Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Kvůli zřízení prvosledových hlídek přišlo Nové Město o část policistů

  14:08
Nové Město na Moravě přišlo o čtyři policisty z dvaadvaceti. K 1. květnu se přesunuli do Bystřice nad Pernštejnem. Změna souvisí s novým rozmístěním prvosledových hlídek vycvičených a vyzbrojených i k zásahu proti aktivnímu střelci. Snížení počtu policistů v Novém Městě mnozí kritizují.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Téma počtu policistů otevřel například opoziční zastupitel Libor Černý (ANO), který dříve tamní obvodní oddělení policie vedl.

„Nové Město na Moravě si nezaslouží, aby bylo jako obec s rozšířenou působností na nižší kategorii než jiné takové obce. Je dobře, že přibývá prvosledových hlídek a Bystřici to přeji, ale nelze to dělat na úkor jiného výkonného útvaru,“ řekl MF DNES Černý, který je po odchodu od policie poradcem ministra obrany.

Podle Černého byl plán bývalého krajského vedení policie před dvěma roky, když z obvodního oddělení odcházel, opačný. „Počítalo se s navýšením počtu policistů na oddělení na 27,“ pravil.

Na zastupitelstvu prosadil do zápisu usnesení, že zastupitelé nesouhlasí se snižováním početních stavů na obvodním oddělení a pověřují starostu jednáním s příslušnými orgány policie.

Černý: Kde je nemocnice, nelze policii oslabit

Podle starosty Michala Šmardy jde o taktické rozhodnutí krajského policejního ředitelství, jež se obešlo bez konzultace s vedením města.

„Podle policie to nebude mít vliv na bezpečnostní situaci v Novém Městě. To ale neznamená, že to není důležitá věc a nebudeme se jí zabývat,“ reagoval Šmarda (Lepší Nové Město).

Podle něj se některé informace, které zazněly na zastupitelstvu, ukázaly jako nepravdivé. „S funkcionáři policie si ještě sedneme a vyjasníme si podrobněji, zda jsou ohroženy některé bezpečnostní aspekty. V červnu budu zastupitele informovat,“ dodal starosta.

Libor Černý tvrdí, že je přesun policistů chybou. „V místě, kde sídlí nemocnice, není možné oslabovat policii, nemůžeme trpět nějakými dojezdovými kružnicemi,“ poukázal Černý na přítomnost zdravotnického zařízení, které patří mezi takzvané měkké cíle, tedy místa s vysokou koncentrací lidí a nízkou úrovní zabezpečení proti násilným útokům.

Do této kategorie patří i Vysočina Arena, kde však při velkých sportovních akcích platí speciální opatření, při kterém je nasazen násobně větší počet policistů.

Na ředitelství mají jiná čísla než uvedl kritik

Na zastupitelstvu Černý uvedl, že v Novém Městě zůstane pouze 16 policistů. Krajské policejní ředitelství operuje s jinými čísly.

„V Novém Městě na Moravě byl k 1. dubnu plánovaný počet 22 systemizovaných služebních míst. K 1. květnu je na obvodním oddělení plánovaný počet 18 systemizovaných služebních míst,“ vyjádřila se policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že čtyři služební místa jsou přesunuta do Bystřice nad Pernštejnem.

„Stanovení početních stavů policistů na jednotlivých obvodních odděleních je závislé na celé řadě faktorů, mezi které patří velikost daného služebního obvodu, nápad trestné činnosti, ale také skutečnost, zdali na daném obvodním oddělení jsou nebo budou zřízeny prvosledové hlídky,“ vysvětluje Čírtková. S jinými přesuny podle ní krajské policejní ředitelství nepočítá.

Dosud byli takto vyčlenění policisté pouze v okresních městech a do systému prvosledových hlídek bylo podle mluvčí zapojeno také pohotovostně eskortní oddělení z Jihlavy a speciální jednotka z Dukovan.

Prvosledové hlídky budou i v menších městech

Prvosledové hlídky vzniknou postupně také na obvodních odděleních v Chotěboři, Humpolci, Moravských Budějovicích, Telči a Velkém Meziříčí.

„Je to věc státní správy a uspořádání policie, podle ní má větší smysl rozprostřít tyto jednotky na větší území, je to strategické rozhodnutí,“ vyjádřil se bystřický starosta Karel Pačiska. „Jsem rád, že tady bude posílena bezpečnost,“ dodal.

Kdy přesně prvosledové hlídky v ostatních menších městech vzniknou, zatím není jisté. „Bude záležet na tom, jak budeme přijímat nové policisty, jak bude probíhat jejich výcvik a jak se podaří je materiálně vybavit,“ reagovala Čírtková.

Prvosledová hlídka má za úkol v krátkém čase reagovat na hrozby terorismu a mimořádné bezpečnostní situace. „Proto je důležité brát na zřetel rozmístění těchto hlídek v daném teritoriu, aby se podařilo zajistit optimální dojezdové časy,“ pověděla policejní mluvčí.

Autor:
  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Těžký pád ukončil maraton v Jihlavě. Chuť závodit se vytratila

Skoro jako by jubilejní 10. ročník tradičního vytrvalostního závodu horských kol Jihlavská 24 MTB někdo zaklel. Nejprve...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

Sousedem Zemana za 13 milionů korun. Prodává se mlýn u „jezevce z Vysočiny“

V Novém Veselí na Žďársku je na prodej bývalý mlýn v sousedství někdejší tvrze, v níž má byt prezident Miloš Zeman....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další obchvat Brodu v ohrožení. Ze čtyř variant se lidé neshodli na žádné

Zastupitelé Havlíčkova Brodu se neshodli na nejvhodnější trase jihozápadního obchvatu. Nová silnice by měla spojit...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Řidič slyšel podezřelé bouchání, v návěsu na nábytku vezl pět migrantů

Pět migrantů bez jakýchkoliv dokladů dopadli na parkovišti na D1 na Vysočině policisté. Tři Indové, jeden Pákistánec a...

Světlá pouť přece jen uspořádá, proti jejímu konání v parku stojí petice

Svatováclavská pouť ve Světlé nad Sázavou, jedna z největších v republice, letos bude. Oproti původním předpokladům se...

Festival dokumentů uvede Švankmajera, zvláštní sekcí bude válka na Ukrajině

Oslavou tvořivého přístupu ke světu má být letošní 26. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava,...

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...