Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na radnici v Humpolci se rozhořel konflikt kvůli trubkám do pivovaru

  12:04
Na humpolecké radnici to vře. Opoziční sdružení nezávislých kandidátů HumpolecGO! vyzvalo starostu Karla Kratochvíla z ODS k rezignaci. Důvodem má být podle opozice opakovaná neochota vedení města řešit nesrovnalosti související se stavebními zakázkami, které se měly dít bez stavebního povolení.

Za sporem na humpolecké radnici je položení vodovodu a kanalizace do areálu humpoleckého pivovaru. Jeho spolumajitel Stanislav Bernard se podle něj nepravdivým nařčením chce bránit právní cestou. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Ve sporu padají obvinění z klientelismu, porušování povinností při správě cizího majetku, zneužití pravomocí veřejného činitele a maření úkolů veřejného činitele z nedbalosti.

Starosta však všechna nařčení odmítá. „S klidným svědomím říkám, že nemám důvod sám rezignovat,“ řekl starosta Karel Kratochvíl.

Problém se má podle opozičního sdružení HumpolecGO! týkat tří staveb Rodinného pivovaru Bernard z let 2013, 2015 a 2018, které byly umístěny do pozemku města. Konkrétně jde o vodovodní a kanalizační potrubí, které mělo být položeno bez stavebního povolení v rámci odlišných investic města. Podle opozice se tak pivovar obhatil o miliony korun.

„Skutečnost je taková, že pivovar sám uspořádal výběrové řízení na dodavatele, kterým se stala firma VODAK. Té jsme vše řádně uhradili. Tento fakt jsme opakovaně prokázali a doložili,“ vysvětluje Stanislav Bernard, zastupitel za ODS a spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard.

„Ušetřili jsme občanům nepříjemnosti“

V případě chybějícího stavebního povolení pivovar podle Bernarda využil regulérní možnosti požádat o dodatečné stavební povolení.

„Tím, že jsme pokládali trubky současně s městem, jsme občanům ušetřili nepříjemnosti spojené s opakovaným rozkopáním ulic. Kdyby město dokončilo svoje opravy a rekonstrukce ulice a pivovar je znovu nechal rozkopat až v době, kdy by získal stavební povolení - to by byl pravý důvod ke kritice pivovaru,“ míní Bernard.

Slíbil, že v případě, kdy bude pivovaru stavebním úřadem vyměřena správní pokuta za chybějící stavební povolení, uhradí ji. „Ale i do budoucna budu vždy volit postup, který bude znamenat pro město a jeho obyvatele menší komplikace,“ dodal.

Nález zastupitelé prošetřovat nechtěli

Na možný problém poprvé upozornili v červnu 2019 a později v září 2020 zastupitel a předseda kontrolního výboru Tomáš Voplakal a člen finančního výboru Zdeněk Rýzner (oba HumpolecGO!).

„Navrhovali jsme, aby došlo ze strany města k prošetření podmínek, za kterých došlo k položení infrastruktury pivovaru, a prošetření podmínek dotčených investičních akcí města. Bylo to ale zastupitelstvem zamítnuto bez jakékoli snahy prověřit, zda město není kráceno, či nedochází k poškozování zájmů města,“ řekl Zdeněk Rýzner.

Jak ale upozorňuje starosta Kratochvíl, město si nechalo k obvinění vyhotovit právní rozbor.

„Celou věc jsme hned v počátku dali posoudit naší právní kanceláři, která zákonné pochybení v této věci na straně města Humpolec neshledala. Taktéž, že nedošlo k porušení zákona a městu nevznikla žádná finanční újma, město za zhotovitele nic neplatilo a žádná škoda nevznikla,“ konstatoval starosta s tím, že s tímto závěrem byli oba členové opozice seznámeni.

Dále zdůraznil, že stavební povolení i dodatečná stavební povolení jsou v působnosti státní správy, nikoli místní samosprávy.

„Problém je tudíž to, že jak při jednáních zastupitelstva, tak i ve veřejném životě jsme já i další zastupitelé zcela bezdůvodně a neoprávněně napadáni a obviňováni z nekalého jednání a podezříváni z porušení legislativy, nebo dokonce způsobení značné škody městu Humpolci,“ zlobí se starosta Kratochvíl.

Bernard chce čest bránit právní cestou

Situace se vyhrotila po únorovém zastupitelstvu, kdy záležitost přišla opět na přetřes, a kdy šestnáct z jednadvaceti zastupitelů vyzvalo Zdeňka Rýznera a Tomáše Voplakala k omluvě za nepravdivé výroky.

„Mrzí mě atmosféra, kterou opoziční HumpolecGO! ve městě vyvolává. Přesto se k ní musíme nějakým způsobem postavit, protože se nelze donekonečna nechat okopávat,“ uvedl starosta ke konfliktu.

Bránit se proti nařčení právní cestou je odhodlaný Stanislav Bernard. „V případě, že k omluvě nedojde, jsem připraven chránit svoji čest a dobrou pověst právní cestou. Podle mého bytostného přesvědčení je cílem šíření těchto lživých obvinění zdiskreditovat minulé i současné vedení města a úřadu, mě a Rodinný pivovar Bernard,“ prohlásil.

Sdružení HumpolecGO! minulý týden uvedlo, že má znalecký posudek, který má potvrzovat pochybení města. Dokument zpracoval soudní znalec v oboru stavebnictví a ekonomika.

„Posudek vyčíslil, o kolik se mohla obohatit společnost Rodinný pivovar Bernard ve vztahu k ceně zemních prací tím, že pokládala černé stavby do staveb města. Jde v řádu o miliony,“ uvedl Zdeněk Rýzner.

Trestní oznámení opozice nepodala

Materiál si opozice zadala zpracovat loni po zářijovém zastupitelstvu, kdy nebylo schváleno navrhované usnesení k prošetření celého problému. Starosta Karel Kratochvíl k tomu říká, že pokud má opozice důkazy, měla by podat trestní oznámení.

Na to Zdeněk Rýzner odpovídá, že se tím chce starosta zbavit zodpovědnosti.

„On má konat. Na příštím zastupitelstvu na základě znaleckého posudku znovu předložíme usnesení, aby město sjednalo nápravu a celou věc prošetřilo. Pokud se tak nestane, zvažujeme trestní oznámení,“ dodal Rýzner.

  • Nejčtenější

Milionový kiosek pobouřil Brod. Teď jsou jeho zbytky na prodej za cenu šrotu

23. května 2024

Premium Pro někoho luxusní designový kousek, pro jiného ošklivá psí bouda. Mnoho označení ve své době nesl...

Na D1 u Jihlavy se převrátil kamion a vysypal náklad, tvořily se kolony

23. května 2024  10:16,  aktualizováno  13:42

Provoz na dálnici D1 na Vysočině několik hodin komplikovala dopravní nehoda. Na 115. kilometru ve...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Křižovatku u Brodu děsící řidiče kamionů čeká proměna, ustoupí jí dva domy

27. května 2024  9:07

Kdo jezdí s nákladním autem mezi Havlíčkovým Brodem a Přibyslaví, to místo v Pohledu dobře zná. Pro...

Sedmnáctiletá dívka vzala na vycházku dvouměsíční dceru, do ústavu se nevrátily

22. května 2024  16:10

Pelhřimovští policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii Stojkové a jejím malém dítěti. V pátek se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Čtyři mistři světa jsou z Vysočiny. Už za mlada to byli hvězdy i pracanti

27. května 2024  17:45

České hokejové zlato pobláznilo i Vysočinu. V týmu čerstvých mistrů světa jsou totiž hned čtyři...

Zdrogovaný muž napadl souseda tyčí. Policie pak u něj doma odhalila pěstírnu

28. května 2024  12:36

Nejprve slovní agrese, poté i fyzické napadení a útok kovovou tyčí. Takové vyvrcholení měla hádka...

Pelhřimovská kaple získá po desítkách let střechu, prokoukne i její okolí

28. května 2024  8:33

Mýtina s pódiem a lavicemi z dřevěných kůlů, s ohništěm, kamennými milníky i sociálním zařízením....

Čtyři mistři světa jsou z Vysočiny. Už za mlada to byli hvězdy i pracanti

27. května 2024  17:45

České hokejové zlato pobláznilo i Vysočinu. V týmu čerstvých mistrů světa jsou totiž hned čtyři...

Ještě zápas, pak si odpočineš, hecoval švagra Zachu fotbalista Gebre Selassie

27. května 2024  15:27

Život Theodora Gebre Selassie je sice neodmyslitelně spjatý s fotbalem, v posledních dnech se však...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...