Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na Náměstí v Meziříčí konečně ubyla auta, pomohla změna systému parkování

  8:41
Náměstí, které není zacpané auty a kde je i během pracovních dní dost volných parkovacích míst. O takovém obrázku si mohli obyvatelé Velkého Meziříčí donedávna nechat jen zdát. Nyní to mohou spatřit na vlastní oči. Způsobil to nový systém parkování, kdy výběrčího v budce nahradily automaty.
Velké Meziříčí přešlo v centru města k modernímu systému zpoplatněného...

Velké Meziříčí přešlo v centru města k modernímu systému zpoplatněného parkování s pěticí automatů. Ze samotného centra města rázem ubyla auta a řidiči snáze najdou volné místo. A to i když se počet parkovacích stání snížil. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Ještě loni na podzim stačilo zaplatit výběrčímu v budce symbolickou desetikorunu. Ta umožnila řidiči vjezd na Náměstí, kde pak bylo možné parkovat po celý den. Tedy měl-li šofér štěstí, protože nalézt volnou plochu pro odstavení vozu nebylo vždy snadné.

Centrum bývalo plné aut, z nichž některá tam stála i dlouhodobě. Pro pěší tak pobyt na Náměstí atraktivní moc nebyl, což chce vedení města změnit.

Od 1. dubna nastala několik měsíců připravovaná změna: Meziříčí přešlo k modernímu systému zpoplatněného parkování s pěticí automatů. A po týdnu zaváděcího režimu jsou na radnici spokojeni.

„Vše zatím běží nad očekávání dobře, lidé si na nový systém postupně zvykají, žádné zásadní potíže nebo stížnosti řešit nemusíme. I během pracovních dní je vidět, že na Náměstí zůstává pořád dost volných míst, auta se obměňují a centrum už jimi není tolik zahlcené,“ popsal situaci velkomeziříčský starosta Alexandros Kaminaras.

Doba hájení potrvá do 16. dubna

K očekávanému uvolnění centra došlo i přesto, že město při modernizaci parkovacího systému počet stání zredukovalo. Nově se již vyjma vozidel zásobování nesmí odstavit auto po obvodu Náměstí, čímž ubylo šest desítek míst. Počet parkovacích ploch se tak snížil z 240 na 180.

„Lidé teď více využívají provizorní odstavné parkoviště v areálu Svitu, které je bezplatné. Stává tam denně kolem stovky aut,“ uvedl starosta Kaminaras. Poznamenal, že tato plocha, jež předtím nebyla nijak využívána, může pojmout aut až několikanásobně více. Na Náměstí je to odtud jen několik minut chůze.

Řidiči, kteří do centra Velkého Meziříčí vyrazí, mají zatím ještě stanovenou „dobu hájení“. Až do 16. dubna se mohou s novým systémem sbližovat. Radnici stál zhruba 1,5 milionu korun.

„S jeho zavedením do praxe pomáhají občanům terénní pracovníci městského úřadu včetně příslušníků městské policie,“ přiblížila mluvčí velkomeziříčské radnice Lucie Málková. Špatné parkování není tedy zatím ani pokutováno, prohřešky se řeší domluvou a seznámením motoristů s aktuální situací.

Systém nabízí širokou škálu tarifů

Za parkování se platí nyní nejen přímo na Náměstí, ale i v ulici Radnická, Komenského, Kostelní, Rozkoš, K Haltýři a Vrchovecká, a to ve všední dny od 7.00 do 17.00 hodin a v sobotu od 7.00 do 11.00 hodin.

„Nový parkovací systém nabízí širokou škálu tarifů řídících se způsoby platby a celkovým časem zvoleným k parkování. Výše poplatku začíná od pěti korun za 30 minut až po 150 korun za celý den. Zaplatit lze hned několika formami, a to prostřednictvím parkovacích automatů, pomocí SMS nebo v mobilní aplikaci ParkSimply dostupnou na AppStore a Google Play,“ shrnula Málková.

Vyhrazena jsou i místa držitelům průkazů ZTP pro dvouhodinové bezplatné stání. Pro lidi, již mají na Náměstí sídlo své firmy, trvalé bydliště, nebo tam vlastní nemovitost, jsou určeny různé typy parkovacích karet.

„Možnost zisku parkovací karty je pro tyto občany benefitem, nikoli diskriminací. Když její cenu, což jsou tři tisíce korun, rozpočítáte do celého roku, činí to zhruba osm korun na den za celodenní parkování. Kdokoli jiný, kdo tuto výhodu nemá, zaplatí za celodenní parkování cenu minimálně 150 korun. Nelze to srovnávat s jakoukoli jinou lokalitou ve městě, například někde na sídlišti, kam jezdí jen lidé, co tam bydlí, případně jejich návštěvy,“ zareagoval starosta na dotazy některých obyvatel na možnost zřízení vyhrazeného stání či snížení ceny parkovací karty.

Příprava na rekonstrukci Náměstí

Změna systému parkování a regulace dopravy v městském jádru je jedním z kroků, které mají veřejnost motivovat k tomu, aby tam trávila více času. Je to i příprava na léta plánovanou kompletní rekonstrukci Náměstí, jež si vyžádá řadu uzavírek. Během nich by už měli být řidiči zvyklí parkovat v areálu Svitu, který v budoucnu čekají pravděpodobně také stavební úpravy.

Revitalizace centra počítá mimo jiné s výměnou v současné době velmi nesourodých povrchů a vytvořením prostoru nejen pro dopravu, ale i pro společenské a kulturní akce a pro odpočinek. Úpravy se mají týkat nejen samotného Náměstí, ale i přilehlých ulic Radnická, Vrchovecká, Komenského, Kostelní a U Bašty.

  • Nejčtenější

Padělatel zfalšoval lístky na mistrovství za 600 tisíc. Podvedl i překupníka

16. května 2024  12:24,  aktualizováno  12:41

Policisté zadrželi muže z Pelhřimovska, který ve velkém falšoval a prodával vstupenky na...

Města na Vysočině nabízejí dřevo zdarma. Zájemci si ho musí sami nasekat

16. května 2024

Premium Palivové dříví na zimu nebo třeba na letní sezonu na chatě nemusejí lidé vždy draze kupovat....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Králík by Rusy přizval: Jejich vyřazení popírá staroolympijské myšlenky

19. května 2024

Premium Ve své době patřil k absolutní gólmanské špičce. A to nejen na domácím hokejovém poli, ale i v...

Na Jihlavsku spadlo malé letadlo. Pilot na místě zahynul, škoda činí dva miliony

13. května 2024  16:34,  aktualizováno  14.5 8:58

V katastru obce Luka nad Jihlavou došlo v pondělí před půl čtvrtou odpoledne k pádu dvoumístného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do Žďáru přijela druhá největší pouť v republice, atrakcí je přes stovku

15. května 2024  12:09

Dvacetitisícový Žďár se výrazně zalidní. Tento týden tam začala tradiční svatojánská pouť, která...

Nejnudnější koupaliště? Přichystali novinky, kritici tvrdí, že jsou pro malé děti

21. května 2024  13:22

Do nadcházející letní sezony chystá koupaliště v Havlíčkově Brodě několik novinek. Návštěvníci se...

Kouč jihlavských fotbalistů: Jarní část nás brutálně vyfackovala

21. května 2024  10:24

V posledních letech se výsledky jihlavských fotbalistů opakovaně omlouvaly tím, že Vysočina má k...

Kamiony z centra Brodu mizí, křižovatky na průtahu by měly ještě zrychlit

21. května 2024  8:51

Před šesti měsíci to bylo utrpení, dnes rychlá a plynulá jízda. Za poslední půlrok se Havlíčkův...

Jihlavská zoo se raduje, hejno zdejších plameňáků se čile rozrůstá

20. května 2024  15:56

V jihlavské zoo, nejnavštěvovanější turistické atrakci na Vysočině, se rozrůstá už tak početná...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...