Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Bernard rozšíření ani po odporu lidí nevzdal, ukázal omezenou variantu

  8:39
Rodinný pivovar Bernard nevzdává svůj záměr rozšířit provoz v centru Humpolce, kde hodlá využít pozemky v těsném sousedství pro vybudování ležáckého sklepa a šesti kvasných tanků. Poté, co zastupitelstvo neodsouhlasilo změnu územního plánu, pivovar přichází s novou variantou.

Stanislav Bernard, majitel pivovaru Bernard v Humpolci | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nyní už se změna územního plánu netýká plochy 1 700 metrů čtverečních jako předtím, ale už pouze 700 metrů. Svůj záměr představila společnost na veřejném setkání s občany města, které se konalo v Humpolci.

Již předminulý týden zastupitelé doporučili pivovaru v případě nové žádosti zohlednit mimo jiné studie Horního a Dolního náměstí či lokality Zichpil a ctít závěry komise pro architekturu a urbanismus, která původní změnu územního plánu rovněž nedoporučila.

Proti byla i část obyvatel, někteří sepsali dokonce petici. Obávali se mimo jiné zvýšení hluku, prašnosti, dopravy i zápachu.

Nová varianta návrhu na změnu územního plánu má podle vedení společnosti respektovat závěry komise i zohledňovat připomínky občanů.

Plocha o velikosti jednoho rodinného domu se zahradou

„Ani u původního záměru jsme neměli v úmyslu zastavět celou požadovanou plochu. Nyní budeme žádat o změnu územního plánu pouze na pozemek, kde chceme mít ležácký sklep a kvasné tanky. Je to plocha jednoho rodinného domku se zahrádkou,“ prohlásil v úvodní řeči generální ředitel pivovaru Josef Vávra.

„Tohle je naše jediné a poslední rozšíření v centru města. Navazuje na naši zástavbu a zarovnává ji s plochou pivovaru. Jsem přesvědčen, že nebude narušovat okolí. Další výstavba bude možná už jenom za městem, kde máme pozemky,“ doplnil.

Předseda představenstva Stanislav Bernard znovu zopakoval, že Rodinný pivovar Bernard je připraven dát veřejný slib, a to i písemnou formou, že se bude - co do plochy - jednat o poslední rozšíření provozu v centru města.

Josef Vávra dále zdůraznil, že pivovar rozhodně nehodlá ani nehodlal expandovat směrem k lokalitě Zichpil a ke hřbitovu, jak se po městě proslýchá.

Důvodem, proč pivovar potřebuje rozšířit výrobu, je zvyšující se vývoz do zahraničí.

„Pivo, které jde na export, musí ležet mnohem déle než to, které jde na tuzemský trh. Proto ležácký sklep a proto šest kvasných tanků,“ řekl Bernard v předminulém týdnu na zastupitelstvu, jehož je také členem, kandidoval za ODS.

Přesun výroby za město by provoz mnohonásobně zvýšil

Jedním z dotazů na besedě byl také ten, proč pivovar nepřesune výrobu na okraj města, kde v minulosti koupil pozemky. Výstavba na zelené louce za městem by však podle pivovaru znamenala znásobení počtu převozů uvařeného piva mezi varnou v centru a ležáckými a kvasnými kapacitami na zelené louce a zpět do stáčíren v centru.

Na opakovanou poznámku jednoho diskutujícího z publika, že porušil slib daný v roce 2015, jenž se týkal přesunu výroby za město, reagoval Stanislav Bernard slovy: „Nejen že jsem své slovo neporušil, ale jasně jsem vysvětlil, jaké okolnosti nás ke změně úvahy přiměly. Byl to zejména ohled na obyvatele žijící v tehdy uvažované zóně rozšíření,“ dodal.

Tématem k diskusi byla ze strany obyvatel města i doprava a problematické parkování. Pivovar se podle zástupce ředitele Filipa Bernarda snaží snížit hlukovou zátěž z dopravy i tím, že s přepravní firmou se dohodli na pohybu nákladních vozů po městě rychlostí 40 kilometrů v hodině.

Podle posledních měření, jež si Bernard nechal udělat, kolem pivovaru denně projede 5 tisíc aut. Z toho 30 nákladních vozů míří do pivovaru. Bernard navíc přislíbil, že spolu s vedením města vyřeší dopravní situaci v bezprostřední blízkosti výjezdu z areálu pivovaru.

V tancích bude pivo jen tiše odpočívat, dušuje se pivovar

Generální ředitel Josef Vávra také zdůraznil, že technologie provozu nových tanků a sklepa bude bezhlučná a bezprašná. „To pivo tam bude jenom tiše odpočívat,“ řekl.

„A co zápach? Když přidáte tolik tanků, nebude ten zápach ještě horší?“ zajímalo jednoho z diskutujících v hledišti.

„Hodně se to vylepšilo již vybudováním směšovací jímky. Chystáme vznik anaerobního čištění v blízkosti městské čistírny. Do tří let chceme vybudovat také vlastní tlakovou kanalizaci, která nebude napojena na městskou. Dali jsme i protipachové zábrany,“ vypočítal opatření Vávra.

Zda bude nová varianta změny územního plánu nakonec odsouhlasena, bude opět záležet na hlasování některého z příštích jednání zastupitelstva. Jako poradní orgán se k záměru bude znovu vyjadřovat i Komise pro architekturu a urbanismus.

Areál pivovaru Bernard v centru Humpolce.

Areál pivovaru Bernard v centru Humpolce.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

  • Nejčtenější

Prezident si v Jihlavě vyzkoušel biatlonovou střelbu, při běhu ho chytila křeč

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přijel na svou první oficiální návštěvu Vysočiny. V kraji se zdrží dva dny a čeká...

Nehoda uzavřela D1 u Větrného Jeníkova, kolona měla pět kilometrů

Nehoda dvou aut u Větrného Jeníkova na Jihlavsku zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Prahu. Zraněnou ženu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pavla potěšilo vřelé přijetí v Jemnici, slíbil řešení nedostatku lékařů v kraji

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou navštívili v pátek odpoledne farmu v Kožichovicích na Třebíčsku. Zakončili tak...

Pošta v Brodě zůstane, lidi však neobslouží. Jaký to má smysl? diví se starosta

Pobočka České pošty u nádraží v Havlíčkově Brodě zůstane. Klienty tu ale neobslouží. Státní podnik tak po opakovaných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič kamionu na D1 přehlédl odstavené auto, po srážce nákladní vůz shořel

Dálnice D1 z Prahy na Brno byla uzavřena. Na 78,5. kilometru u Vojslavic se srazila dvě nákladní auta, jedno začalo...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Bělostné královničky s ratolestmi jsou oslavou krásy dívek i jara

V obci Březské na Velkobítešsku se uskutečnila tradiční lidová jarní slavnost – průvod královniček. Událost patří ke...

Pavla potěšilo vřelé přijetí v Jemnici, slíbil řešení nedostatku lékařů v kraji

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou navštívili v pátek odpoledne farmu v Kožichovicích na Třebíčsku. Zakončili tak...

Řidič kamionu na D1 přehlédl odstavené auto, po srážce nákladní vůz shořel

Dálnice D1 z Prahy na Brno byla uzavřena. Na 78,5. kilometru u Vojslavic se srazila dvě nákladní auta, jedno začalo...

Policie na Vysočině hledá fenu Scheilu, pátrání souvisí s případem zpronevěry

Neobvyklou prosbu zveřejnili policisté na Vysočině. Žádají o spolupráci při pátrání po mladé feně. Proč takové pátrání...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...