záhořově loži, co dělá s hříšníky pobyt v pekelném kotli nebo jak se sedí na trůnu samotného Lucifera, to všechno si mohou vyzkoušet návštěvníci Pelhřimovského pekla. Originální interaktivní expozice určená především dětem se nachází ve sklepení domu číslo 10 na Masarykově náměstí. |
A právě snaha o to dostat nejen pelhřimovský basketbal do povědomí co nejvíce lidí by se měla zúročit v chystané expozici.
„Teď přes léto se budou upravovat prostory ve sportovní hale. Navíc ještě jednáme i s Agenturou Dobrý den, která v Pelhřimově spravuje Muzeum rekordů a kuriozit, že by se taky zapojila. Některé věci by se daly umístit také u nich,“ plánoval Slavík.
Zatím sice většina věcí stojí především na vizích do budoucna, nicméně do konce roku už se počítá s prvními návštěvníky.
„Všechno čeká hlavně na právní formu. Některé relikvie jsou sice ve vlastnictví přímo Jakuba Bažanta, ovšem další patří dědicům tehdejších reprezentantů. Musí se tudíž udělat smlouvy o zapůjčení. A to je vždycky na dlouhé lokty,“ vysvětloval předseda pelhřimovských Sojek.
Nezbytné je i zabezpečení celé expozice. „Musí tam být kamerový systém, to je jasné. A taky zamykací vitríny vyrobené z nerozbitného skla. Bude tam totiž řada nenahraditelných věcí,“ poznamenal Slavík.
Zakladatelem basketbalu je kanadský učitel springfieldské sportovní školy YMCA James Naismith, který v roce 1891 zařadil tento sport do zimní přípravy svých studentů. Pravidla shrnul do 13 bodů, a i přes prvotní zádrhely si basketbal brzy získal velkou popularitu.
Rychle se šířil nejen po Spojených státech, české veřejnosti byl poprvé představen roku 1897. Mezinárodní basketbalová federace FIBA byla založena v roce 1932.
Nebojíme se své odvahy, říká o nápadu Jakub BažantSportovní novinář, publicista a televizní komentátor Jakub Bažant by v Česku rád vytvořil jakousi Síň slávy českého basketbalu. A pro svůj záměr si vybral spolupráci s pelhřimovským klubem Sojky. „Důvod je takový, že v Pelhřimově o to projevili velký zájem. Především právě tamní klub, jeho trenéři a také bývalí hráči Martin a Eva Kotrbatí, které znám od gymnázia a věřím jim,“ řekl dlouholetý redaktor České televize, jehož specializací je i basketbal. „Navíc také samotné město přislíbilo, že s projektem pomůže,“ dodal šedesátiletý scenárista filmu Zlatý podraz, který vypráví o poválečné československé basketbalové reprezentaci. Je pravda, že byste měl většinu exponátů půjčit do chystaného muzea právě vy? Podle vedení pelhřimovského klubu je potřeba zařídit právní ochranu a spoustu dalších věcí, nicméně počítá s tím, že vše bude hotovo do konce roku... Nejste z dosavadního pomalejšího vývoje trochu zklamaný? Kolik artefaktů a relikvií návštěvníkům nabídnete? Nějakou představu ale určitě máte. Nebo ne? Nicméně jste přesvědčený, že věcí a příběhů bude dost? Česká republika zatím nemá žádnou basketbalovou síň slávy? |