Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Domov pro duševně nemocné připomíná kemp, personál se dva týdny nevrací domů

  8:44
Když dnes ráno jela Petra Kubátová do zaměstnání, vezla si velký kufr. „Jedu jako do práce, ale i na dovolenou,“ smála se. V Domově ve Věži na Havlíčkobrodsku se stará o duševně nemocné klienty. Jeho areál dva týdny neopustí. Kompletním uzavřením se zařízení chrání před zavlečením nemoci covid-19.

Domov ve Věži je jediné zařízení svého druhu na Vysočině a ojedinělé i v rámci České republiky. Pečuje o 91 klientů s chronickými duševními chorobami. Vzhledem ke svému specifickému zaměření si nemůže dovolit, aby se v něm nákaza rozšířila.

„V případě nákazy nejsme schopni separovat nemocné klienty, ty v případné karanténě a zdravé. I kdyby pro nemocné kraj našel kapacity, musela by s nimi kvůli jejich potřebám odejít i část personálu. Pak bychom ale nemohli zabezpečit zdraví všech ostatních klientů bez pomoci zvnějšku. My to však chceme zvládnout vlastními silami,“ říká ředitel domova Vladimír Frič.

Proto už na konci března Domov ve Věži najel na výjimečný režim. Zaměstnance rozdělil na tři patnáctičlenné týmy. V domově se střídají po dvou týdnech. Jedna skupina 14 dní areál vůbec neopouští, zatímco zbylé dvě mají měsíc volno a jsou doma.

„Takže domov je po 42 dnů až do 11. května zcela uzavřen. Poté zkrátíme intervaly z dvou týdnů na jeden a po týdnu se budeme střídat až do září,“ vysvětluje Frič.

Výhodou je, že nemusí nosit roušky ani štíty

V pondělí ráno, když dochází ke střídání turnusů, jsou si všichni jistí, že jsou zdraví. Každý tým, který nastupuje, totiž v pátek před tím podstoupil testy. Domov si k těmto účelům sehnal více než čtyři stovky rychlotestů. I díky této jistotě a bez možnosti kontaktu s okolím si mohou klienti i pracovníci dovolit nenosit v domově roušky nebo štíty.

Tuto neobvyklou formu chodu domova vymyslelo jeho vedení a nápad probralo se zaměstnanci. „Naprostá většina z nich s tím souhlasila. Nikdo to nedostal příkazem. Všichni, kteří tu jsou, se zapojili zcela dobrovolně a za to jim patří obrovský dík. Je to od nich veliká oběť,“ zdůrazňuje ředitel.

Po skončení směny totiž zaměstnanci nesmí areál domova opustit. Na zahradě, jež i s pergolou a velikým ohništěm připomíná spíše autokemp, mají od sponzorů přistavených sedm obytných přívěsů a karavanů až pro 28 lidí. A v nich bydlí.

„Kdo má volno, odpočívá, čte si, jde se projít do parku, který slouží jen jim a našim klientům. Večer se scházejí na společné večeři, opékají buřty, někdo hraje karty nebo společenské hry, máme tu i posilovnu. Zaměstnanci tu mohou dělat, co chtějí. Ale opravdu musí zůstat v areálu,“ popisuje Vladimír Frič.

Domov pro ně centrálně zajišťuje snídaně i večeře, sponzoři domov zásobují například ovocem nebo sýry.

Pracovní kolektiv se stmelil, pochvaluje si ředitel

Jeden turnus tu už takto zažila šéfkuchařka Jaroslava Loskotová. „Přečkali jsme to v pohodě. Odpoledne jsme chodili na procházky po parku, večer si dali jedno pivečko a v devět jsme šli spát. Jako doma,“ vykládá.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Naopak na svůj první dvoutýdenní turnus v pondělí nastoupila terapeutka Jitka Raurová. A těšila se snad víc než na začátek běžného pracovního týdne. „Slyšela jsem od kolegyň, jak to tu chodí. Určitě si to užijeme, budeme dobrá parta,“ podotkla.

Že se po zavedení tohoto režimu pracovní kolektiv daleko víc stmelil, si pochvaluje i ředitel. „Je to obrovský přínos pro celý domov. Všichni zaměstnanci se semkli a daleko lépe spolupracují,“ vyzdvihl.

Většina ze zaměstnanců přitom doma nechala rodiny, partnery, děti. „Mám dva školáky na druhém stupni a mají hodně učení. Vcelku to zvládají sami, ale několikrát jsem už musela úkoly řešit na dálku po telefonu,“ svěřuje se Loskotová.

Ať si doma dělají, co chtějí, smějí se pracovnice

Všechny oslovené ženy ale věří, že jejich domácnosti bez výraznějšího výkyvu ty dva týdny přežijí. „Mám dvě dcery. Ta větší už je starší. Postará se o mladší a i manžel se zapojí,“ je si jistá Jitka Raurová.

„Syn je na gymplu, je to skoro dospělý člověk. Věřím, že doma zvládne jak učení, tak i něco si uvařit. Jinak ať si doma všichni dělají, co chtějí,“ směje se Petra Kubátová, která pracuje jako zdravotní sestra.

„Když jsem přišla domů, už druhý den si děti říkaly, jak jim bylo krásně, když jsem byla pryč,“ se smíchem podotkla Loskotová.

Že se Domov ve Věži zcela dobrovolně k takovému režimu uchýlil, ocenil i Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina, jenž zařízení zřizuje.

„Mají můj velký obdiv. Mnozí doma zanechali své rodiny, někteří se starají o nemocné rodiče a prarodiče nebo další příbuzné, a přesto se rozhodli omezit svůj komfort, maximálně zajistit bezpečí klientů a upřednostnit jejich zájmy,“ vysekl jim hejtman poklonu.

Počet osob s covid-19 dle krajů

194693
236893
102668
100736
46227
125661
81715
105695
94917
81376
159909
94862
93091
184503
  • Nejčtenější

Na kopec, který v zimě děsí, povede nová silnice. Pod ním vznikne kruhák

V zimě to bývá jeden z nejzrádnějších úseků na Vysočině. Na silnici 34 v kopci u Jitkova na Havlíčkobrodsku při náledí...

Chodce na Jihlavsku srazil nákladní vůz s rakouskou registrační značkou

Policisté ve spolupráci s veřejností identifikovali vozidlo, které v noci na neděli 24. října na silnici I/38 na...

Eso bez fotky: NHL poznává Vejmelku. Dobře, že dostal svobodu, vidí táta

Premium Připravoval se svědomitě a na leccos. Nejen na rychlejší hokej a zdatnější soupeře, ale i na další aspekty života v...

Most u Dvorců museli dělníci stavět znova, průjezdný bude od listopadu

Řidičům na Vysočině brzy zmizí jedna zásadní uzavírka. Stavbaři prakticky dokončili na silnici 602 poblíž Dvorců u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič chtěl vjet pod náklaďák, za pokus o vraždu spolujezdce dostal 9 let

Za pokus o vraždu šestnáctiletého spolujezdce v autě, které ujíždělo policejním hlídkám, si Tomáš Kocourek definitivně...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Humpolecká knihovna po přestavbě mění název a otevírá dětské oddělení

Letošní rok je pro humpoleckou knihovnu výjimečný. Nejen, že slaví sté narozeniny a dostala nové jméno podle Jiřiny...

S novým jízdním řádem se od prosince na Vysočinu vrátí mezistátní expresy

Železniční spojení severní části Kraje Vysočina s Prahou a Brnem čekají s novým jízdním řádem velké změny. Skoro by se...

Poslankyni Bělohlávkovou vystřídá na postu místostarosty Žďáru Dvořák

Lidovci už se dohodli na tom, kdo nahradí nově zvolenou poslankyni Romanu Bělohlávkovou ve vedení žďárské radnice....

Na Zelené hoře září oltář, okna i dlažba. Poutní kostel po opravě otevírá

Dlouho do noci se v posledních dnech svítilo v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Do finiše totiž...

Pronájem obchodního prostoru, celková…
Pronájem obchodního prostoru, celková…

Nádražní, Bystřice nad Pernštejnem, okres Žďár nad Sázavou
10 000 Kč/měsíc

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...