Před pár dny vzal technický správce novoměstského areálu Karel Klapač lopatu a vydal se na severní svah Harusova kopce prozkoumat, v jakém stavu zde v zemi uložený sníh přečkal letošní léto. A s výsledkem byl spokojený.
„Odpovídá to tomu, co jsme předpokládali. Což konkrétně znamená, že jsme přišli jen asi o třicet procent sněhu. Navíc zbytek je v rozumné kondici,“ pochvaloval si stav zhruba 25 tisíc kubíků sněhu.
Extrémně nervózní prý před kontrolním odběrem nebyl. „Není nic nového. Věděli jsme, že to funguje. Už naši dědové takhle udržovali sníh. I když samozřejmě ne v takovém množství,“ vysvětloval Klapač.
Novoměstští organizátoři, kteří v posledních letech často chystají velké světové biatlonové závody, považují vybudování zásobníku za výrazný krok kupředu.
„Někteří lidé v tom možná nevidí smysl, ale nás zásobník posouvá do jiné dimenze. Otevírá nové prostory ve vztahu k pořádání akcí,“ vysvětloval před časem prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.
Severní svah zvolili dobře
Letošní léto sice nebylo až tak horké, jako například loni, nicméně Karel Klapač je přesvědčen, že by se stejné množství sněhu podařilo udržet i za výrazně teplejších podmínek. „Pořád to tady není žádná Sahara,“ usmíval se správce areálu.
„Už když jsme vybírali pro zásobník vhodné místo, tak jsme volili takové, aby tam nebyla příliš velká sluneční expozice. Tedy severní svah, kde se vždycky držel přírodní sníh nejdéle,“ vysvětloval.
Jediný problém prý viděl pouze v tom, jak moc se na kvalitě ukrytého sněhu projeví to, že byl kvůli udržení izolace zasypán dřevní štěpkou.
„Mysleli jsme, že část nebudeme moci použít, protože bude dost zašpiněný. Ale nakonec využijeme všechen. Tu část se štěpkou dáme naspod a vršek pak zasypeme čistým. Nebude v tom žádný problém,“ ujišťoval Klapač.