Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

Továrníkův syn byl jedním z Wintonových dětí. Vezl si jen fotku rodičů

  9:46
Peteru Beckovi bylo 16 let, když se mu naprosto změnil svět. Chlapce z Velkého Meziříčí v roce 1939 rodiče posadili na vlak, který mířil do Velké Británie. Aniž to tehdy tušili, zachránili mu tím život. O tom, že byl jedním z „Wintonových“ dětí, se Beck nikdy nezmínil. Rodina to zjišťuje až po jeho smrti.

Na snímku je Peterovi 16 let. V tomto věku zamával rodičům naposledy z Wintonova vlaku. | foto: Archiv rodiny Beckových

Je to právě 75 let, kdy odjel z Třebíče do Terezína vlak s označením Av. Za těmito dvěma písmeny beznaděje se ukrývalo 720 životních příběhů. Mezi transportovanými Židy byli i manželé Edmund a Anna Beckovi z Velkého Meziříčí.

O tři roky dříve přitom rodina učinila šťastné a prozíravé rozhodnutí. Posadili v tehdy už uzavřeném Československu - za protektorátu - svého jediného syna Petera do vlaku zcela jiného.

Do vlaku naděje, který se jmenoval Kindertransport. Šestnáctiletý hoch vyfasoval číslo 12 384. Na cestu jej vypravil se svými spolupracovníky sir Nicholas Winton. Do cílové stanice v anglickém Harwichi vlak dorazil 1. července 1939.

Chlapec si s sebou vezl pár nejnutnějších věcí a na památku portrétní fotografie maminky a tatínka. Pak ještě od nich obdržel několik dopisů. A pak... pak už nic.

O svém dětství nikdy nemluvil, říká dcera Sarah z Londýna

Musel se protlouct sám. Zvládl to, byť začínal na internátní průmyslovce v Shropshire bez zázemí britské rodiny.

Když Peter v roce 2003 v osmdesáti letech zemřel jako vážený občan Spojeného království, měl za sebou skvělou kariéru hlavního obchodního stratéga společnosti Shell pro britské ostrovy.

Wintonovy dětské transporty

  • Takzvaných Wintonových dětských transportů s 669 dětmi ve věku do sedmnácti let odjelo z území někdejšího Československa celkem osm. První z nich vyrazil na cestu 14. března 1939 a poslední 2. srpna téhož roku. Transport připravený na 1. září už Němci z protektorátu nepustili. Mělo jet 250 dětí.
  • Nicholas Winton a jeho spolupracovníci na československé a britské straně takto zachránili převážně židovské děti. Pro každé dítě bylo nutné sehnat padesátilibrovou kauci a pěstounskou rodinu.
  • Jedním ze zachráněných byl i Peter Beck z Velkého Meziříčí.

„Byl to výborný otec, pozitivní člověk se smyslem pro suchý humor. O svém dětství ale nikdy nemluvil. Přestože vám to možná přijde zvláštní, slyšela jsem, že mezi lidmi z Wintonových Kindertransportů je to běžné,“ říká Londýňanka Sarah Becková.

Pracuje jako projektová manažerka na správě budov londýnské univerzity. Rozhodla se, že zjistí o otcově dávné minulosti a kořenech své rodiny ve střední Evropě co nejvíc.

Přiznává, že nedávná návštěva Velkého Meziříčí a pátrání v archivu pro ni bylo opravdu velmi zajímavé. Hodně jí pomohl i historik a meziříčský archivář Martin Štindl.

Sarah neskrývá, že pro ni bylo dojemné, když obdržela řadu informací a spatřila i tatínkovo vysvědčení z místního gymnázia.

„Nevím o jiném Wintonově dítěti, které odjelo z Meziříčí. Překvapivou informaci, že odtud vůbec nějaké bylo, jsme se dozvěděli až teď,“ zdůraznil historik Štindl.

Rodina měla úspěšnou konfekční firmu, vyráběla i v Humpolci

Začněme ale pátrání po rodinné historii Becků popořádku. Schopnost prosadit se měl Peter William v genech. Totéž se podařilo jeho prapradědečkovi, slovenskému Židovi Wilhelmu Beckovi po revolučním roce 1848. Tehdy Židé v habsburské monarchii získali svobodu pohybu, usídlování a sňatků. Opustili stísněná ghetta a vydali se za lepším.

Firemní tradici rodiny Becků založil právě Wilhelm, krejčovský mistr a rodák ze Sobotiště v dnešním Trnavském kraji. V roce 1849 zřídil ve Vídni obchod s chlapeckými a pánskými oděvy.

Obchod brzy přerostl v konfekční firmu, která od roku 1871 nesla název „Wilhelm Beck und Söhne“ a zásluhou státních zakázek na šití uniforem pro rakousko-uherskou armádu vyrostla v jeden z největších textilních podniků v monarchii.

Díky svému úspěchu Beckové získali nejen tituly dvorních a komorních dodavatelů či obchodní zastoupení v zahraničí, ale také roku 1913 koupili textilku v českém Humpolci a o dva roky později ve Velkém Meziříčí.

Podnikání nejprve zabrzdil požár, pak ho zastavila okupace

Konec monarchie však zahýbal i s podnikáním rodiny. V roce 1918 se obchodní trhy Beckových rozpadly. Konkrétně ve Velkém Meziříčí se jim příliš nedařilo.

„Pětadvacátého dubna 1920 vyhořela celá továrna a o pár dní později dokonce i zčásti jejich dům. Hospodářskou katastrofu rodiny pak dokonal rok 1931, kdy byla výroba v Meziříčí zastavena. A německá okupace, která v květu roku 1941 ‚arizovala‘ židovský podnik pro potřebu nacistické luftwaffe,“ nastínil historik Štindl.

Peter Wilhelm/William Beck se narodil 10. listopadu 1923 ve Vídni Edmundu Beckovi a jeho o třináct let mladší ženě Anně.

Edmund Beck, pár dnů před rozpadem Rakouska-Uherska povýšený do šlechtického stavu, byl podílníkem renomované rodinné firmy „Wilhelm Beck und Söhne“ a spolumajitelem textilních továren nejen ve Velkém Meziříčí, ale i v Humpolci, kde od roku 1919 jako československý státní občan se svojí rodinou trvale žil. Maminka Anna, rozená Wachtlová, tradičně pečovala o domácnost.

V Meziříčí příslušníci rodiny Becků střídavě bydleli buď přímo v objektu dodnes stojící továrny (dnešní Motorpal v ulici Příkopy - pozn. red.), anebo v Beckově vile za továrnou. I ta dodnes stojí a stále se jí tak říká.

Až do vzniku protektorátu v březnu 1939 žila rodina, které pořád patřilo několik továren na území Rakouska a tehdejšího Československa, relativně bez větších politických a sociálních problémů.

Antisemitismus nacistů rodinu Beckových poprvé dostihl v březnu roku 1938 po připojení Rakouska k Říši, kdy patnáctiletý Peter studoval na vídeňském Theresianu - vojenské škole pro důstojníky.

„Již v dubnu roku 1938 proto Peterův otec Edmund vyjednal synův návrat do kvinty meziříčského gymnázia, kde předtím Peter v letech 1934 až 1936 absolvoval primu a sekundu. I v Meziříčí ale začala majetková a společenská perzekuce a dotkla se i rodiny. Z té doby existují doklady o snahách zdejšího profesorského sboru podat rodině ve svízelné životní situaci pomocnou ruku,“ přidal další část dějové linky historik Štindl.

Otec chtěl, aby syn odešel do Anglie na studia

Peter s rodiči žil tou dobou už v Meziříčí. Od jara roku 1939 pak podle historika Štindla Edmund Beck prokazatelně pracoval na synově odchodu na studia do Anglie. To se nakonec podařilo prostřednictvím jednoho z Wintonových vlaků.

A tak zatímco chlapec začal sám svou novou životní dráhu v daleké Anglii, jeho rodičům v Meziříčí už bylo jen hůř. Na jaře roku 1941 byli nuceně vysídleni z bytu. Svůj poslední rok před transportem do Terezína strávili v provizorních a stísněných podmínkách staré synagogy na Novosadech, v lokalitě u řeky.

Jak si místní kronikář za války tajně sám pro sebe zaznamenal, střed města toho roku v květnu spláchla velká povodeň. Na prostředí staré synagogy se to nutně muselo podepsat.

„Židů je ve městě dvakrát víc než před válkou, přišli z jiných měst i z Vídně. Začátkem května 1942 žilo v Meziříčí 108 Židů. Pak odešli do transportu,“ zapsal si kronikář.

Mezi nimi byli i čtyřiašedesátiletý Edmund Beck a jeho jednapadesátiletá žena Anna. V Terezíně dlouho nezůstali. O týden později odjeli dalším transportem do koncentračního tábora Majdanek v Polsku. Tam byli zavražděni. Kdy a za jakých okolností, to už se nedozvíme.

Velmi podobný osud postihl také Peterovu brněnskou tetu Olgu, která byla provdána za Richarda Weinbergera, spolumajitele tamní vlnařské továrny. Po deportaci z Brna zahynula přímo v Terezíně. Přežili jen někteří příslušníci rakouské větve rodiny, kterým se podařilo před nacisty uprchnout do Švýcarska.

Peter válku přežil. Jeho rodina se dozvěděla o tom, že byl jedním z „Wintonových dětí“, až když v roce 2003 zemřel.

Peter Beck se vypracoval na stratéga gigantu Shell

Peter W. Beck se ve Spojeném království neztratil. Udělal skvělou kariéru v britském zastoupení petrochemického a energetického koncernu Shell.

Peter Beck z Velkého Meziříčí patřil ve svých šestnácti letech mezi nejstarší účastníky cesty Wintonovým vlakem.

Po cestě napříč Evropou měl v Londýně nalézt útočiště u Hanse Freunda na Eton Avenue 11. Tak to uváděly transportní seznamy. Rodina ale tak jasno nemá.

„Děti přijaté do Kindertransportů potřebovaly rodinu, která by je zaopatřila v Anglii. Pro mého otce to byl příbuzný, jenž žil v Londýně. Jenže poté odešel do USA. Nevěřím, že můj otec s nimi někdy žil, protože šel brzy na soukromou internátní školu,“ vysvětluje Peterova dcera Sarah.

Ona a její sestry se o tom, že otec byl „Wintonovo dítě“, dozvěděly až poté, co v roce 2003 zemřel. Jejich matka to možná věděla, ale nezmínila se. Zemřela v roce 1995.

Soukromá škola, která Petera v Anglii přijala, se jmenovala Ellesmere College. Pak na londýnské Imperial College studoval chemické inženýrství. Od roku 1945 začal pracovat pro společnost Shell.

Rok 1947 byl v jeho životě poměrně zlomový. Obdržel britské občanství a oženil se s Helen Barbarou Cookeovou. Ze šťastného manželství se narodily tři dcery. Časem se usadili v Tunbridge Wells.

V rodině je celkem pět Peterových vnuků a už devět pravnoučat.

„Moji synovci se o dědečkovu minulost zajímají, byl v jejich životě velká osobnost, když byli malí. I to je důvod, proč pátrám v rodinné historii, aby o něm sami víc věděli a předali to svým dětem,“ zdůrazňuje Sarah Becková.

„Zajistil, aby jeho děti a vnoučata sdílely jeho životní hodnoty včetně smyslu pro spravedlnost a příležitost pro každého ve společnosti, ať jsou ve světě kdekoliv. S matkou miloval cestování, chození do galerií a divadla i poslech vážné hudby, jeho oblíbený skladatel byl Gustav Mahler. Také si užíval zahradničení. Miloval svoji práci a nikdy nepřestal a vždy se zajímal o politiku,“ dodává.

Sarah Becková je pyšná na to, jak Velká Británie vítala uprchlíky. „A vím, že můj otec by byl zarmoucen nynějším postojem a problémy uprchlíků ve světě,“ pravila.

Její otec pro Shell pracoval po mnoho let, proslul jako výborný obchodní stratég. Zajímal se o všechny formy energie a nové způsoby jejího získávání. To zahrnovalo obnovitelné zdroje i atomovou energii, na kterou se zaměřil v důchodu. Napsal o ní dvě publikace. V penzi taky ještě přednášel. Zemřel na dovolené v Turecku.

V Československu a posléze v ČR byl několikrát - poprvé se ženou brzy po sametové revoluci.

Komunální a senátní volby 2022

se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V se volí v obvodu Jihlava.

Seznamy kandidátů: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Politologové: Úspěch Nagyové zařídil Babiš. Souboj s Vystrčilem bude těsný

Premium Do druhého kola senátních voleb v Jihlavě postoupí současný šéf horní komory Miloš Vystrčil a Jana Nagyová obžalovaná v...

Vlekaři na Vysočině zvažují kvůli drahé elektřině sezonu bez zasněžování

S velkými obavami hledí na nadcházející sezonu provozovatelé lyžařských areálů. Starosti jim dělají vysoké ceny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pracovníci jindřichohradecké úzkokolejky v insolvenci nedostali výplaty

Společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), nezaplatila svým pracovníkům v září výplaty. Firma, která na sebe...

Vsetín zdolal béčko Pardubic a zůstal stoprocentní, Jihlava stále bez výhry

Hokejisté Vsetína zvítězili ve 3. kole první ligy doma nad Pardubicemi B 3:1 a bez ztráty bodu vedou tabulku. Bez...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystrčil ANO a Nagyovou porazil, v druhém kole čeká střet dvou světů

V prvním kole senátních voleb na Jihlavsku přesvědčivě zvítězil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu a bývalý místopředseda...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Žďár musí změnit vyhlášku zakazující popíjení v ulicích, tak ji zrušil úplně

Ministerstvo vnitra zatrhlo Žďáru nad Sázavou udělování alkoholových výjimek pro konání akcí na místech, kde je jinak...

Stavba žďárského domova pro seniory má zpoždění, hrozilo zřícení stropů

Již letos v létě se měli v novém domově pro seniory ve Žďáře nad Sázavou zabydlovat první klienti. Moderní...

V Jihlavě si třetí vítězství v řadě připsalo ANO, zcela propadla ČSSD

Komunální volby v Jihlavě vyhrálo hnutí ANO. Získalo přes 28 procent hlasů. V krajském městě Vysočiny zvítězilo potřetí...

Jihlava zvažuje zvýšení úvěru na arénu, půjčit by si mohla 800 milionů

Jihlava hledá, kde vzít chybějící půl miliardy na stavbu nového zimního stadionu. Zastupitelé pověřili ekonomický odbor...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...