Základní školy na Vysočině se radují. Začíná jim přibývat prvňáčků

  6:18aktualizováno  6:18
Přibližně o šedesát dětí více by mělo v září nastoupit do prvních tříd základních škol v Havlíčkově Brodě a v Jihlavě. Silné ročníky zaplní i třídy, které se loni neotevřely. S kapacitou však nebude žádný problém.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Ještě před nedávnem města řešila, kým nebo čím zaplní prázdné třídy základních škol. Teď budou některá z nich mít opačné problémy. Na základní školy postupně nastupují silné ročníky.

1.Havlíčkův Brod tolik prvňáčků dlouho nepamatuje

V Havlíčkově Brodě přišlo k zápisům do prvních tříd základních škol celkem 338 dětí. Tak vysoké číslo nemá ve městě za poslední roky obdoby.

Počty dětí u zápisu na ZŠ

Jihlava 696 (loni 708)
Třebíč 574 (loni 568)
Havl. Brod 338 (loni 264)
Žďár nad S. 266 (loni 253)
Pelhřimov 224 (loni 233)

Po započtení odkladů letošních i loňských by mělo do prvních tříd v září usednout 318 prvňáků. To je o rovných 60 více než před rokem.

"Budeme muset otevřít o dvě první třídy více. Na pěti městských základních školách jich bude celkem třináct," informoval havlíčkobrodský místostarosta Ivan Kuželka.

"Stále ještě budeme mít na základních školách asi čtyři stovky volných míst. Dětí může být u zápisů mnohem víc. Potíže, které jsme měli před lety s umístěním dětí v mateřských školách, se škol základních netýkají," podotkl havlíčkobrodský místostarosta Kuželka.

2.V Jihlavě přišlo k zápisu téměř 700 dětí

Podobný nárůst zaznamenají i v Jihlavě. První třídy v letošním školním roce navštěvuje 641 dětí. K zápisům jich nyní přišlo 696. To je sice méně než loni, ale při připočtení odkladů by ve školách mělo 54 prvňáčků přibýt.

"Zatím ale nemáme od škol relevantní informace, kolik prvních tříd by chtěly otevřít," upozornil vedoucí jihlavského odboru školství Tomáš Koukal.

"Může se stát, že některé děti, které byly u zápisu ve škole mimo spádový obvod nebudou přijaty. Ale myslím si, že se jedná o jedince," připustil Koukal.

3.Pelhřimov je maximálně spokojen

Zhruba stejný počet dětí jako loni byl u zápisu v Pelhřimově. "Podle našich odhadů by ještě dva až tři roky měl být počet prvňáčků srovnatelný, pak začne mírně klesat," řekl vedoucí odboru školství v Pelhřimově Bohumil Kovanda.

Do škol se tam hlásí 224 dětí. Ty se podle Kovandy podaří rovnoměrně rozdělit do čtyř základek ve městě. "Jsme maximálně spokojeni, v každé vzniknou dvě první třídy," prohlásil.

Tak trochu paseku v zájmu o školy před lety v Pelhřimově způsobily dojíždějící děti, které chtěly navštěvovat školy co nejblíže autobusovému nádraží.

To se ale podařilo postupně srovnat. Nucený přesun tak bude čekat pouze jediného žáčka.

"Vychází to, že jedna třída by měla 31 dětí, a to je moc, takovou výjimku už nedostane. Jeden žák si bude muset vybrat jinou školu," řekl Kovanda.

4.V Třebíči žádá 123 prvňáčků odklad

Na stejné úrovni se ve srovnání s loňským rokem drží počet prvňáků i v Třebíči. K zápisu tam letos přišlo 574 chlapců a děvčat.

"U 123 z nich bylo požádáno o odklad školní docházky na doporučení dětského lékaře nebo pedagogickopsychologické poradny," uvedl mluvčí radnice Ivan Přibík.

Podle odhadů úřadu by tak do třebíčských základních škol v září mělo nastoupit 451 prvňáků. To je jen o tři více než o rok dřív.

5.Také Žďár otevře pravděpodobně stejně tříd

"Ani my nemáme žádný velký výkyv oproti loňsku. Dětí přišlo k zápisu přibližně stejně, takže i počet otevíraných prvních tříd bude nejspíš stejný," informovala vedoucí odboru školství ve Žďáru nad Sázavou Blanka Lučková.

K zápisu tam přišlo 266 dětí, se započtením loňských i letošních odkladů úřad odhaduje, že by mohlo v září do prvních tříd nastoupit 248 nových školáků.

Podle představitelů radnic jsou to počty zatím jen předběžné. Množství dětí, které v září nastoupí, se pravděpodobně drobně změní. Několik rodin, které z různých důvodů nemohly k řádným zápisům, čekají ještě zápisy dodatečné. A vyřízena nejsou dosud ani všechna odvolání.

Nejčtenější

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Afghánský migrant cestoval po D1 na rezervních kolech návěsu kamionu

Dvacetiletý Afghánec byl ukrytý na rezervních kolech návěsu.

Při běžné kontrole kamionu na jednom z parkovišť u dálnice D1 našli celníci z Vysočiny nelegálního migranta ukrytého na...

Opilý řidič u Třeště srazil dva chodce. Ti na místě podlehli svým zraněním

Mezi obcemi Čenkov a Třešť srazilo auto dva chodce, kteří na místě zemřeli (18....

V neděli nad ránem mezi obcemi Čenkov a Třešť srazil muž v autě dva chodce. Přestože na místo ihned vyjela záchranná...

Čekatelé V+V. Zůstanou nadějní brankáři trpěliví a prorazí do NHL?

Brankář Dan Vladař patří Bostonu, na zápas v NHL však stále čeká. Zatím chytá v...

Jejich příjmení začíná na stejné písmeno. Oba jsou to brankáři. Oba už před čtyřmi lety odešli do zámoří, aby se...

Piloti si stěžují na nekvalitní opravy vrtulníků, premiér slíbil nápravu

Předseda vlády Andrej Babiš na náměšťské letecké základně slyšel kritiku práce...

Piloti z letecké základny v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku si postěžovali premiérovi Andreji Babišovi na nekvalitní...

Další z rubriky

Čtyřkolka ve sněhu zapadávala, jihlavští běžkaři proto pořídili rolbu

Mnozí běžkaři nastupují hned do panenské stopy vyříznuté do čerstvého sněhu....

Lyžařská sezona je daleko, ale na Vysočině se už teď mají běžkaři na co těšit. Úpravci lyžařských stop se mohou už na...

Spory politiků o vodu gradují, opravy ulic v Jihlavě kvůli nim stojí

Rekonstrukce páteřní jihlavské silnice se zdržela v krajském městě Vysočiny z...

Opravy ulic v Jihlavě začínají naslepo, bez kamerového průzkumu kanalizace. Je to bizarní důsledek vleklých neshod...

Dodávka se nevešla pod viadukt, zaklíněné auto vyprošťovali hasiči

Hasiči museli upustit kola, aby kamion klesl a dal se vyprostit.

Pod viaduktem v třebíčské Nádražní ulici uvízla dopoledne dodávka, která zhruba na hodinu úplně zablokovala provoz do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz