Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na Žďársku vznikají přírodní učebny, děti se o krajině učí pod širým nebem

  8:51
Učit se o přírodě v přírodě. Nezkoumat živočichy jen na obrázcích, ale sledovat je v jejich přirozeném prostředí. A místo poznávání rostlin v učebnici zkusit jejich určení přímo na louce. K takové formě výuky směrují dnešní školáky takzvané přírodní učebny, jejichž počet na Vysočině stále roste.
Přírodní učebny fungují na řadě míst v kraji. Nad zřízením další z nich...

Přírodní učebny fungují na řadě míst v kraji. Nad zřízením další z nich přemýšlejí i ve Žďáře nad Sázavou. | foto: Sdružení Krajina

Vybudování jedné takové nové učebny se právě rýsuje například u vísky Odranec na Novoměstsku. Ostatně podpora tohoto přístupu patří i k jedné z priorit regionu, což vzešlo z Veřejného fóra Kraje Vysočina, konaného letos na jaře.

„Fórum umožňuje vyhledání námětů pro další rozvoj kraje při vzájemné diskusi občanů se zástupci kraje, zájmových sdružení, podnikatelů a institucí. Výsledkem je definování desítky námětů, kterým je potřeba věnovat zvýšenou pozornost, a určení jejich priority,“ uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana.

Právě podpora zapojení veřejnosti a obcí do praktické ochrany přírody a s tím souvisejícího vzdělávání, tedy i přírodních učeben, je sedmým bodem, jenž účastníci fóra stanovili.

„Jsme svědky sílícího trendu, který by vzdělávání na základních školách mohl posunout dobrým směrem. Věříme, že děti, jež se budou učit o přírodě v přírodě, jí nakonec budou lépe rozumět a chápat i širší souvislosti života na Zemi,“ míní Darina Coufalová ze Sdružení Krajina, které sídlí v Počítkách na Žďársku.

Spolek se kromě budování tůní a péče o podmáčené louky věnuje právě i zřizování přírodních učeben - venkovních prostor, kde mají děti dostatek podnětů i pomůcek ke zkoumání a učení se o fauně i flóře.

Od roku 2015 má sdružení na svém kontě učebny tři, všechny ve žďárském okrese. Svému účelu úspěšně slouží Hrnečnice u Nového Města na Moravě, Hliníky v Křižánkách a Šamíkovice u Sněžného.

Louku nejprve připraví ovce a berani

Aktuálně sdružení připravuje další „třídu“ pod širým nebem. Vznikne v lokalitě Pastviska poblíž Odrance, místní části Věcova na Novoměstsku.

Co je přírodní učebna

Obvykle se jedná o částečně upravené prostory přímo v přírodě, v parku či na zahradě. Zpravidla vznikají v blízkosti některé základní školy, která ji pak využívá nejen k výuce, ale přebírá nad ní i určitý patronát - pečuje o ni, monitoruje výskyt rostlin i živočichů v lokalitě.

Přírodní učebna bývá vybavena tůněmi pro obojživelníky a další živočichy nebo jiným vodním prvkem. Nechybí většinou hmyzí hotel, budky pro ptáky a netopýry, plazník - zimoviště pro plazy, případně i posezení, informační tabule a další prvky pro výuku. 

Zarostlá bažina má za sebou již několik zásahů, kdy se odstraňovala nevhodná křoviska a provedly základní terénní úpravy. Na louku se tak mohla vrátit i pastva - minulý týden se po ní rozeběhlo 25 beranů, kteří ji revitalizují tím nejpřirozenějším způsobem.

„Ovce setrvají na místě asi měsíc, pak nás čeká sekání nespasených míst či obrostlých náletových dřevin,“ přiblížila Kateřina Marečková, ředitelka Sdružení Krajina. Následovat má shánění peněz - jedna učebna vyjde minimálně na desítky tisíc korun.

Důležitá je též příprava podoby samotných prostor. Na Pastviskách by rozhodně neměly chybět tůně, budky pro ptáky či vyvýšené molo pro pozorování okolí.

Prostory bude využívat nedávno vzniklá novoměstská Škola Spolu a také Ekocentrum Rojko, alternativa běžné školky z nedalekého Koníkova. Děti z ekocentra ostatně začaly oblast navštěvovat již nyní. Specifikem obou zmíněných zařízení je právě vedení velké části výuky přímo v terénu.

„Venku chceme učit hlavně badatelsky. Děti, stejně jako vědci, pozorují, kladou si otázky, zkoumají a experimentují, sdílí výsledky, formulují závěry a nakonec ověřují platnost své hypotézy. To je základ badatelsky orientovaného vyučování, které u dětí rozvíjí samostatnost, spolupráci a kritické myšlení. To nám dává smysl,“ řekla Jaroslava Šmídková, spoluzakladatelka Školy Spolu.

Děti pozorují, měří, zapisují, vyhodnocují

Přínos praktické výuky v přírodě potvrzuje i Jana Suchá, ředitelka Základní a mateřské školy Křižánky na Novoměstsku. Tamní žáci využívají přírodní učebnu Hliníky otevřenou na podzim 2018. Na jejím budování se podílely kromě Sdružení Krajina a obce i samy děti.

„Už jen to jim dalo hrozně moc - jsou hrdé, že mohly přispět ke zvelebení této lokality,“ podotkla Suchá. K tůním, plazníku a hmyzímu hotelu míří podle ní děti hlavně v rámci projektových dní, kdy se tam vyplatí půlhodinovou cestu vážit. Na místě pozorují, měří, zapisují, vyplňují pracovní listy.

Některá data pak dál zpracovávají ve škole. Ale i při běžné výuce využívají pomůcky, jež k projektu získali. „Máme podběráky, mikroskopy a další vybavení. Pracují s ním už i děti z naší školky, vztah k přírodě a praktickému bádání tak získávají v podstatě už od dvou let,“ dodala ředitelka s tím, že mnoho žáků míří na Hliníky také ve svém volnu.

Přírodní učebny fungují i na řadě dalších míst v kraji. Například při ZŠ ve Stonařově na Jihlavsku nebo i přímo v Jihlavě. Tam jde například o lokality Kalvárie nebo o Skalku. Nad zřízením přírodní učebny přemýšlejí i ve Žďáře nad Sázavou.

„Vytipováno je místo u Göttlerova rybníka pod Vodojemem, ale jednání v této záležitosti zatím teprve probíhají,“ sdělil mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček.

  • Nejčtenější

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kříže už tu nepřibývají. O hřbitov obětí dálnice D1 se nemá kdo starat

24. dubna 2024

Premium Na symbolickém hřbitově obětí dálnice D1 v Jihlavě-Pávově už tři roky nepřibyl žádný kříž....

Nadšenec staví hlavolamy uvnitř lahví. Baví mě vymýšlet, jak to udělat, říká

21. dubna 2024  9:51

Leopold Heneš z Třebenic na Třebíčsku má neobvyklého koníčka. Skládá složité konstrukce uvnitř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrátil v protisměru felicii na střechu a utekl. Řidiče hledá policie

21. dubna 2024  10:45

Policisté z Jihlavska pátrají po řidiči, který v sobotu havaroval mezi obcemi Zvolenovice a Telč....

Žďár nad Sázavou slaví. Lidé projdou novou částí Cesty cisterciáků

26. dubna 2024  15:35

Oslavy týkající se obdržení významného titulu European Heritage Label (EHL) neboli Evropské...

Věžnice roky chystala přestavbu jezu, při povodni ho však vzala velká voda

26. dubna 2024  8:53

Několik let chystala Věžnice na Havlíčkobrodsku opravu poškozeného jezu na říčce Šlapance, který...

Není jara bez Zahrady. Populární výstava opět přiláká do Brodu tisíce lidí

25. dubna 2024  16:23

Není léta bez slunce, podzimu bez spadaného listí a zimy bez alespoň trochy sněhu. A jara? No přeci...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...