Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. prosince 2021 Iva

Požár, sucho, kůrovec. Pohromami stíhané Budči pomáhají sousední obce

  16:09
Vyhořelý kulturní dům, zmizelý čtrnáctihektarový rybník a kůrovcová kalamita. To vše udeřilo na obyvatele vísky Budeč. Lidem z okolních obcí to není lhostejné a snaží se sousedům pomoci. Přes 205 tisíc korun se povedlo získat díky benefičnímu festivalu, za nímž stojí hlavně sousedská solidarita.

Budeč, ves se zhruba dvěma sty obyvateli mezi Jemnicí a Dačicemi na pomezí Vysočiny a Jihočeského kraje, stíhá v poslední době jedna rána za druhou.

Tou zatím poslední byl požár, který v květnu zasáhl tamní kulturní dům. Proč objekt, jenž byl pro obyvatele místem setkávání i konání mnohých kulturních akcí, lehl popelem, zatím jasné není. Jisté však je, že jeho obnova nebude lacinou záležitostí.

Pomocnou ruku se proto Budečským rozhodli podat jejich sousedé z okolí.

„Kladli jsme si otázku, jak bychom se mohli zapojit a pomoci. Zvažovali jsme, že by šel na obnovu kulturního domu výtěžek z nejrůznějších akcí, které běžně děláme, pak ale přišla myšlenka uspořádat samostatný festival,“ popsal za organizátory Pavel Štěpán ze sboru dobrovolných hasičů sousední obce Knínice na Jihlavsku.

Festival byl pomocí i možností odreagování pro místní

Akce se uskutečnila v červenci, a byť se konala přímo v Budči, obyvatelé obce s její organizací neměli žádné starosti.

„Brali jsme to nejen jako formu pomoci, ale i jako možnost odreagování se pro místní, na něž toho bylo v poslední době opravdu hodně,“ přiblížil Pavel Štěpán.

Fotogalerie

Jednotliví sousedé, hasiči i občané z Knínic, Lomů, Radkovic a Horní Slatiny, se podělili o úkoly spojené s organizací - zajištění jídla, pití, skákacího hradu i kulturního programu.

Na akci nazvané stylově Sousedé si pomáhají - FEST!, dorazilo skoro osm set lidí. Ti podpořili budoucnost budečského kulturního domu nejen příspěvkem do pokladniček.

Kulturní program zajistilo sedm kapel. Celkem 99 tisíc korun se povedlo vybrat do pokladniček, zbývajících 106 tisíc činil zisk z akce. Celá částka putovala na transparentní účet sbírky, který postižená obec založila.

„Všem bych chtěl velmi poděkovat. Moc si pomoci vážím. Je to i úžasné svědectví o lidských vztazích,“ vyznal se budečský starosta Pavel Polák.

Z vyhořelé kulturní památky zůstaly jen obvodové stěny

Kulturní dům začal hořet jedenáctého května, u požáru zasahovali hasiči z Vysočiny i Jihočeského kraje více než čtrnáct hodin. Škoda byla vyčíslena na deset milionů korun, dle starosty však bude nakonec mnohem vyšší.

„Stavba totiž byla a je kulturní památkou, a v podstatě z ní zůstaly jen obvodové stěny. Nyní čekáme na oficiální stanovisko ohledně příčiny požáru a na vyjádření odborníků, kteří stanoví další postup při obnově. Nemáme ani jistou částku z pojistky,“ přiblížil Polák.

Vesnička Budeč leží přesně na hranicích Vysočiny a Jihočeského kraje. Po všech katastrofách, které ji potkaly, jí pomáhají sousední obce z obou krajů.

Vesnička Budeč leží přesně na hranicích Vysočiny a Jihočeského kraje. Po všech katastrofách, které ji potkaly, jí pomáhají sousední obce z obou krajů.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Momentálně se ukončují sanační práce. „Pohled na holé zdi a náš kulturní dům bez střechy není moc povzbudivý. Věřím ale, že s pomocí pojistky, dotace a sbírky se podaří získat potřebné finance a obnova bude moci začít,“ dodal budečský starosta.

A oceňuje přístup pojišťovny i úřadů z Českých Budějovic a Dačic. Sbírka na opravu kulturního domu stále běží. Číslo účtu je 35-603136329/0800.

Rybník už je jen v mapách, podobné je to s lesy v okolí

Dalším problémem, jenž obec trápí, je zmizelý kdysi rozlehlý rybník. Už čtvrtým rokem existuje jen v mapách, voda chybí ve studnách některých obyvatel a sucho se podepisuje rovněž na okolní přírodě.

Na odbahnění se ale zatím Moravskému rybářskému svazu, jemuž plocha patří, peníze sehnat nedaří. Letošní zima moc vesnici nepomohla. Napadlo tam jen minimální množství sněhu.

A aby toho nebylo málo, sužuje lesy v okolí Budče kůrovec. Ze sedmdesátihektarového lesa tam zmizely odhadem dvě třetiny. Zbyly z něj jen listnaté stromy a část borovic.

Zmizelý rybník a kůrovcem zdecimované lesy v Budči:

  • Nejčtenější

Odstup při předjíždění cyklistů naštval správce lesů, chce zakázat vjezd kol

Ranské polesí na severu Havlíčkobrodska bývá v létě častým místem výletů cyklistů. Hlubokými lesy vede síť zpevněných...

Český výletník: proč je rekordním městem Pelhřimov a ne Trhové Sviny

Nic by určitě nebránilo tomu, aby se městem českých rekordů a kuriozit staly třeba Klatovy nebo Trhové Sviny. Ty druhé...

V plánu ŘSD je oprava dálničního přivaděče, pak nová silnice na Stonařov

Přibližně o dvacet procent větší objem rekonstrukcí či staveb nových komunikací než letos má pro příští rok v plánu...

Do Brielle míří z Vysočiny desetimetrový vánoční smrk, překážel na zahradě

Náklad, který v pondělí vyjel z Havlíčkova Brodu, se na evropských silnicích vidí jen jednou do roka. Z Vysočiny až do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V chodbách pod Bukovem se těžil uran. Teď hluboko pod zemí bádají vědci

Ještě před pár lety se tu těžil uran. Nyní chodby slouží pro výzkum. V dole Rožná u Bukova na východě Vysočiny se...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Fórum se v Jihlavě rozpadá, většina zastupitelů nově tíhne k hnutí STAN

Ve vedení jihlavské radnice dochází k podstatným politickým změnám, jež zatím nejsou příliš vidět. Přestože je uskupení...

Jihlava sází desítky mladých stromů, u cyklostezky vznikl nový ovocný sad

Podzimní výsadba stromů v Jihlavě je v plném proudu. A nesází se jen okrasné dřeviny. U cyklostezky do místní části...

Svoz komunálního odpadu od nového roku podraží. V Pelhřimově o stokorunu

Rozdíly až v řádech stokorun jsou ve městech na Vysočině ve výši poplatků za svoz komunálního odpadu pro příští rok. V...

Petici proti stavbě infocentra pod Zelenou horou podepsaly stovky lidí

Na radnici ve Žďáře nad Sázavou dorazila petice namířená proti záměru výstavby informačního a turistického centra (ITC)...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...