Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Navždy průmkař. Studenti vyrábí kamarádovi s handicapem pohon k vozíku

  15:52
Jeden červnový den před sedmi lety obrátil život Štěpána Pejchla naruby. Tehdy mu bylo sedmnáct a studoval elektrotechniku ve druhém ročníku na žďárské střední průmyslové škole. Po úrazu je na invalidním vozíku. A i když už školu dostudoval, jeho spolužáci mu nyní vyrábí k vozíku elektrický motor.

„Skákali jsme se spolužáky na školním výletě do bazénu, jednou se mi šipka nepovedla…“ vzpomíná na nešťastný moment mladík z Řečice na Žďársku.

Při nárazu do dna si zlomil krční obratel. Následoval pobyt v nemocnici a rehabilitačním ústavu. Zůstal upoutaný na vozík.

„Na dva roky jsem měl přerušenou školu, to je nejdelší možná lhůta, jinak bych musel začít znovu od prváku. Vrátil jsem se zpátky, průmyslovku dokončil, na škole mi vycházeli vstříc,“ oceňuje Štěpán Pejchl s odstupem.

Teď studuje informatiku na vysoké škole, spolehnout se může na pomoc rodičů a přítelkyně. Navíc má naději, že na invalidním vozíku bude mnohem akčnější a dostane se svépomocí výrazně dál než dosud. Na Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole Žďár nad Sázavou na svého bývalého studenta nezapomněli. Razí heslo: Jednou průmkař, navždy průmkař.

Už několik týdnů pro Štěpána připravují pohon invalidního vozíku pomocí elektrického motoru. „Jde o přídavné přední elektrické kolečko,“ vysvětluje vedoucí praktického vyučování Aleš Gregor.

Pro vozíčkáře je drahý pohon těžko dosažitelný

Do nápadu zapojil dva své kolegy Martina Ťupu a Petra Šuhaje a také šestici budoucích maturantů. Právě oni přídavný pohon pro Štěpána sestrojí coby svou závěrečnou maturitní práci.

„Pro vozíčkáře je takový pohon cenově dost nedosažitelný. Základní verze vyšší řady stojí kolem 90 tisíc korun, my se snažíme s náklady dostat do třiceti tisíc, samozřejmě v tom nepočítáme čas a práci, jen materiál a komponenty,“ vysvětluje Gregor. „Baterie a motor stojí dvacet tisíc korun, když chceme, aby měl pohon solidní dojezd a výkon.“

Počítají s dojezdem čtyřicet až 50 kilometrů. Na vozíku hledají i místo pro umístění malé nabíječky. S hmotností přídavného pohonu se chtějí vejít do limitu 15 kilogramů. Komponenty vybírají a navrhují tak, aby výsledný produkt vydržel velkou zátěž. Starosti se sháněním financí vyřešil průmyslovákům dar od bystřického výrobce nástrojů, firmy Wera Werk, jež se školou spolupracuje.

Dva studenti oboru strojírenství, dva z elektrotechniky a dvě dívky z oboru ekonomika a podnikání už na dárku pro Štěpána odpracovali dohromady desítky hodin. Nezastavila je ani distanční výuka, řeší každý šroubek a podložku, ale také třeba propagaci na Facebooku a Instagramu.

Nechtějí jen kopírovat pohony, které se prodávají. „Začali jsme modelováním Štěpánova vozíku, který jsme si naměřili a pak vytvořili v softwaru jeho model. Kritickým místem je umístění brzd, je tam strašně málo místa,“ popisuje Jiří Mošner, student třetího ročníku.

Připravený k testování bude motor do října

„Musíme celý pohon sestavit, vyrobit, vymyslet uchycení přídavného pohonu na vozík. Pak už bude na Štěpánovi, aby pohon otestoval a dal nám zpětnou vazbu, co je potřeba zlepšit a dodělat,“ dodává.

Učitelé by chtěli mít do půlky října pohon funkční a připravený k testování. „Původně to mělo být úplné překvapení, ale pak si řekli, že bude lepší, když na tom budu spolupracovat a něco si k tomu řeknu a uživatelsky vyladím,“ reagoval Štěpán Pejchl.

Průmyslovákům radí svými postřehy i Pavel Novák, další bývalý absolvent této školy, který je po úrazu z mládí rovněž upoutaný na invalidní vozík. Svoji roli sice zlehčuje a pasuje se do pozice slavného filmového zedníka Lorence, jenže Novákovo zapojení je pro učitele a studenty klíčové, aby se nedostali do slepých uliček. Pavel Novák totiž takový pohon používá.

„Nechceme kopírovat hotový výrobek, ale zkusíme vytvořit něco nového. A pohled, jak se říká, o metr níž, je potřeba brát v potaz,“ glosuje Aleš Gregor.

Pavel Novák zdůrazňuje hlavně bezpečnost, pár nepříjemných karambolů už totiž zažil. „Pohon bude osazen hydraulickou kotoučovou brzdou, musíš si pak dát veliký pozor na prudké pohyby a rychlá zmáčknutí. Brzda bude ostrá a chová se trošku jinak než mechanická, která funguje pozvolněji,“ radí Štěpánovi.

Mladík z Řečice už se nemůže dočkat, až zmáčkne tlačítko a přidá plyn: „Zároveň jsem nervózní, jaké to bude. Když jsem slyšel zážitky Pavla Nováka, co už na vozíku s pohonem zažil…“

Autor:
  • Nejčtenější

Padělatel zfalšoval lístky na mistrovství za 600 tisíc. Podvedl i překupníka

16. května 2024  12:24,  aktualizováno  12:41

Policisté zadrželi muže z Pelhřimovska, který ve velkém falšoval a prodával vstupenky na...

Města na Vysočině nabízejí dřevo zdarma. Zájemci si ho musí sami nasekat

16. května 2024

Premium Palivové dříví na zimu nebo třeba na letní sezonu na chatě nemusejí lidé vždy draze kupovat....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Jihlavsku spadlo malé letadlo. Pilot na místě zahynul, škoda činí dva miliony

13. května 2024  16:34,  aktualizováno  14.5 8:58

V katastru obce Luka nad Jihlavou došlo v pondělí před půl čtvrtou odpoledne k pádu dvoumístného...

Je to Ještěd Vysočiny, hovoří o Medlově majitelé. Z hotelu dělají památku

12. května 2024  10:06

Hotel Medlov umístěný uprostřed Žďárských vrchů letos slaví dvě velká výročí. Jako honosné zařízení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do Žďáru přijela druhá největší pouť v republice, atrakcí je přes stovku

15. května 2024  12:09

Dvacetitisícový Žďár se výrazně zalidní. Tento týden tam začala tradiční svatojánská pouť, která...

Dětský domov v Budkově bude za pár let končit. Přesto mu kraj opravil zámek

17. května 2024  16:56

Zámek v Budkově na Třebíčsku už přes 70 let slouží pro dětský domov. Přestože se tato jeho etapa...

František Harrach vezme návštěvníky muzea strojem času za majiteli zámku

17. května 2024  12:03

Nahlédnout do historie zámku, zjistit víc o osobnosti Františka Harracha nebo o regionu,...

Přestavba infekčního pavilonu se komplikuje. Cena roste, termíny zůstávají

17. května 2024  8:49

S nečekanými potížemi se potýkají stavebníci, kteří v areálu havlíčkobrodské nemocnice budují nový...

Města na Vysočině nabízejí dřevo zdarma. Zájemci si ho musí sami nasekat

16. května 2024

Premium Palivové dříví na zimu nebo třeba na letní sezonu na chatě nemusejí lidé vždy draze kupovat....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...