Oprava silnice na Pelhřimov mate řidiče, u Opatova vjíždí do protisměru

  12:09aktualizováno  12:09
Velice nebezpečný a nepřehledný. Tak řidiči hodnotí úsek silnice 602 mezi Jihlavou a Pelhřimovem u Opatova. Na křižovatce totiž končí jedna a začíná druhá etapa oprav. Kvůli různé šířce vozovky tu hrozí nehody. Policie i stavitelé zvažují nápravu, sníží tu rychlost na padesátku.

Rekonstrukce silnice u Opatova mezi Jihlavou a Pelhřimovem nadělala problémy řidičům. Navazují na sebe dva různě široké úseky. Řidiči tam vjíždí do protisměru. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Nebezpečná křižovatka u Opatova na silnici II/602 mezi Jihlavou a Pelhřimovem upoutala pozornost řidičů. Stěžují si, že je nepřehledná a nebezpečná. Jedoucí auto totiž vjede na rozšířený úsek, v němž se stěží orientuje, a dostává se do protisměru. Policisté to vědí a chtějí tu snížit rychlost na 50.

"Je to strašně nepřehledné, půlicí čáry jsou najednou jinde a řidič musí rychle reagovat, aby se neocitl v protisměru. Rozšíření silnice je fajn, ale ten přechod je hrozně špatně udělaný i označený," uvedla řidička Petra Nevrklová z Jihlavy, která tudy projížděla minulý týden.

Na křižovatku si stěžuje více řidičů. "I chlapi od nás si na to stěžují. Čáry jsou udělané od Pelhřimova, ale z opačného směru je to nedodělané," myslí si starosta Opatova Jaroslav Duba.

"Když se jede od Jihlavy, jedete v protisměru, než se srovnáte na nové silnici. Kdyby tu jelo široké auto, stane se neštěstí," dodává.

Policisté tu plánují omezit rychlost. V místě bude i žlutá vodicí čára. "Ve směru od Jihlavy bude snížena rychlost. Bude zde sedmdesátka a padesátka. Doplní se i směrové sloupky, které by měly řidiči naznačit, jakým způsobem se vybočuje. Vše by mělo být během pár dnů," uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Stačilo by, kdyby řidiči zpomalili, tvrdí policie

Nebezpečnou situaci podle ní vyvolala rekonstrukce silnice postupující po etapách. V místě jedna etapa končí a druhá začíná. "Všichni podílející se na opravě řeší další značení, aby místo bylo co nejsrozumitelnější pro řidiče," dodala Čírtková.

Rekonstrukce silnice u Opatova mezi Jihlavou a Pelhřimovem nadělala problémy...

Rekonstrukce silnice u Opatova mezi Jihlavou a Pelhřimovem nadělala problémy řidičům. Navazují na sebe dva různě široké úseky. Řidiči tam vjíždí do protisměru.

Podle policejní mluvčí by stačilo, aby řidiči byli pozorní a řídili se značkami. "Pokud budou dodržovat nejvyšší povolenou rychlost, mnohem lépe úsek zvládnou," dodala s tím, že stávající značení se řidičům mohlo zdát nečitelné, a proto se po opětovném posouzení doplní o uvedené novinky.

Na nebezpečné místo už dříve upozorňoval i opatovský místostarosta Pavel Flaxa. "Před čtrnácti dny jsem kvůli problému volal na kraj," řekl.

Krajský náměstek pro oblast dopravy Libor Joukl ale o žádné výzvě neslyšel. "Zatím k tomuto místu nemám žádný podnět. Technici přitom provádí kontrolu silnic druhé a třetí třídy podle plánu, zhruba jednou za dva týdny, a jezdí sem inspektor. Ale zatím nikdo návrh, abychom se tím zabývali, nepodal," uvedl.

Úsek se nelíbí ani správcům komunikace, silničářům

Kraj ovšem připustil, že problémy se mohly při rekonstrukci silnice objevit.

"Není to stálý stav. Silnice je ve fázi modernizace, která začne zase na jaře, abychom nekomplikovali zimní provoz. Nesoulad, který tam nyní je v napojení jízdních pruhů, bude odstraněn. Na místě je dopravní značka, která zakřivení jízdního pruhu upozorňuje. Pokud člověk pojede rychlostí, jakou má, nemělo by to činit problém," vysvětlila Jitka Svatošová, mluvčí Kraje Vysočina, který je majitelem uvedené silnice.

Úsek vadí i samotným silničářům. "Křižovatka u Opatova, kde končí krajská investice a navazuje neopravovaný úsek silnice, se nám nelíbí. Navazuje na silnici v naší údržbě. Ale v tom je třeba se obrátit na krajský úřad, který byl investorem této akce," pravil technicko-správní náměstek krajské správy a údržby silnic Tomáš Mátl.

Rozšířit by se podle něj měla celá silnice na 9,5 metru. "Je to páteřní sít, jedna z nejvýznamnějších komunikací na Vysočině. Celý rok se tam pracovalo, krajský úřad tam má stavební dozor," poznamenal Mátl s tím, že práce v místě začaly na jaře a zjara 2014 budou pokračovat.

Nebezpečná křižovatka u Opatova na silnici II/602 mezi Jihlavou a Pelhřimovem

Nebezpečná křižovatka u Opatova na silnici II/602 mezi Jihlavou a Pelhřimovem

Nejčtenější

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Do pelhřimovského babyboxu odložila matka zdravého ročního chlapce

V Českých Budějovicích je babybox od dubna 2012.

Do babyboxu v Pelhřimově v pátek před půlnocí někdo odložil zdravého a podle odhadů patnácti až šestnáctiměsíčního...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Budějovičtí hokejisté slaví gól.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Majitel největší sbírky Pragovek na světě má druhý zápis v knize rekordů

Sedmaosmdesátiletý Emil Příhoda vlastní největší světovou sbírku vozidel a...

Dvě unikátní auta zastavila na pelhřimovském náměstí - bývalý prezidentský vůz Praga Grand z roku 1918 a současný...

Další z rubriky

Řidič jel rychle a narazil do stromu i dvou aut. Škoda jde do milionů

Při čtvrteční nehodě na okraji Jihlavy byly poničeny tři vozy.

Čtyři zraněné a škodu za nejméně jeden a tři čtvrtě milionu si vyžádala dopravní nehoda, která se stala ve čtvrtek ráno...

Do pelhřimovského babyboxu odložila matka zdravého ročního chlapce

V Českých Budějovicích je babybox od dubna 2012.

Do babyboxu v Pelhřimově v pátek před půlnocí někdo odložil zdravého a podle odhadů patnácti až šestnáctiměsíčního...

Do politiky se vrací exministr Krčál, který rezignoval kvůli plagiátorství

Exministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (vlevo) oznámil návrat do politiky.

Exministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD), který loni v létě podal demisi kvůli problému s opsanou...

Najdete na iDNES.cz