Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Chystaná výměna na pacovské radnici se odkládá, nástupce je v karanténě

  12:04
Výměna na postu starosty Pacova se odkládá. Projednávání této personální záležitosti bylo z programu zastupitelstva staženo. Navrhovaný kandidát na funkci, stávající místostarosta Tomáš Kocour (Sdružení pro rozvoj a prosperitu Pacovska), se ocitl kvůli koronaviru v karanténě.

Končící starosta Pacova Lukáš Vlček. Jeho plánovaný odchod z vedení města odložila karanténa jeho předpokládaného nástupce, dosavadního místostarosty Tomáše Kocoura. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Současný starosta Pacova Lukáš Vlček (STAN), jenž je po podzimních krajských volbách zároveň i náměstkem hejtmana, chce svou rezignací splnit slib uzavřený v rámci koaliční smlouvy, že členové vedení Kraje Vysočina nebudou dlouhodobě kumulovat své uvolněné pozice.

Ze stejného důvodu se podařilo nové starosty zvolit již ve dvou městech Vysočiny. Postu se vzdali dlouholetí starostové Telče a Světlé nad Sázavou.

Novým starostou Světlé byl zvolen dosavadní radní města František Aubrecht (za KDU-ČSL a nezávislé kandidáty). Nahradil lidovce Jana Tourka, jenž se stal radním na hejtmanství. Výměna se uskutečnila i v Telči. Starostou Telče byl místo Romana Fabeše (STAN) zvolený Vladimír Brtník z ODS, dosavadní radní města.

Vlčkovi už pomalu dochází dovolená

Devětatřicetiletý politik Lukáš Vlček se netají tím, že by své působení v čele pacovské radnice chtěl ukončit pokud možno co nejdříve. Jako moment, po němž se chtěl zvednout a odejít ze starostenského křesla, si určil odsouhlasení rozpočtu města na tento rok. To se nyní stalo. Skloubit obě uvolněné funkce je podle Vlčka náročné.

„Je velmi těžké být starostou a zároveň mít post náměstka hejtmana. Už mi pomalu dochází dovolená. Snažím se ji vyčerpat, abych dokázal obě funkce skloubit dohromady. Aby člověk splnil všechny své povinnosti, dělá to i na úkor jiných záležitostí, hlavně pak rodiny. Je to i otázka pracovních víkendů, kdy člověk musí dohánět práci,“ vysvětluje Vlček, který je v čele radnice od roku 2006.

„Tím si nechci stěžovat, je to můj problém, ale byl bych rád, kdyby se nové zastupitelstvo mohlo svolat, jakmile to bude možné a kolegovi skončí karanténa. Nejde jenom o politický slib, který jsem dal, ale především o rodinný život. Máme dvě malé děti,“ dodává.

Jako svého nástupce navrhl Vlček místostarostu Tomáše Kocoura, který je ve funkci třetí volební období. Spolu s Vlčkem byli na společné kandidátce komunálních voleb. V patnáctičlenném zastupitelstvu má jejich kandidátka Sdružení pro rozvoj a prosperitu Pacovska většinu.

„Dlouhodobě hovořím o tom, že tím nejvhodnějším kandidátem je můj dosavadní místostarosta. Je zkrátka nejlepší. Je to pracovitý čestný člověk, kterému na městě záleží, a já za něj dám ruku do ohně. Svou práci odvádí velmi dobře,“ odůvodnil nominaci.

Neuvolněným zastupitelem zůstane

Ve finále však nakonec budou rozhodovat zastupitelé. „Mohu si něco přát, ale mám jeden hlas z patnácti. Nevidím však žádného jiného protikandidáta. Nikdo takový se zatím nevyjádřil, že by stál o tento post,“ připomíná Vlček.

Po své rezignaci zůstane dál neuvolněným pacovským zastupitelem. „Nebouchám za sebou dveřmi. Region budu zastupovat i v některých dalších organizacích. Jsou to pozice, které se úzce vážou k mé současné pozici na hejtmanství. Týkají se oblasti vodního a odpadového hospodářství,“ poznamenal.

Aktivní chce být i ve spolkových činnostech. „Mám hodně svých spolkových aktivit, do kterých se zapojuji. Patří k nim atletika v Pacově a hokej v Pelhřimově. U těchto věcí bych chtěl zůstat i nadále,“ říká.

Pokud by měl bilancovat uplynulých téměř patnáct let ve vedení města, je pyšný především na fungující tým, který se mu podařilo na radnici vytvořit.

„Nemohu jmenovat jeden konkrétní projekt, na který jsem pyšný. Takových je víc. Věřím, že se Pacov za posledních patnáct let posunul dopředu,“ dodal Vlček.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výjimečný trest 25 let za dvojnásobnou vraždu kvůli vile platí, rozhodl soud

Na 25 let do vězení poslal pražský vrchní soud Tomáše Fialu, který zabil podle obžaloby majitelku vily v pražské...

Obchvat Brodu je nutné dokončit, naznali úředníci. Jeho stavba opět běží

Vlk se nažral a koza zůstala celá. Tak by se dalo charakterizovat současné dění kolem stavby jihovýchodního obchvatu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vejmelka si zvykl i na poušť: Arizona nebyla láska na první pohled

Premium Před rokem se balil do Ameriky, kde chtěl zkusit své štěstí v boji o sen všech hokejistů v podobě NHL. Dnes je Karel...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Programátor v sobě probudil lásku ke dřevu, vyrábí misky, kříže a dekorace

V bezmála tři sta let staré chalupě na okraji Rudolce na Žďársku vznikají pod rukama Jiřího Šperla dřevěné misky všech...

Lipnice platí daň za příliv turistů, musí zřídit více parkovacích ploch

Pro Lipnici nad Sázavou to byla loni rekordní turistická sezona. Do nejmenšího města na Vysočině přijelo nejvíc turistů...

Žďár pomůže přátelům na Ukrajině, do Chustu pošle stanici na čerpání vody

Shánějí pleny a výživu pro nejmenší děti a řeší potíže s distribucí pitné vody. Tyto problémy teď nejvíc tíží...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...