Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kvůli zřízení prvosledových hlídek přišlo Nové Město o část policistů

  14:08
Nové Město na Moravě přišlo o čtyři policisty z dvaadvaceti. K 1. květnu se přesunuli do Bystřice nad Pernštejnem. Změna souvisí s novým rozmístěním prvosledových hlídek vycvičených a vyzbrojených i k zásahu proti aktivnímu střelci. Snížení počtu policistů v Novém Městě mnozí kritizují.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Téma počtu policistů otevřel například opoziční zastupitel Libor Černý (ANO), který dříve tamní obvodní oddělení policie vedl.

„Nové Město na Moravě si nezaslouží, aby bylo jako obec s rozšířenou působností na nižší kategorii než jiné takové obce. Je dobře, že přibývá prvosledových hlídek a Bystřici to přeji, ale nelze to dělat na úkor jiného výkonného útvaru,“ řekl MF DNES Černý, který je po odchodu od policie poradcem ministra obrany.

Podle Černého byl plán bývalého krajského vedení policie před dvěma roky, když z obvodního oddělení odcházel, opačný. „Počítalo se s navýšením počtu policistů na oddělení na 27,“ pravil.

Na zastupitelstvu prosadil do zápisu usnesení, že zastupitelé nesouhlasí se snižováním početních stavů na obvodním oddělení a pověřují starostu jednáním s příslušnými orgány policie.

Černý: Kde je nemocnice, nelze policii oslabit

Podle starosty Michala Šmardy jde o taktické rozhodnutí krajského policejního ředitelství, jež se obešlo bez konzultace s vedením města.

„Podle policie to nebude mít vliv na bezpečnostní situaci v Novém Městě. To ale neznamená, že to není důležitá věc a nebudeme se jí zabývat,“ reagoval Šmarda (Lepší Nové Město).

Podle něj se některé informace, které zazněly na zastupitelstvu, ukázaly jako nepravdivé. „S funkcionáři policie si ještě sedneme a vyjasníme si podrobněji, zda jsou ohroženy některé bezpečnostní aspekty. V červnu budu zastupitele informovat,“ dodal starosta.

Libor Černý tvrdí, že je přesun policistů chybou. „V místě, kde sídlí nemocnice, není možné oslabovat policii, nemůžeme trpět nějakými dojezdovými kružnicemi,“ poukázal Černý na přítomnost zdravotnického zařízení, které patří mezi takzvané měkké cíle, tedy místa s vysokou koncentrací lidí a nízkou úrovní zabezpečení proti násilným útokům.

Do této kategorie patří i Vysočina Arena, kde však při velkých sportovních akcích platí speciální opatření, při kterém je nasazen násobně větší počet policistů.

Na ředitelství mají jiná čísla než uvedl kritik

Na zastupitelstvu Černý uvedl, že v Novém Městě zůstane pouze 16 policistů. Krajské policejní ředitelství operuje s jinými čísly.

„V Novém Městě na Moravě byl k 1. dubnu plánovaný počet 22 systemizovaných služebních míst. K 1. květnu je na obvodním oddělení plánovaný počet 18 systemizovaných služebních míst,“ vyjádřila se policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že čtyři služební místa jsou přesunuta do Bystřice nad Pernštejnem.

„Stanovení početních stavů policistů na jednotlivých obvodních odděleních je závislé na celé řadě faktorů, mezi které patří velikost daného služebního obvodu, nápad trestné činnosti, ale také skutečnost, zdali na daném obvodním oddělení jsou nebo budou zřízeny prvosledové hlídky,“ vysvětluje Čírtková. S jinými přesuny podle ní krajské policejní ředitelství nepočítá.

Dosud byli takto vyčlenění policisté pouze v okresních městech a do systému prvosledových hlídek bylo podle mluvčí zapojeno také pohotovostně eskortní oddělení z Jihlavy a speciální jednotka z Dukovan.

Prvosledové hlídky budou i v menších městech

Prvosledové hlídky vzniknou postupně také na obvodních odděleních v Chotěboři, Humpolci, Moravských Budějovicích, Telči a Velkém Meziříčí.

„Je to věc státní správy a uspořádání policie, podle ní má větší smysl rozprostřít tyto jednotky na větší území, je to strategické rozhodnutí,“ vyjádřil se bystřický starosta Karel Pačiska. „Jsem rád, že tady bude posílena bezpečnost,“ dodal.

Kdy přesně prvosledové hlídky v ostatních menších městech vzniknou, zatím není jisté. „Bude záležet na tom, jak budeme přijímat nové policisty, jak bude probíhat jejich výcvik a jak se podaří je materiálně vybavit,“ reagovala Čírtková.

Prvosledová hlídka má za úkol v krátkém čase reagovat na hrozby terorismu a mimořádné bezpečnostní situace. „Proto je důležité brát na zřetel rozmístění těchto hlídek v daném teritoriu, aby se podařilo zajistit optimální dojezdové časy,“ pověděla policejní mluvčí.

Autor:
  • Nejčtenější

Pokutují ho za stání před garáží, která mu patří. Strasti s parkováním v Jihlavě

11. června 2024

Premium Nový systém parkování v Jihlavě přináší podle hlášení z radnice řád a pořádek. Nicméně běžným lidem...

Železný Zekon ani ve svých třiašedesáti nepolevuje. Roztrhl 12 balíčků karet

8. června 2024  18:55

Přesně po třiceti letech od svého prvního vystoupení na pelhřimovském Festivalu rekordů a kuriozit...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci, mloci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

První hospic na Vysočině zahájí zkušební provoz, pacienty přijme na podzim

10. června 2024  8:27

Přidělat poličky, dřevěné obložení, umístit postele - a nový krajský lůžkový hospic v Havlíčkově...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Nadšený fanoušek Nečas se po letech sám vrátil jako hokejová hvězda

15. června 2024  10:06

Žďár nad Sázavou v pátek odpoledne vítal na Farských humnech hokejového útočníka Martina Nečase,...

Vítej mistře! Nečas přivezl do Žďáru pohár. Hlavně pro děti, říká jeho otec

15. června 2024  9:49

Pokud by existoval stroj času, s nímž by se člověk mohl přenést do roku 2010, mohl by vidět...

Historickou studnu, základy pece a sušárny cihel ve Žďáře pohltí městský obchvat

14. června 2024  15:23

Cihly, střešní tašky, dlaždice nebo třeba drenážní trubky produkovala ve velkém takzvaná „horní“...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...