Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kariéru bodyguarda Klementa Gottwalda zničila emigrace jeho dcery

  9:12
Před čtyřiceti lety zemřel Stanislav Nováček, bývalý osobní strážce komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Strmou kariéru předního příslušníka Sboru národní bezpečnosti přerušila v roce 1968 emigrace jeho devatenáctileté dcery. Osudy rodiny líčí Stanislavův syn Jiří Nováček, který žije v Jihlavě.
Klement Gottwald se prý strašně bál, že na něj někdo spáchá atentát, tvrdil člen jeho ochranky Stanislav Nováček.

Klement Gottwald se prý strašně bál, že na něj někdo spáchá atentát, tvrdil člen jeho ochranky Stanislav Nováček. | foto: Paseka

Jak se váš otec stal členem ochranky Klementa Gottwalda?
Narodil se v roce 1920 a pocházel z Dukovan. Za války byl totálně nasazený v Německu blízko Železné Rudy, po válce se vrátil domů a jeho otec, můj děda, našel inzerát v Lidové demokracii, že je nábor do Sboru národní bezpečnosti (SNB). Řekl mému tátovi: Budeš četníkem.

Otce taková kariéra zajímala?
Ano, vždy chtěl být vojákem. Už za války uvažoval o tom, že by utekl do Anglie k našim vojákům. Takže po válce v Praze nastoupil do školy, kde měl výborné výsledky. On taky hrál na housle, na piano. Uměl francouzsky i německy. Díky tomu se dostal v roce 1947 na Pražský hrad. Když se Gottwald chopil moci, tak otec začal komunismu věřit. Byl z toho úplně paf. Přijde mi, že mu tam trochu vymyli mozek. Později si ho vybrali, aby dělal Gottwaldovi osobního strážce.

Co to tehdy obnášelo?
On o tom nemohl moc mluvit, podepsal mlčenlivost. Doma v soukromí ale občas něco řekl. Všude s Gottwaldem museli jezdit, prý se strašně bál, že na něj někdo spáchá atentát. Dělali různé kamufláže. Třeba jel táta v autě, o němž si všichni mysleli, že v něm sedí Gottwald. A on tam přitom nebyl. Seděl v jiném, méně nápadném autě v koloně. Tenkrát byla ochranka skrytější než dnes, kdy se pohybuje těsně u prezidenta. Gottwalda táta doprovázel i na různé lovy, když prezidenta někam pozvali. Otec věděl, že má Gottwald syfilis, tušil jeho brzkou smrt. Věděl také dopředu, že komunisti začnou popravovat svoje lidi. A že půjdou i po kněžích a sedlácích, kteří nechtěli vstoupit do družstev.

Jiří Nováček

  • Narodil se v roce 1953.
  • Původně se chtěl věnovat lesnictví. Na konci šedesátých let ale nemohl studovat střední školu, protože jeho sestra emigrovala. Nepomohlo mu ani to, že jeho otec Stanislav Nováček byl vysoce postavený důstojník SNB a bývalý člen ochranky prezidenta Klementa Gottwalda.
  • Vyučil se proto v Motorpalu univerzálním brusičem kovů, později pracoval i v Tesle. „U mašiny jsem dělal deset let,“ vzpomíná.
  • Později přece jen večerně vystudoval a stal se učitelem v učňovském středisku.
  • V srpnu roku 1968 psal s kamarády vápnem po jihlavských zdech protiruské nápisy. Fotil tehdy okupanty i před poštou na jihlavském náměstí.
  • Byl i úspěšným akvaristou, podařilo se mu na konci 70. let rozmnožit rybičky Drobnůstku pruhovanou a Drobnůstku třípruhou. „V té době kolem roku 1979 nebylo známo, že je někdo kromě mne rozmnožil,“ uvedl.

Věděl váš otec jako vysoce postavený důstojník o tom, co se ve státě chystá?
Díky svému postavení měl i později po odchodu z Prahy tajné informace. Třeba věděl dopředu o tom, že bude měnová reforma v roce 1953. Měl tehdy naspořené nějaké peníze a hned si za ně šel koupit flinty z Německa, protože byl také nimrod. On měl potom doma docela hodně zbraní. Mě učil střílet už v dětství, vedl mě k myslivosti. Na vojně jsem dostal dvanáct opušťáků za velmi dobré výsledky ve střelbě.

Jak se Gottwald ke své ochrance choval?
Vážil si jich, protože za něj nasazovali život. Tátu i vyznamenal.

Trénovali osobní strážci fyzickou zdatnost?
Stále trénovali. Táta byl vysoký, hrál fotbal, sportoval všestranně. Když mi dal facku, tak jsem se válel v kotrmelcích. On nás dost mlátil, i ségra dostávala. Chtěl z nás tímto způsobem vychovat perfektní děti. Zdědil to po dědovi. Ten měl tři kluky a mlátil je taky jako žito. Sestra se taky musela učit na jedničky, hrát na housle, přestože ji to nebavilo. Jednou na ni vzal otec klepáč na koberce, mlátil ji tou kovovou stranou. Tehdy jsem se mu vzepřel, bylo mi patnáct. Potom s tím už přestal. Já si z toho vzal ponaučení a svým dcerám jsem nikdy nedal ani pohlavek. Nesnášel jsem to.

Jak pokračovala jeho kariéra?
Otce převeleli z Hradu na Vysočinu. Dělal v Třešti náčelníka SNB, pak se dostal i do Jihlavy. Potřebovali ho tady jako spolehlivého člověka v době, když se zakládala družstva. Díky tomu se dostal do společenské smetánky na Jihlavsku. Spolupracoval i se Státní bezpečností (StB). Byl nadporučík a měl dostat hodnost kapitána. Jenže přišel rok 1968.

Co se stalo?
Sestra jela krátce po srpnu 1968 na svatební cestu do Vídně, bylo jí devatenáct. Na hranicích to bylo tehdy volnější. Někdo se za ně zaručil. I táta si byl jistý, že se po týdnu vrátí. A vrátili se i s manželem. Jenže za čtrnáct dní tam jeli podruhé, a to už se nevrátili. Tátova kariéra šla ihned dolů, dostal první infarkt v osmačtyřiceti letech. Přišel o možnost být náčelníkem SNB v Jihlavě. K nám domů začali chodit příslušníci Státní bezpečnosti. Mně tehdy bylo patnáct a oni se mě ptali, jestli jsem o emigraci sestry věděl. Nedali pokoj, furt nás vyslýchali. Já měl jít v té době na průmyslovku a tátovi řekli, že mě tam nevezmou.

Vzpamatoval se z toho otec?
On dostal později ještě druhý infarkt. A v sedmdesátých letech, když končil u SNB, navrhl jednomu ministrovi, že pro sestru zajede do Vídně a doveze ji zpátky. Myslel, že tím všechno napraví. Ministr mu to povolení dal. Sestra už tehdy měla rakouské občanství. Jenže jak táta překročil hranice, hned ho zatkla rakouská policie. Mysleli si, že je špion. Šest hodin ho vyslýchali. Sestra se nechtěla vrátit. Nakonec přijela až v roce 1978 tatínkovi na pohřeb. Třetí infarkt už nepřežil, bylo mu osmapadesát.

Jak se otec díval na svoji minulost na sklonku života?
Zapšknul. Zjistil, že se rozhodl pro něco špatného, z čehož nic dobrého nevzešlo. Viděl tehdy jen svoji pozici, kariéru. A uškodil vlastně celé rodině. Bylo to i jeho přísností k nám.

Jak se na tátu dnes s odstupem díváte?
No, tak byl to táta. Ty fyzické tresty byly jeho špatná stránka, ale zase nás naučil hodně o přírodě. To byl pro mě zážitek. V životě máte vždycky plusy a minusy.

Autor:
  • Nejčtenější

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kříže už tu nepřibývají. O hřbitov obětí dálnice D1 se nemá kdo starat

24. dubna 2024

Premium Na symbolickém hřbitově obětí dálnice D1 v Jihlavě-Pávově už tři roky nepřibyl žádný kříž....

Nadšenec staví hlavolamy uvnitř lahví. Baví mě vymýšlet, jak to udělat, říká

21. dubna 2024  9:51

Leopold Heneš z Třebenic na Třebíčsku má neobvyklého koníčka. Skládá složité konstrukce uvnitř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrátil v protisměru felicii na střechu a utekl. Řidiče hledá policie

21. dubna 2024  10:45

Policisté z Jihlavska pátrají po řidiči, který v sobotu havaroval mezi obcemi Zvolenovice a Telč....

Žďár nad Sázavou slaví. Lidé projdou novou částí Cesty cisterciáků

26. dubna 2024  15:35

Oslavy týkající se obdržení významného titulu European Heritage Label (EHL) neboli Evropské...

Věžnice roky chystala přestavbu jezu, při povodni ho však vzala velká voda

26. dubna 2024  8:53

Několik let chystala Věžnice na Havlíčkobrodsku opravu poškozeného jezu na říčce Šlapance, který...

Není jara bez Zahrady. Populární výstava opět přiláká do Brodu tisíce lidí

25. dubna 2024  16:23

Není léta bez slunce, podzimu bez spadaného listí a zimy bez alespoň trochy sněhu. A jara? No přeci...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...