Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 28. května 2022 Vilém

Kde žijí krajští radní, tam se daří. Výhod se může dočkat Jihlava i Telč

  12:06
Město či region, odkud pocházejí radní Kraje Vysočina, vzkvétají. Už několikrát v minulosti se tento trend potvrdil. Podle nynějšího složení krajské rady se na výhody může těšit Jihlava, Telč a jižní část Vysočiny.

Vítězslav Schrek (vlevo) vystřídal na postu hejtmana Jiřího Běhounka. Po mnoha letech, kdy tuto funkci vykonávali muži z Pelhřimova a Telče (Běhounkův předchůdce Miloš Vystrčil) se hejtmanem stal Jihlavák. | foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Příkladů z minulosti je hned několik. Když se stal třeba náměstkem hejtmana Libor Joukl, do jeho domácí Přibyslavi se opravily příjezdové silnice. Jakmile se radním stal Zdeněk Chlád z Ledče nad Sázavou, utichly snahy tohoto mikroregionu od odtržení od Vysočiny. Někdejší radní Alena Štěrbová se zasloužila o přesun střední zemědělské školy z Havlíčkova Brodu do svého Humpolce.

Na začátku minulého volebního období hned tři z devíti krajských radních byli z Havlíčkova Brodu. Může to být náhoda, že to zrovna tak vyšlo, ale během posledních čtyř let se Brod dočkal nové budovy krajské knihovny, kraj se podílel na rozšíření světelné křižovatky u hotelu Slunce i na vytvoření jednosměrného dopravního režimu v centru města.

A kdyby se obyvatelé místní části Perknov nestavěli tak výrazně proti, vybudována mohla být i nová silnice z Ledečské na Masarykovu ulici, která mohla suplovat severozápadní obchvat města.

Havlíčkův Brod je však nyní městem, které po posledních krajských volbách a sestavení nové krajské koalice nejvíce ztratilo. Z Brodu totiž není ani jeden nový radní. Ba co víc, z celého Havlíčkobrodska se radním stal pouze starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.

„Domnívám se, že obce, které v radě kraje v minulosti neměly své zástupce, to nikterak nepocítily. A věřím, že to nepocítí ani v budoucnu. Ve zmíněných investičních akcích to bylo především město, kdo je prosadil a také z velké části financoval,“ konstatoval havlíčkobrodský starosta Jan Tecl (ODS).

Výsadní postavení nyní může mít Telč

Naopak výrazně si nyní může polepšit Telč. Ačkoliv má jen něco přes pět tisíc obyvatel, právě zde mají bydliště dva z devíti nových radních. Jedním z nich je telčský starosta a radní Roman Fabeš (STAN), druhým pak náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).

Kde bydlí noví členové Rady Kraje Vysočina

 • Vítězslav Schrek (hejtman) - Jihlava
 • Hana Hajnová (1. náměstkyně hejtmana) - Telč
 • Vladimír Novotný (2. náměstek hejtmana) - Žďár nad Sázavou
 • Miroslav Houška (náměstek hejtmana) - Častrov
 • Lukáš Vlček (náměstek hejtmana) - Pacov
 • Jan Břížďala (radní) - Třebíč
 • Roman Fabeš (radní) - Telč
 • Karel Janoušek (radní) - Police
 • Jan Tourek (radní) - Světlá nad Sázavou

„Je to otázka prestiže pro město. Ale že jsme dva členové rady z Telče, už roli nehraje. Krajský radní má sloužit pro celý kraj, ne pro své bydliště. Budu se snažit, aby vůbec nebylo poznat, odkud jsem,“ vyjádřila se Hajnová.

V podobném duchu mluví i Fabeš. „Nelze zvýhodňovat místo, z něhož pocházíte, kraj se musí řešit komplexně,“ konstatuje. „Možná to spíš může být naopak. Když jsme z Telče dva, může být na naše město víc vidět,“ směje se Fabeš.

Telč má však na Vysočině v určitých věcech výsadní postavení už od počátku vzniku kraje. Je jednou z památek UNESCO a největším turistickým lákadlem. A své postavení si vypracovala podle některých mimo jiné i díky bývalému hejtmanu a starostovi Telče Miloši Vystrčilovi.

Když už jsme u hejtmana, tím novým je nyní Vítězslav Schrek (ODS). Díky němu se po dlouhých šestnácti letech prvního muže kraje dočkalo krajské město Jihlava. Před ním byl z Jihlavy jen vůbec první hejtman Vysočiny František Dohnal.

Jihlava by měla vyniknout, tvrdí hejtman i primátorka

A právě na to, že Jihlava dlouho neměla ve vedení kraje adekvátní zastoupení, před volbami mnozí poukazovali. „Jihlava si zcela jistě zaslouží jihlavského hejtmana,“ kvituje primátorka Karolína Koubová. „Je to záruka, že Jihlava nebude upozaďována a víc vynikne mezi pěti bývalými okresními městy, s nimiž se často musela prát,“ prozrazuje.

Trend - směr jih

Složení krajské rady dle bydliště radních je zajímavé ještě z jednoho pohledu: nejužší vedení Vysočiny se výrazně posouvá na jih. Pokud rozdělíme kraj dálnicí D1 na pomyslný sever a jih, zjistíme, že ze severu jsou pouze dva radní. Z jihu jich je hned sedm. Oproti minulému volebnímu období, kdy byl poměr 5:4 ve prospěch jihu (stav hned po volbách; po výměně Martina Kukly za Josefa Pavlíka (oba ANO) v polovině období se poměr změnil na 6:3 - pozn. red.), je to mnohem výraznější nepoměr.

Sama by si přála, aby ze Schrekovy pozice a ze zvýšení počtu jihlavských krajských zastupitelů vzešlo její město silnější. „Jak silné je krajské město, tak silný pak může být i kraj samotný,“ tvrdí primátorka.

V podobném duchu odpovídá také sám Vítězslav Schrek. „Nechci dělat rozdíly mezi svým bydlištěm a zbytkem Vysočiny. Ale Jihlava prostě je krajské město a v určitých oblastech je ho třeba posílit. A já za to budu intervenovat,“ říká hejtman.

Oba společně s primátorkou zmínili hlavně dvě oblasti, v níž hodlají razit trumpovské heslo „Jihlava first“. Půjde o dopravu a o Horácký zimní stadion.

„Jihlava musí být největší dopravní centrum kraje, tudíž prosazujeme, aby zde vznikl dopravní terminál a vedla sem vysokorychlostní trať. Zároveň by za krajským městem měl jít každý zásadní úřad, sportovní či logistické centrum nebo vysoká škola,“ prohlásil hejtman.

Rovnost, pravidla, nikoho neprotežovat

To další radní jsou mnohem opatrnější. Nová funkce může například starostovi Světlé nad Sázavou Janu Tourkovi (KDU-ČSL) pomoci s vyjednáním toužebně očekávaného druhého mostu přes řeku, který by odvedl dopravu z centra města.

„Abych byl upřímný, zatím jsem o tom neměl čas nějak uvažovat. Spíš se snažím zorientovat v sociální problematice, kterou mám na starost. Jsem ale od přírody rovnostářský, chtěl bych být radním pro celou Vysočinu, a ne jen pro Světelsko,“ podotýká Tourek.

Své město či mikroregion nehodlá více prosazovat ani náměstek hejtmana a dlouholetý starosta Pacova Lukáš Vlček.

„Jsem zastáncem pravidel a neprotežování nikoho. Praktikoval jsem to v Pacově ve vztahu k organizacím a spolkům a budu to prosazovat i v Radě Kraje Vysočina,“ nechal se slyšet.

Svůj domácí region zná každý nejlépe

Na vylepšení pozice svého regionu naopak myslí Karel Janoušek (ODS) z Police na Třebíčsku. Šestadvacet let v obci na nejjižnějším cípu Vysočiny kousek od Vranovské přehrady dělá starostu a dobře ví, o jak zapomenutý kout se jedná.

„Velice výrazně se zde projevovalo, že jsme na okraji Vysočiny. Dokonce se psalo, že už jsme mimo ni. Nacházíme se na pomezí tří krajů (Vysočina, Jihomoravský, Jihočeský – pozn. red.) a viděli jsme, že Vysočina se k tomu okraji chovala ze všech nejhůř,“ poznamenal.

Chtěl by se proto zasloužit o zlepšení dopravního spojení Jemnicka a Moravskobudějovicka, přilákat touží i nové lékaře. „Není možné, aby odtud jezdili rodiče s dětmi za pediatrem 60 kilometrů daleko,“ podotýká. „Svůj region znám daleko lépe než kolegové z Jihlavy od stolu, v jeho problematice se lépe orientuji,“ obhajuje své postoje Janoušek.

A hejtman s ním souhlasí. „Je to logické. K upřednostňování svého bydliště jednotlivými radními může docházet ne snad proto, že by pro své město chtěli něco víc oproti ostatním, ale proto, že jeho problematiku dobře znají a vědí, co zde lidé potřebují,“ naznal Schrek.

 • Nejčtenější

Budoucnost romských uprchlíků ve vojenské ubytovně obestírá mlčení

Čtyřiadvacet romských uprchlíků z Ukrajiny už skoro týden obývá vojenskou ubytovnu v Kramolíně na Třebíčsku. Místní z...

Na jediném místě v Česku se „těží“ zlato a stříbro, z elektroniky a šperků

Zlato ani stříbro už se nikde v České republice netěží. Přesto existuje místo, kde lze tyto ryzí kovy získat. Nachází...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsi frajer, slyšel fotbalista. Kvůli zranění soupeře zastavil gólovou akci

Nedělní zápas 22. kola I. A třídy skupiny B mezi Budišovem-Náramčí a béčkem FC Žďár přinesl kromě divokého výsledku 2:7...

Soud poslal obchvat Havlíčkova Brodu k ledu. Řeší se, co bude dál

Stavební úřad začne posuzovat, které práce na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu bude nutné zastavit a které budou...

Ve vojenské ubytovně na Třebíčsku bydlí romští uprchlíci, v obci je klid

Vojenská ubytovna v Kramolíně na Třebíčsku, která byla vytipovaná pro nouzové ubytování romských uprchlíků, v pátek...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

 • Další z rubriky

Žďár splní dávný závazek a vybuduje novou propojku kolem nákupního parku

Dlouho připravovaná propojka Brněnské a Jamské ulice kolem nákupního parku ve Žďáře nad Sázavou by se měla začít stavět...

Nadšenci se snaží oživit Vysokou i v létě. Budují traily, kemp i bikepark

Zajistit v lyžařském areálu celoroční provoz. To je jeden z hlavních cílů tělovýchovné jednoty Lyžař, která se stará o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budoucnost romských uprchlíků ve vojenské ubytovně obestírá mlčení

Čtyřiadvacet romských uprchlíků z Ukrajiny už skoro týden obývá vojenskou ubytovnu v Kramolíně na Třebíčsku. Místní z...

Turisté vyrazí Novoměstskem po stopách historických lyžařských osobností

Po stopách lyžařských legend Novoměstska se vydají účastníci Pochodu srdcem Vysočiny. Akce, která se koná v sobotu 28....

Advantage Consulting, s.r.o.
HLEDÁME SKLADNÍKA - NÁSTUP IHNED! (25 - 30.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...