Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

V koronavirem promořeném domově pro seniory pomohou personálu hasiči

  14:53
Domov pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu potřebuje rychle na výpomoc asi deset lidí. Ideálně by se mělo jednat o mediky či zdravotní sestry. Personálu dočasně pomohou hasiči. Domov zasáhl koronavirus, nakaženo jsou téměř všichni pacienti a polovina personálu.
Domov pro seniory se zvláštním režimem v Břevnici u Havlíčkova Brodu.

Domov pro seniory se zvláštním režimem v Břevnici u Havlíčkova Brodu. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Noc byla celkem klidná. Několik klientů mělo zvýšenou teplotu, ale stav je celkem stabilizovaný,“ uvedla pro ČTK ředitelka domova pro seniory v Havlíčkově Brodě, pod nějž břevnické zařízení starající se o lidi s těžkou demencí spadá, Hana Hlaváčková.

Rozšíření nákazy se v domově v Břevnici potvrdilo o víkendu. Z celkových dvaadvaceti pacientů bylo pozitivně testováno dvacet. Jedna žena v havlíčkobrodské nemocnici zemřela. Koronavirus se objevil i u devíti ošetřovatelů, což je velká část personálu.

Ve směnách se tu běžně střídá 16 až 18 lidí. Podle ředitelky mělo negativní testy jen šest pracovníků, kteří by mohli sloužit. Personál citelně chybí, zařízení volalo o pomoc.

„Pro tuhle krizovou situaci myslím, že by nám stačilo do deseti dobrovolníků, kteří by si rozdělili služby,“ uvedla Hlaváčková. Jednání o pomoci se podle ní vedou s pražskou Nemocnicí Na Bulovce. Ozvala se i jedna dobrovolnice, je to zdravotní sestra.

Armáda odmítla, čtyřiadvacetihodinové služby zajistí hasiči

S žádostí o pomoc se Kraj Vysočina, který domov důchodců zřizuje, obrátil i na Armádu České republiky. Žádal, zda by mohl vojenský střední zdravotnický personál se službami v Břevnici pomoci.

„Armáda prostřednictvím generálního štábu poslat pomoc odmítla. Jako důvod byly uvedeny nedostačující kapacity,“ potvrdila mluvčí kraje Jitka Svatošová informace, jež se z různých zdrojů začaly objevovat od nedělního večera.

Žádost o pomoc v pondělí odpoledne vyslyšeli profesionální hasiči. „V domově budou k dispozici zdravotnickému personálu a klientům vždy tři příslušníci v nepřetržité službě. Střídání směny bude po 24 hodinách. Sestaveny jsou tři směny,“ informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová. Poprvé do služby nastoupí v úterý ráno.

Musilová upozornila, že hasiči na místě nebudou zajišťovat zdravotnickou péči. Bude se výhradně jednat o pomoc zdravotnickému personálu s chodem domova. Ta by podle Musilové měla spočívat například v dezinfikování prostor, roznášení stravy či běžné údržbě v domově.

„Jsou dnes absolutně největšími hrdiny,“ ocenil hasiče hejtman

„Uvědomuji si, že naši příslušníci budou ve stoprocentně infekčním prostředí. V této situaci chceme dostát svému slibu, kdy i s nasazením vlastního života zasahujeme při záchraně života, zdraví a majetku, a to bez ohledu na finanční náročnost zásahu,“ konstatoval ředitel hasičů v kraji Jiří Němec.

Jak dodal, sbor přijal celou řadu opatření, aby možnost nákazy eliminoval. Kromě ochranných prostředků a pomůcek budou mít hasiči přímo na místě týlový kontejner a stan. To jim umožní být zcela soběstačnými.

„Každý zasahující hasič, který bude opouštět domov v Břevnici, projde pokaždé důkladnou dezinfekcí, za splnění všech podmínek, které hasičům nařizuje soubor typových činností integrovaného záchranného systému,“ dodal Němec.

„Personál domova má nyní v zádech jistotu pomoci. Profesionální hasiči Kraje Vysočina a zaměstnanci domova v Břevnici jsou dnes absolutně největšími hrdiny. Patří jim obrovské poděkování, že v tom klienty domova a tudíž i Vysočinu nenechali,“ vzkázal hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Přesun pacientů jinam nebyl možný, potřebují zvláštní péči

Podle náměstka krajské hygienické stanice v Jihlavě Jiřího Kose zatím většina nemocných pacientů zůstává v zařízení. Do nemocnice byly převezeny dvě ženy. Jedna z nich zemřela v neděli, druhá stále zůstává pod dohledem lékařské péče.

Hygienici nařídili sérii opatření, která mají elimininovat možnost nákazy zbylých klientů i zaměstnanců a zároveň mají zabránit tomu, aby si koronavirus pracovníci domova odnesli domů.

„Musí používat ochranné prostředky, rukavice a respirátory té nejvyšší třídy. Několikrát za den se měří teplota. Při jakýchkoliv příznacích nemoci u zaměstnanců musí být pracovník z procesu okamžitě vyřazen,“ popsal základní opatření Jiří Kos.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zprvu informoval o možnosti seniory z Břevnice přesunout do zvláštních prostor v lázních Toušeň. To se však nakonec ukázalo jako nereálné. Klienti tak i nadále budou v Břevnici.

„Důvodem je specifický charakter diagnóz klientů domova se zvláštním režimem, jejich celkový zdravotní stav, který neumožňuje transport, a jiný typ péče, který je zařízením v Toušeni poskytován,“ vysvětlila Jitka Svatošová.

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Sledujte volby online.

  • Nejčtenější

Policisté zachraňovali děti z nabouraného auta, překvapili je bezohlední řidiči

Bezohlednost některých řidičů překvapila jihlavské kriminalisty, kteří loni po Vánocích cestou z práce pomáhali zraněné...

Hrad, kde sídlili páni i lapkové, vydal díky archeologům své tajemství

Dvacet let zkoumali archeologové zříceninu hradu Skály u Nového Jimramova na Žďársku. Zaštiťovalo ho Moravské zemské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Růže mezi trny. Kluci jsou na mě hodní, říká první česká servismanka

Premium Jen dvě bulharské servismanky se pravidelně objevují ve Světovém poháru biatlonistů. Teď je napodobila teprve...

Vědci otestují, zda by obnově lesů pomohly cizokrajné stromy. Vysadí i sekvoje

Stovky druhově pestrých nepůvodních stromů porostou v následujících dvou letech na Jihlavsku. Vědci z Mendelovy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavba nové arény v Jihlavě začne v létě, chybějící půlmiliardu doplatí město

Historicky největší jednorázová investice v dějinách Jihlavy, jakou je výstavba nové Horácké multifunkční arény (HMA)...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Obnova brodské Staré radnice nabírá zpoždění, firma byla podezřele levná

Má to být jedna z největších a nejdůležitějších investic Havlíčkova Brodu v letošním roce. Rekonstrukce zbývající části...

Tradice či novodobé pojetí? Masopust si lidé ve Žďáru letos užijí dvakrát

Zatímco ještě před šesti lety museli obyvatelé Žďáru nad Sázavou, kteří chtěli vidět nebo na vlastní kůži zažít...

Stavba nové arény v Jihlavě začne v létě, chybějící půlmiliardu doplatí město

Historicky největší jednorázová investice v dějinách Jihlavy, jakou je výstavba nové Horácké multifunkční arény (HMA)...

Policisté zachraňovali děti z nabouraného auta, překvapili je bezohlední řidiči

Bezohlednost některých řidičů překvapila jihlavské kriminalisty, kteří loni po Vánocích cestou z práce pomáhali zraněné...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...