Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

I v době covidu se památky chystají na sezonu a plánují akce pro turisty

  12:02
Hrady a zámky na Vysočině se připravují na jarní otevření. I přes nejistou situaci kolem covidu se uklízí, renovuje a v plánu je rovněž řada akcí. S jarem začíná - či vstupuje do dalších etap - i plno větších rekonstrukcí.

Hrad v Lipnici nad Sázavou na letošek chystá noční prohlídky, středověký turnaj i výstavu unikátní Lipnické Bible. Už v dubnu však začne výměna střešní krytiny na Thurnovském paláci. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na blížící se start návštěvnické sezony se památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) chystají i navzdory nejistým vyhlídkám. Netuší totiž, zda se budou moci jejich brány otevřít v obvyklých, většinou květnových termínech.

Mnoho akcí pro veřejnost, jež jsou v hradech a zámcích pro letošek v plánu, některé navíc přeložené už z loňské „covidové sezony“, tak nyní organizátoři chystají takzvaně „do zdi“.

„Kulturní akce se nám za stávající situace samozřejmě špatně plánují, ale zatím počítáme s tradičními a velice populárními letními nočními prohlídkami. V září připravujeme středověký Turnaj svatého Samsona,“ popsal Marek Hanzlík, kastelán hradu v Lipnici nad Sázavou.

Stěžejní bude podle něj i výstava Lipnická bible 1421-2021, jež má prezentovat výjimečnou rukopisnou bibli, dokončenou na Lipnici v roce 1421. V jednání je její zapůjčení ze sbírek washingtonského Museum of the Bible.

Počítá se s koncerty, divadlem i festivaly

Řadu plánů mají na nadcházející sezonu v zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, přezdívaném moravské Versailles. Třeba v červenci se tu má odehrát koncert 4 Tenoři či ikonický muzikál Noc na Karlštejně. V přípravě je i Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského. Podle kastelána Radima Petra ale není nic z toho jisté. Přípravu na turisty kvůli tomu ale nezanedbávají.

„Od minulého týdne větráme a začínáme odkrývat nábytek. Přehozy pereme a opět chystáme na podzim,“ vyjmenoval kastelán. Obroušené a nově natřené jsou i všechny lavičky v areálu. V květnu se navíc na zámek vrátí filmaři, aby tam natočili závěrečný díl minisérie Marie Terezie.

Srpnový koncert kapely Čechomor, z loňska přesunuté oslavy 25. ročníku mezinárodního festivalu Concentus Moraviae, divadelní představení Strašidlo cantervillské, výstava kovových děl nebo 35. ročník festivalu Folkové prázdniny. To je jen malá ochutnávka z toho, co chystá na léto zámek v Náměšti nad Oslavou.

„Nenudíme se, ale bez návštěvníků to není ono,“ konstatoval kastelán Marek Buš.

Dodal také, že v památce teď probíhá i běžná údržba, dále restaurování historické podlahy v jedné z místností reprezentačních prostor i restaurování klasicistních vrat mezi nádvořím a parkem. V přípravě je obnova omítek, restaurování oken a kamenných prvků jižní stěny zámku.

Opravy v Telči, na Lipnici i v Jaroměřicích

Ostatně rekonstrukční práce se letos v různé míře dotknou i dalších památek NPÚ. Zřejmě nejvíce se budou stavbaři a restaurátoři činit v zámku v Telči, kde v rámci projektu Růže Vysočiny probíhá rozsáhlá obnova vybraných částí renesanční stavby. Návštěvníkům bude proto v nadcházející sezoně umožněna jen prohlídka soukromých apartmánů posledních majitelů zámku.

Také již zmíněný hrad Lipnice brzy ovládne stavební ruch. V dubnu začne výměna střešní krytiny na Thurnovském paláci.

„Starý a dožilý řezaný šindel z počátku 90. let minulého století, který se již rozpadá, nahradí modřínový štípaný šindel. Budou se opravovat nejexponovanější části střech,“ upřesnil kastelán Hanzlík. Hotovo má být do konce června. Ve druhé etapě přijde na řadu oprava střechy věže Samson.

Tříletá rekonstrukce elektroinstalace za téměř 25 milionů korun začne 6. dubna na jaroměřickém zámku. Tomu se podřídí i dění během sezony. „Budeme se snažit co nejméně zasáhnout do prohlídek, určitě ale zrušíme veškeré mimosezonní akce, například tradiční Vánoce na zámku,“ dodal kastelán Radim Petr.

Přípravy na otevření se ale samozřejmě týkají i památek v kraji, které nejsou ve správě NPÚ. Třeba ve žďárském zámku „vyšperkovali“ novou prohlídkovou trasu věnovanou hospodaření kláštera a zámku. Ta odhalí i dosud nepřístupné prostory. V plánu jsou i muzikály pod širým nebem a koncerty kapel Čechomor nebo Chinaski.

Šlakhamr, bývalý Brdíčkův mlýn u Hamrů nad Sázavou na Žďársku, o nějž pečuje Technické muzeum Brno, například chystá na 1. květen tradiční ukázky kovářskému umu. V srpnu se lze těšit na retro akci určenou pro rodiny s dětmi.

  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

Festival KoresponDance nabídne světové taneční špičky. Ochutnávka je už dnes

19. června 2024  15:02

Příval tance, pohybového divadla, nového cirkusu, ale i hip hopu či street dance. To vše v podání...

Rarita. Třináctiletá samice levharta perského v jihlavské zoo má první mládě

19. června 2024  11:22

Návštěvníci zoologické zahrady v Jihlavě by v příštích týdnech měli zpozornět. Ve venkovním výběhu...

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...