Středa 2. prosince 2020, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 2. prosince 2020 Blanka

Po úspěchu v krajských volbách zvažují starostové na Vysočině rezignace

  11:15
Po letošních podzimních volbách míří několik šéfů radnic na Vysočině do vyšších funkcí na hejtmanství. Starosta Světlé nad Sázavou proto už oznámil, že abdikuje. Jeho kolegové v Telči a Pacově nejsou tak rázní a vyčkávají.

Nový poslanec a jihlavský uvolněný radní pro dopravu Jaroslav Vymazal (ODS) si chce svou pozici na radnici ponechat a vykonávat ji společně s poslaneckým mandátem. Čelí proto kritice i od koaličního partnera. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Podzimní krajské a senátní volby zamíchají s personálním složením několika radnic na Vysočině. Ve volbách totiž úspěšně kandidovalo na nová místa v regionální vládě několik starostů. A jak se v nové koaliční smlouvě zavázali, nebudou kumulovat uvolněné posty na kraji s jinými uvolněnými funkcemi. To však nutně nemusí znamenat, že by se funkce starosty definitivně vzdali.

Do vedení kraje míří čtyři starostové: Lukáš Vlček z Pacova (STAN), Jan Tourek ze Světlé nad Sázavou (KDU-ČSL), Karel Janoušek z Police (ODS-STO) a Roman Fabeš z Telče (STAN).

Navíc byl senátorem zvolen žďárský místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL) a do Poslanecké sněmovny postoupil jihlavský uvolněný radní Jaroslav Vymazal (ODS).

Na některých radnicích už mají jasno, jak situaci vyřeší. To je příklad Police, Jihlavy, Žďáru nad Sázavou a Světlé nad Sázavou. Další starostové zatím vyčkávají. Jako mezník berou ustavující schůzi nového krajského zastupitelstva, která by se měla uskutečnit 18. listopadu.

Fabeš z Telče: Je to předčasné

Například starosta Telče Fabeš, který by měl být novým krajským radním pro oblast kultury a památkové péče, vzkázal SMS zprávou, že téma o jeho případném opuštění starostenského křesla je zatím předčasné.

„Každopádně dodržím znění koaliční smlouvy,“ uvedl.

To by znamenalo, že buď na post uvolněného starosty Telče abdikuje, nebo se stane neuvolněným starostou města a zároveň bude zastávat post uvolněného radního na hejtmanství. Podobně jako starosta Police Karel Janoušek.

V Polici už zastupitelé před čtrnácti dny odsouhlasili, že Janoušek se stane od ustavující schůze krajského zastupitelstva neuvolněným starostou obce, a to do konce volebního období.

Vlček z Pacova: Možností je víc

Ani v Pacově, kde je dlouholetým starostou Lukáš Vlček, nemají ještě jasno. Vlček má být ve vedení kraje náměstkem hejtmana pro lesní a vodní hospodářství, zemědělství a životní prostředí.

„Pořád platí, že uvolněná pozice starosty a zároveň radního na kraji se vzájemně neslučují. Možností, jak situaci vyřešit, je několik a diskutujeme o nich. Je to hodně o lidech. Není teď varianta, kterou bych preferoval,“ poznamenal Vlček s tím, že definitivní rozhodnutí by mělo v Pacově padnout do konce prosince.

„Bohužel, samosprávy na území menších měst a obcí se často potýkají s tím, že nemají lidi, kteří jsou ochotni opustit svou práci a pro město na uvolněné pozici pracovat. Jsme také v polovině volebního období,“ dodal s tím, že i tohle hraje svou roli.

Možnost, že by mohl být neuvolněným starostou, zatím nechtěl komentovat.

Výkon starosty a radního není slučitelný, tvrdí opozice

To, že by se noví radní přesunuli z uvolněného postu starosty na neuvolněného a měli obě funkce, kritizuje Martin Kukla z hnutí ANO. To sice v krajských volbách získalo nejvíc hlasů, ale nyní míří do opozice.

„Je to jenom obejití koaliční dohody. Být uvolněný nebo neuvolněný je obezlička pro veřejnost. Prostě kumulují funkce. Výkon starosty a radního není slučitelný. Nelze to vykonávat dohromady,“ uvedl Kukla, odcházející náměstek hejtmana.

Přitom jeho kolega z krajské rady Pavel Pacal (STAN) je zároveň odcházejícím neuvolněným náměstkem hejtmana i starostou Třebíče. Pozici uvolněného a neuvolněného starosty a jejich odměny blíže definuje zákon o obcích.

Pokud se uvolněný starosta stane neuvolněným, zpravidla část své agendy přenechává svým kolegům na radnici a úředníkům.

Starosta Světlé nechce kumulovat funkce

O zcela jasné abdikaci na starostenskou funkci hovoří dnes jen Jan Tourek, dosavadní starosta Světlé nad Sázavou. Jako nový krajský radní má mít na starosti oblast sociálních věcí.

„V žádném případě nechci kumulovat funkce. Chtěl bych být na světelské radnici do konce února, kdy se u nás schvaluje rozpočet. Pak chci hned na funkci abdikovat,“ říká Tourek, který je na světelské radnici 14 let, z toho třetí volební období jako starosta.

O tom, kdo by mohl být jeho nástupcem, ještě není jasno. „Zatím o tom diskutujeme a budeme to řešit i s koaličními partnery. Ale jsem rád, že někteří straničtí kolegové by chtěli vzít na sebe zodpovědnost,“ dodal Tourek s tím, že KDU-ČSL má v zastupitelstvu Světlé pět mandátů.

Klementa nahradila lékařka

Kandidáti do Senátu sice nepodepisovali žádnou dohodu o kumulaci funkcí, nicméně nově zvolený žďárský senátor Klement již před volbami deklaroval, že v případě zvolení opustí post místostarosty.

„Nemohu vykonávat dvě uvolněné funkce. Nejsem stroj,“ řekl s tím, že by rád ponechal funkci neuvolněného radního a svůj post místostarosty nabídl stranickým kolegům.

Místostarosta Ždáru nad Sázavou Josef Klement uspěl v senátních volbách. Na...

Místostarosta Ždáru nad Sázavou Josef Klement uspěl v senátních volbách. Na zastupitelstvu tak minulý týden odstoupil a svůj post přenechal dětské lékařce Romaně Bělohlávkové.

Den před čtvrtečním žďárským zastupitelstvem svůj slib splnil a odstoupil. Lidovci se předem domluvili, že jeho nástupnicí bude dětská lékařka Romana Bělohlávková, která je už šest let v radě města.

„Paní doktorka bude funkci místostarostky zastávat jako neuvolněná, protože bude dál působit i ve své lékařské praxi,“ vysvětlil Klement zastupitelům.

Kvůli tomu, že nebude na radnici pracovat „na plný úvazek“, došlo k úpravě kompetencí. Bělohlávková se ujme sociální oblasti a nestátních neziskových organizací, městské polikliniky a mateřských škol, bude také zabezpečovat finanční výbor. Naopak odstoupivší místostarosta Klement si ponechal coby neuvolněný radní oblast školství.

To je hodně netradiční krok, dosud ve Žďáře fungoval vždy model s jedním či dvěma uvolněnými místostarosty. Koalice tvořená hnutím Žďár – Živé město, ANO, KDU-ČSL a ODS si po volbách před dvěma roky prosadila zřízení pozice druhého uvolněného místostarosty a čelila za to kritice opozice i části veřejnosti. Podle ve čtvrtek odhlasovaného modelu městská kasa mírně ušetří, nová místostarostka má podle zákona o obcích nárok na 46 tisíc korun měsíčně.

Vymazal z ODS je terčem kritiky za dvě placené funkce

To nový poslanec a jihlavský uvolněný radní pro dopravu Vymazal si chce svou pozici na radnici ponechat a vykonávat ji společně s poslaneckým mandátem.

„Práci na radnici bych si rád ponechal. Baví mě to, mám rozdělanou agendu, kterou bych chtěl dokončit. Vidím, že řada hejtmanů i primátorů zvládá zároveň i poslanecký mandát. Je to i o organizaci práce,“ poznamenal Jaroslav Vymazal s tím, že jde o mandát na jeden rok. Právě v příštím roce totiž budou nové volby do Poslanecké sněmovny.

Jeho rozhodnutí kritizovalo nejenom opoziční ANO, ale také koaliční partner Fórum Jihlava. To k tomu na sociálních sítích vydalo prohlášení.

„Dlouhodobě jsme přesvědčeni, že není možné plnohodnotně vykonávat dvě uvolněné placené veřejné funkce ve prospěch občanů našeho města,“ uvedli v něm.

Novým poslancem se Vymazal stal poté, co se žďárská poslankyně Miroslava Němcová stala senátorkou. Vymazal byl jejím prvním náhradníkem.

  • Nejčtenější

V hrobě uprostřed remízku ležel zavražděný muž. Policie neví, kdo to byl

Policie na Havlíčkobrodsku pátrá po totožnosti muže, jehož tělo vykopala loni v říjnu v remízku u Habrů. Zjistila, že...

Nájezd na bránu, rána na solar a K.O. Výtiskův tvrdý hit měl děsivé následky

Obránce Jan Výtisk i v první lize dokazuje, proč byl v extralize léta nejoceňovanějším hráčem na černou práci a...

Po Richtrovkách mizí z turistické mapy Krkonoš i další oblíbené boudy

Premium Změna majitele a nákladná oprava nemusí v případě bud v Krkonoších vždy znamenat posun k lepšímu. Aspoň z pohledu...

Při natáčení filmu s Voskovcem a Werichem přejel ředitele divadla válec

Premium Je to ojedinělá tragická událost v historii československého filmu. Při natáčení komedie Voskovce a Wericha Hej-rup!...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tři Maročané „vypadli“ z podvozku kamionu u D1, chtěli do západní Evropy

Neuvěřitelný hazard se životem předvedli v pondělí odpoledne tři cizinci, kteří se objevili na dálničním odpočívadle na...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Jihlavská zoo má nová zvířata, dodávka kvůli nim projela celou Evropu

Dodávka plná zvířat z několika českých zoologických zahrad putovala minulý čtvrtek za hranice České republiky. Po týdnu...

Města kvůli covidu ruší novoroční ohňostroje, ušetří tím desítky tisíc

Ohňostroje bývaly v mnoha městech na přelomu roku tradicemi, tuto zimu však není jisté, zda je lidé budou moci...

Malý terminál je před dokončením, žďárská ulice se otevře za dva týdny

Uzavírka Studentské ulice ve Žďáře nad Sázavou potrvá podle vedení města už jen necelé dva týdny. Výsledkem prací za...

Nové lasery nad elektrárnou rozeznají ptáka od případného útočícího dronu

Neviditelná síť laserových paprsků posílila ochranu vzdušného prostoru nad jadernými elektrárnami Dukovany a Temelín....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...