Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

  16:48
Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor odhalil, že úředníci města nejspíš několik let pokutovali motoristy neoprávněně. Přesto radnice nepočítá s tím, že by peníze za pokuty šoférům hromadně vracela.

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u autobusového nádraží. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jeli na červenou, jejich přestupek zaznamenala kamera na křižovatce a odbor dopravy jim za něj po upozornění od městské policie vyměřil pokutu.

Podle červnového rozsudku Nejvyššího správního soudu však město k pokutování řidičů až do loňského června používalo nezákonný důkaz.

„Obecní policie nemohla v době před 1. 7. 2017 provozovat kamerový systém, jehož jediným či hlavní cílem bylo monitorovat dodržování povinnosti zastavit vozidlo na signál červeného světla,“ uvádí se v rozhodnutí.

Jihlavský magistrát přesto neuvažuje o tom, že by nyní začal vracet pokuty potrestaným hříšníkům.

„To jsou stovky a tisíce případů, kdybychom je sami měli vyhledávat, to si neumím představit,“ reagoval náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

„Na druhou stranu odbor dopravy celkem logicky argumentuje tím, že je zmocněn řešit problémy ve smyslu, ať přijde kdokoliv s oznámením na přestupek, řešit ho musí. Nemůže říct: ‚Pane Nováku, vám nevěříme.‘ Samozřejmě je tady potom možnost odvolání, které potvrzuje krajský úřad. A ještě se nám nestalo, že by nám to krajský úřad jakkoliv shodil,“ vysvětluje Výborný.

Vybrané pokuty uložené na základě nejspíše nepovoleného důkazu proto Výborný rozhodně nevnímá jako nepřípustné obohacování města.

„Beru to spíš jako prevenci. To jsou někdy šílené věci, co se na silnici dějí. Když jsme třeba prováděli úsekové měření rychlosti, tak jsme za měsíc a půl zaznamenali skoro dvanáct tisíc přestupků. A to se přitom všeobecně vědělo, že se tam měří. Pak stačí pohled na havarovaný kamion a mrtvé či zraněné. A s jízdou na červenou je to stejné. Ti lidé na ni prostě jeli,“ říká Výborný.

Na červenou jezdili i někteří řidiči MHD

Mezi hříšníky přitom podle něj občas byli i řidiči Dopravního podniku města Jihlavy. „Svůj přestupek pak hájili slovy: ‚Já přece nemůžu prudce zabrzdit, protože by mi ve voze popadali lidi, to raději projedu na červenou.‘ Ale takový argument přece nemůžu přijmout. Má jet tak, aby měl možnost v klidu zastavit,“ myslí si Výborný.

Podobně vidí situaci i člen dopravní komise města Jihlavy Petr Piáček (KDU-ČSL). Podle něj je jasné, že pokutovaní řidiči přestupek spáchali.

„Nejvyšší správní soud hodnotí pouze to, jestli měla městská police oprávnění jejich průjezd monitorovat a informovat o něm. Každopádně pokud bych já jel na červenou, tak bych to bral tak, že je jasné, že za to budu potrestán. A rozhodně bych se kvůli tomu neodvolával k Nejvyššímu správnímu soudu,“ ujišťoval Piáček.

Ten se prý díval i na případ z roku 2011, kdy se řidička obrátila na ombudsmana s tím, že ji zastavil strážník a uložil jí pokutu za průjezd na červenou, přičemž na to podle ní neměl právo.

„Ministerstvo to ovšem tehdy vysvětlilo tak, že červená je zákazová značka a je to místní úprava. Tím pádem městská police mohla pokutu udělit. Tudíž by mi přišlo dosti zvláštní, že by to v případě zaznamenání přestupku kamerou mělo být jinak,“ dodal Piáček.

Úředníci věří, že řidiči si uvědomují svoji chybu

Každopádně prý město počítá i s tím, že se některý z řidičů proti dřívějšímu udělení pokuty může ozvat. I když už teď ví naprosto jistě, že moc jich nebude. Už proto, že promlčecí lhůta na přezkoumání je v tomto případě jeden rok. A všechny zpochybňované pokuty byly rozdány do loňského června.

„Nicméně u některých případů je to tak, že se řidiči odvolali na kraj, následně na soud a pokud se pak odvolali i proti soudu, je možné, že tam se lhůta prodlužuje. Rozhodně to ale bude spíš ojedinělá záležitost,“ hlásil vedoucí odboru dopravy Ján Tinka.

Navíc úředníci pořád věří, že většina řidičů si je svého přestupku dobře vědoma. „Myslím, že spousta lidí si řekne: ‚Kvůli tisícovce si mám brát advokáta? Musím přece vědět, že jsem chyboval.‘ Možná je to hloupé přirovnání, ale přijde mi to stejně bizarní, jako když někdo kouří, dostane rakovinu, a pak si jde stěžovat na výrobce cigaret,“ nechal se slyšet Výborný.

Příští týden se pravděpodobně bude situací zabývat dopravní komise města. Za opoziční ODS v ní zasedá zastupitel Jaroslav Huňáček. „Tento problém by měl být na komisi okomentovaný,“ uvedl. 

Možné návrhy řešení bude na stejném zasedání očekávat také Stanislav Doležal, zastupitel za KSČM, která také není ve vedení radnice, ale v opozici.

„Informace o tomto problému je pro mě novinka. Když to vezmu osobně z prvního popudu, který od vás slyším, tak si myslím, že by město mělo peníze (z vybraných pokut) vrátit. Mělo by to udělat, pokud samo něco nedodrží nebo pochybí. Mělo by to také umět napravit,“ vyjádřil se Doležal. „Je tam ale také možnost odvolání proti rozhodnutí NSS,“ dodal.

Kamerový systém hlídá jihlavské křižovatky už léta (14. 8. 2018)

14. srpna 2018

  • Nejčtenější

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

Byt přednosty i zachovalý kryt. Redaktor si před demolicí prošel jihlavské nádraží

Desítky zájemců o jihlavskou historii se koncem týdne symbolicky rozloučily s budovou městského nádraží. Stanice z roku 1887 má totiž na konci roku ustoupit novému terminálu, který na jeho místě...

12. července 2024  18:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihlavský silák pomáhá v kuchyni, pak dře v posilovně. A rázem všem chutná

Sport měl sice odmala rád, ale hýbat se moc nechtěl. Proto se domluvil s učitelem, že místo skákání bude raději posilovat. Dnes je z Milana Selingera úspěšný reprezentant v silovém trojboji. První...

12. července 2024  7:27

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Cílem Žďáru je dostatek stání pro auta. Kolik to bude stát, však místní nevědí

Když chce řidič zaparkovat – třeba jen na chvíli, při vyzvednutí dětí ze školy, nemá kde. Odstavená auta blokují průjezd ulicí, brání ve vjezdu na pozemek nebo stojí na přechodu či chodníku. Některá...

19. července 2024  8:16

Žďárský stavební úřad zkrátil hodiny pro veřejnost o další den

Jen dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu, je nyní lidem k dispozici stavební úřad ve Žďáru nad Sázavou. Omezení hodin pro veřejnost o další den nastalo k začátku července, kdy také začal platit...

18. července 2024  16:40

Havlíčkův Brod změní trasování MHD, přibudou i tři oboustranné zastávky

Po několika málo letech od velké autobusové revoluce se v Havlíčkově Brodě opět změní trasování některých linek městské hromadné dopravy (MHD). Spoje vůbec poprvé v historii začnou projíždět...

18. července 2024  8:42

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...