Rozpočet je vytvořen jako schodkový - počítá s výdaji 821,4 milionu korun, na stránce příjmové pak s částkou 789,5 milionu. Rozdíl město pokryje z finančních přebytků hospodaření v minulých letech, uložených na bankovních účtech a termínovaných vkladech.
Na investice je letos vyčleněna rekordní suma - přesahuje 244 milionů korun. „Což je třicet procent rozpočtu,“ upřesnil starosta Martin Mrkos (Žďár - živé město), jehož těší, že se vysokou investiční aktivitu daří držet i v roce 2024. Plány radnice zahrnují uskutečnění, zahájení či projektovou přípravu 56 různě velkých akcí.
Za jednu z nejdůležitějších investic považuje vedení města shodně rekonstrukci Knihovny Matěje Josefa Sychry. Ta vypukne v únoru a trvat má do konce srpna. Už nyní je ale objekt uzavřen kvůli stěhování. Modernizace bude stát přes 30 milionů korun, z toho 24 milionů uhradí Žďárští z dotace.
„Budeme kompletně předělávat interiéry v oddělení pro děti i pro dospělé, dále sociální zařízení. Přibude také výtah, aby byla budova bezbariérová,“ vyjmenoval největší změny místostarosta Jaroslav Hedvičák (ANO). Zařízení oživí i nový nábytek.
V době oprav bude knihovna fungovat sice v omezeném režimu, o možnost půjčování knih a dalších titulů ale lidé nepřijdou. Využívat budou moci online objednávky, speciální boxy na vyzvedávání a vracení knih a vznikne rovněž provizorní výpůjční místnost.
Dlouho očekávaná oprava ulice
V součinnosti s Krajskou správou a údržbou silnic Vysočiny a Svazkem vodovodů a kanalizací Žďársko zahájí letos město i dlouho očekávanou a opakovaně odloženou rekonstrukci Vysocké ulice na silnici II/353. Vyjde na více než 100 milionů korun, přičemž radnice se na ní bude podílet cirka padesáti miliony. Tyto finance padnou hlavně na opravy chodníků, na něž se ale povedlo Žďárským získat dotaci ve výši 25 milionů.
28. listopadu 2023 |
Přes šest milionů má pak stát rekonstrukce přilehlého mostu přes potok Staviště, která přijde na řadu již letos, stejně jako práce na prvním úseku samotné Vysocké ulice. Celá akce bude ale rozložena na dvě stavební sezony, větší část finální částky tak město vloží až příští rok.
Pro letošek 9 milionů korun je v rozpočtu vyčleněných na start proměny části žďárského centra. Revitalizace se dočká prostranství kolem muzea na Tvrzi a kostela svatého Prokopa. Lokalita je vyhledávaná mezi místními i turisty - nachází se přímo u náměstí a díky omezenému vjezdu motorové dopravy jde o klidné místo vybízející k odpočinku.
„Je to v podstatě jediná historická část nového Žďáru v centru a už si zaslouží obnovu,“ podotkl Mrkos. Hlavní důvod oprav se ale podle něj skrývá pod povrchem - jsou jím dosluhující inženýrské sítě.
Obnova začne archeologickým průzkumem
Až po jejich rekonstrukci přijde na řadu samotná úprava okolí Tvrze a kostela. Novou tvář poté dostanou jak povrchy, tak mobiliář či zeleň; přibude ale například i zcela nový vodní prvek doplněný sochou. Kdy se s pracemi začne, záleží i na archeologickém výzkumu, jenž bude zahájení stavby za celkem 35 milionů korun, předcházet.
„Naší snahou navíc bude tento projekt spojit i s vybudováním nového mostu přes Sázavu, mezi ulicemi Nábřežní a Žižkova, který na lokalitu Tvrze v podstatě navazuje,“ doplnil starosta s tím, že současná stavba podlehne demolici a nahradí ji lávka zcela nová. Přemostění pro pěší, na nějž je v rozpočtu vyhrazeno 14,5 milionu, bude umístěno v nové poloze - aby lépe navazovalo na přilehlé trasy a přechod přes Žižkovu ulici.
Opozice kritizuje vysokou daň z nemovitosti
K plánům radnice má ale zásadní výhrady opozice. „Rozpočet na rok 2024 má příjmy o 140 milionů korun vyšší než v roce 2023. Ani to však nestačí na koalicí plánované výdaje, jež dosáhnou rekordních 821 milionů. Největšími přispěvateli se ale meziročně stali hlavně obyvatelé města,“ míní zastupitel Jan Havlík (Změna 2018) v narážce na fakt, že Žďár jako jedna z mála obcí okresu zvýšil místní koeficient daně.
Žďár od ledna zvýší daň z nemovitosti, pro obytné části zavede dvě různé taxy |
„Daň z nemovitostí tak ve Žďáře vzroste z 16 na 54 milionů, tedy více než trojnásobně. Nezaplatí to nikdo jiný než vlastníci nemovitostí na území města či nájemci těchto nemovitostí,“ zdůraznil Havlík.
Upozornil i na meziroční nárůst výdajů na veřejnou zeleň o 22 %, v režii městské firmy SATT, jejíž akcie Žďár stále splácí. Roční splátka přesahuje 11 milionů. „Méně do rozpočtu přispějí ‚výhodně‘ pronajaté městské rybníky a zkrátka nezůstane ani architekt a urbanista, jimž město pošle 1,2 milionu korun,“ zmínil další z výhrad zastupitel Havlík.