Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. června 2021 Leoš

Nejstarší část Žďáru oživí vyhlídka i kašna znázorňující místní legendu

  16:12
Po úpravách centrálního náměstí Republiky, Havlíčkova náměstí a po letos započaté rekonstrukci Nádražní ulice přijde řada na lokalitu Tvrze. Změnami tak v příštím roce projde další část širšího centra Žďáru nad Sázavou, která je nejstarším územím města.

Budoucí podoba prostranství před Moučkovým domem ve Žďáře nad Sázavou. Vyhlídka ale bude nakonec menší a zachován zůstane růžový keř, jenž na původním návrhu chybí. | foto: Archiv městského úřadu Žďár nad Sázavou

Revitalizace, jež by měla vyjít na zhruba dvacet milionů korun, se týká především prostor kolem farního kostela svatého Prokopa, prostranství před regionálním muzeem i dalších přilehlých uliček, zákoutí a schodišť. Náklady budou hrazeny plně z městské kasy.

Fotogalerie

„V současné době byla odevzdána projektová dokumentace a čeká nás fáze územního a stavebního řízení. Následně se bude soutěžit dodavatel stavby,“ vyjádřil se žďárský starosta Martin Mrkos s tím, že se zahájením úprav této historické části centra počítá pravděpodobně až ve druhé polovině příštího roku.

A jaké změny lokalitu čekají? U vchodu do kostela například vznikne posezení, přibude strom a počítá se rovněž s vybudováním úplně nové kašny. Pramen bude znázorňovat legendu o svatém Prokopovi orajícím s čertem brázdu.

Do této pomyslné brázdy v dlažbě má prýštit voda z kamenného masivu, na němž bude zvěčněna báseň opata Anastáze Opaska o svatém Prokopovi. Obměna čeká také dlažbu a zeleň v okolí svatostánku.

Významně se změní i ulička, která spojuje kostel s nedalekým regionálním muzeem. V prostorách před Moučkovým domem, v němž je umístěna mimo jiné stálá muzejní expozice města, je v plánu zřízení odpočinkového místa a vyhlídky na Farská humna. Tomuto prostoru bude dominovat plastika trubače od akademického sochaře Michala Plieštika.

Problémem je zejména parkování místních obyvatel

Vzhled náměstíčka před někdejší tvrzí a nyní hlavním sídlem regionálního muzea trápí především množství parkujících automobilů. Ty příchod k historické budově mnohdy z velké části zakrývají. Patří však především majitelům přilehlých nemovitostí.

„V návrhu je z tohoto důvodu nutné zachovat základní možnost parkování. Proto je zvolena po konzultaci s dopravními odborníky forma pěší zóny, která umožní příjezdy a vystoupení v jednotlivých případech, ale ochrání prostor pro pěší,“ uvádí studie, již pro město zpracoval brněnský atelier RAW.

Jedním z dominantních prvků prostoru je vzrostlá lípa, která se dočká odborného ošetření a opatření kruhovou lavicí.

V celé oblasti, jíž se revitalizace týká, se počítá s osazením novým mobiliářem, který bude ladit s vybavením i zbývajících, už zrekonstruovaných částí centra.

S návrhem architektů byli obyvatelé Žďáru seznámeni letos v červnu a na setkání s vedením města a odborníky. Měli možnost vznést námitky a náměty.

Farnost má výhrady k podobě kašny, lidé k množství zeleně

„I my jsme měli nějaké výhrady, například k dlažbě na úkor zeleně v okolí kostela nebo k podobě plánované kašny svatého Prokopa. Symbolika je v pořádku, je to hezký nápad, domníváme se ale, že by se podobou kašny, která nese takovéto duchovní poselství, měl zabývat umělec mající s díly tohoto druhu zkušenosti, nikoliv architekt. Řešení se nám zdá příliš strohé,“ míní farář prokopské farnosti Blažej Hejtmánek.

Připomínky účastníků setkání a dalších obyvatel města se podle mluvčího žďárské radnice Matěje Papáčka stále vyhodnocují. „Vše by ale mělo být hotové do konce roku. Následně bude k jednotlivým bodům zveřejněn výklad,“ informoval Matěj Papáček.

Jako příklady námětů, které byly do původního záměru na popud veřejnosti již zakomponovány, uvedl třeba zachování velkého keře žlutých růží před Moučkovým domem nebo zmenšení plochy vyhlídky na témže prostranství.

„Také strom, jenž má být vysazen před kostelem svatého Prokopa, bude nakonec mnohem větší a vzrostlejší, než bylo původně v plánu, aby ihned poskytoval stín a nemuselo se několik let čekat, až vyroste,“ konstatoval mluvčí.

Právě na nedostatečné množství zeleně v návrhu někteří obyvatelé poukazovali. „Ve výsledku ale zeleně celkově přibude,“ dodal žďárský starosta Martin Mrkos.

  • Nejčtenější

Na křižovatce u Havlíčkova Brodu zemřeli další lidé, místní požadují radary

Tři lidé zemřeli během pěti týdnů na silnici 38 z Havlíčkova Brodu na Jihlavu na křižovatce u Svatého Kříže. V úterý...

Na Třebíčsku zemřel motorkář. Srazil se v zatáčce se třemi auty

U dopravní nehody u obce Čechtín na Třebíčsku zemřel v neděli odpoledne motorkář. V zatáčce se srazil postupně se třemi...

Newyorčané trumfují v NHL s ruskými gólmany. I díky grilovačce, říká Škarek

V play off NHL už zbyly jen čtyři nejlepší týmy. Na koho byste vsadili? Nabízejí se Tampa Bay Lightning a Vegas Golden...

Tome, ten půlmaraton poběžíme spolu. Iva Součková o dětství svého syna

Premium Jsou to paradoxy. Už dvakrát si Tomáš Souček domů přivezl korunu pro krále fotbalového Česka, jenže co hraje v Anglii...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starosta Humpolce čelí další výzvě k rezignaci, na autory podá žalobu

Na radnici v Humpolci to vře. Starosta Karel Kratochvíl z ODS za poslední měsíce obdržel dvě výzvy k rezignaci a ustál...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

V Bystřici si připomenou návštěvu prezidenta T. G. Masaryka z roku 1928

Špalíry lidí lemovaly cestu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Horácku v červnu 1928. Deset let po vzniku...

Na Žďársku vznikají přírodní učebny, děti se o krajině učí pod širým nebem

Učit se o přírodě v přírodě. Nezkoumat živočichy jen na obrázcích, ale sledovat je v jejich přirozeném prostředí. A...

Otevření obchvatu Brodu se kvůli ekologické zátěži i nálezům o rok posune

Stavba jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu nabrala výrazné zpoždění. Jezdit se po něm začne o rok později, než...

Výstava má zahájit novou éru zámku v Brtnici, Španěl stále jedná s kupci

Zahájením nové éry zámku v Brtnici na Jihlavsku je výstava obrazů Hudba v obrazech, obrazy v hudbě v zámeckém Hudebním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....