Požár, sucho, kůrovec. Pohromami stíhané Budči pomáhají sousední obce

  16:09aktualizováno  16:09
Vyhořelý kulturní dům, zmizelý čtrnáctihektarový rybník a kůrovcová kalamita. To vše udeřilo na obyvatele vísky Budeč. Lidem z okolních obcí to není lhostejné a snaží se sousedům pomoci. Přes 205 tisíc korun se povedlo získat díky benefičnímu festivalu, za nímž stojí hlavně sousedská solidarita.

Budeč, ves se zhruba dvěma sty obyvateli mezi Jemnicí a Dačicemi na pomezí Vysočiny a Jihočeského kraje, stíhá v poslední době jedna rána za druhou.

Tou zatím poslední byl požár, který v květnu zasáhl tamní kulturní dům. Proč objekt, jenž byl pro obyvatele místem setkávání i konání mnohých kulturních akcí, lehl popelem, zatím jasné není. Jisté však je, že jeho obnova nebude lacinou záležitostí.

Pomocnou ruku se proto Budečským rozhodli podat jejich sousedé z okolí.

„Kladli jsme si otázku, jak bychom se mohli zapojit a pomoci. Zvažovali jsme, že by šel na obnovu kulturního domu výtěžek z nejrůznějších akcí, které běžně děláme, pak ale přišla myšlenka uspořádat samostatný festival,“ popsal za organizátory Pavel Štěpán ze sboru dobrovolných hasičů sousední obce Knínice na Jihlavsku.

Festival byl pomocí i možností odreagování pro místní

Akce se uskutečnila v červenci, a byť se konala přímo v Budči, obyvatelé obce s její organizací neměli žádné starosti.

„Brali jsme to nejen jako formu pomoci, ale i jako možnost odreagování se pro místní, na něž toho bylo v poslední době opravdu hodně,“ přiblížil Pavel Štěpán.

Fotogalerie

Jednotliví sousedé, hasiči i občané z Knínic, Lomů, Radkovic a Horní Slatiny, se podělili o úkoly spojené s organizací - zajištění jídla, pití, skákacího hradu i kulturního programu.

Na akci nazvané stylově Sousedé si pomáhají - FEST!, dorazilo skoro osm set lidí. Ti podpořili budoucnost budečského kulturního domu nejen příspěvkem do pokladniček.

Kulturní program zajistilo sedm kapel. Celkem 99 tisíc korun se povedlo vybrat do pokladniček, zbývajících 106 tisíc činil zisk z akce. Celá částka putovala na transparentní účet sbírky, který postižená obec založila.

„Všem bych chtěl velmi poděkovat. Moc si pomoci vážím. Je to i úžasné svědectví o lidských vztazích,“ vyznal se budečský starosta Pavel Polák.

Z vyhořelé kulturní památky zůstaly jen obvodové stěny

Kulturní dům začal hořet jedenáctého května, u požáru zasahovali hasiči z Vysočiny i Jihočeského kraje více než čtrnáct hodin. Škoda byla vyčíslena na deset milionů korun, dle starosty však bude nakonec mnohem vyšší.

„Stavba totiž byla a je kulturní památkou, a v podstatě z ní zůstaly jen obvodové stěny. Nyní čekáme na oficiální stanovisko ohledně příčiny požáru a na vyjádření odborníků, kteří stanoví další postup při obnově. Nemáme ani jistou částku z pojistky,“ přiblížil Polák.

Vesnička Budeč leží přesně na hranicích Vysočiny a Jihočeského kraje. Po všech katastrofách, které ji potkaly, jí pomáhají sousední obce z obou krajů.

Vesnička Budeč leží přesně na hranicích Vysočiny a Jihočeského kraje. Po všech katastrofách, které ji potkaly, jí pomáhají sousední obce z obou krajů.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Momentálně se ukončují sanační práce. „Pohled na holé zdi a náš kulturní dům bez střechy není moc povzbudivý. Věřím ale, že s pomocí pojistky, dotace a sbírky se podaří získat potřebné finance a obnova bude moci začít,“ dodal budečský starosta.

A oceňuje přístup pojišťovny i úřadů z Českých Budějovic a Dačic. Sbírka na opravu kulturního domu stále běží. Číslo účtu je 35-603136329/0800.

Rybník už je jen v mapách, podobné je to s lesy v okolí

Dalším problémem, jenž obec trápí, je zmizelý kdysi rozlehlý rybník. Už čtvrtým rokem existuje jen v mapách, voda chybí ve studnách některých obyvatel a sucho se podepisuje rovněž na okolní přírodě.

Na odbahnění se ale zatím Moravskému rybářskému svazu, jemuž plocha patří, peníze sehnat nedaří. Letošní zima moc vesnici nepomohla. Napadlo tam jen minimální množství sněhu.

A aby toho nebylo málo, sužuje lesy v okolí Budče kůrovec. Ze sedmdesátihektarového lesa tam zmizely odhadem dvě třetiny. Zbyly z něj jen listnaté stromy a část borovic.

Zmizelý rybník a kůrovcem zdecimované lesy v Budči:

Nejčtenější

Podnikatel z Brodu zabil svoji ženu, pak ji nahlásil jako pohřešovanou

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Obviněným z vraždy osmačtyřicetileté ženy z Havlíčkova Brodu, jejíž zmizení na konci července nahlásil manžel, je podle...

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Fronta na banány? Ne, lidé v Jihlavě se registrovali u nového zubaře

Nedostatek zubařů v Jihlavě nutí pacienty k ponižujícím krokům. Museli si třeba...

Situace s chybějícími zubaři v Jihlavě a na celé Vysočině začíná být skutečně žalostná. Z marné snahy sehnat...

Rychlá železnice by měla vést přes Světlou a Jihlavu, uvažuje stát

Moderní rychlovlaky by měly mezi Prahou a Brnem jezdit 350kilometrovou

Správci železnic po odmlce představili své nové plány na vysokorychlostní trať, která by měla v roce 2030 protnout...

V Jihlavě vzniklo obří datové centrum, skladují v něm 10 petabajtů

Specialista Pavel Pokorný vytahuje šuplík jedné ze skříní ve speciální...

Nenápadná místnost v suterénu jedné z budov v areálu krajského úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě skrývá technologický...

Další z rubriky

V jihlavské zoo se narodily malé pandy, mláďata prozradil jejich pískot

Nastává období, kdy by i návštěvníci jihlavské zoo mohli zahlédnout mláďata...

Pandám červeným se v jihlavské zoologické zahradě daří nadmíru dobře. Důkazem toho je už pátý úspěšný vrh mláďat....

Kultovní klub Batyskaf končí, kultura ale v bývalém výměníku zůstane

Během sedmnácti let se ve žďárském klubu Batyskaf vystřídaly tisíce muzikantů....

Kulturní centrum Batyskaf ve Žďáře nad Sázavou ukončí na Václava svoji činnost. Svérázný klub, který vznikl z...

Stavba diskutované cyklostezky u Sázavy stojí, dělníky překvapila skála

Dělníci dostavují jediný chybějící úsek cyklostezky podél Sázavy v centru...

Na diskutované stavbě nové cyklostezky podél Sázavy v Havlíčkově Brodě se nepracuje a nabírá zpoždění. Je to způsobeno...

Když fouká, museli chrám kvůli bezpečnosti zavírat. Začíná jeho oprava

Chrám svaté Markéty je výraznou dominantou zámeckého komplexu i celého města...

Na poslední chvíli začíná generální oprava barokního chrámu svaté Markéty, který je dominantou zámeckého komplexu v...

Najdete na iDNES.cz