Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Díky svým slavným filmům ukázal Vojtěch Jasný Vysočinu i v zahraničí

  9:47
Málokdo toho udělal pro Vysočinu tolik jako filmový režisér Vojtěch Jasný. Umělec, který měl před dvěma týdny pohřeb ve Zlíně, zde natočil v šedesátých letech své dva zásadní filmy Až přijde kocour a Všichni dobří rodáci. Na Vysočinu přivedl Jana Wericha, Radoslava Brzobohatého i Vladimíra Menšíka.

Režisér Vojtěch Jasný přichází na zahájení filmového festivalu v Karlových Varech (4. července 2014). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Díky Jasného nadprůměrně hodnoceným snímkům se i lidé daleko za hranicemi dozvěděli, jak krásná je architektura Telče a jak obdivuhodná je krajina Vysočiny. Sám režisér často tento kraj oceňoval. Dobře věděl, proč si ho k natáčení vybral, aby obohatil jeho díla.

„V mé rodné Kelči na Vsetínsku jsem třeba Rodáky opravdu nemohl dělat, ani výtvarně to tam nebylo tak silné. Tady na Vysočině kopečky přímo lezou do kamery. A my jsme je ve filmu udělali ještě krásnější. Českomoravská Vysočina je stále ještě oáza lidství na světě,“ vyprávěl Vojtěch Jasný během jedné z četných návštěv Vysočiny.

„Podobné oázy lidství jsem našel v New Yorku. Dnes už jsou na světě jenom oázy. Čert to kolem nich bere. Ale musíme se snažit, protože jedině duchovno umí zachránit. Když je umění bez ducha, tak není opravdové,“ filozofoval.

Do jedné z hlavních rolí filmu Až přijde kocour obsadil vedle Jana Wericha tehdy začínající herečku Emílii Vášáryovou. Ta se pak díky tomu hodně nacestovala. S mezinárodně úspěšným „telčským“ filmem byla v Helsinkách, Budapešti a samozřejmě v Cannes, kde snímek získal na filmovém festivalu zvláštní cenu poroty.

Při natáčení se ve volných chvílích učila francouzštinu, chodila do knihovny. „Cítila jsem jakousi nepřiměřenost v tom, že jsem poprvé před kamerou s lidmi, kteří toho mají tolik za sebou. Dost to pohnulo s mým životem. Teprve v Telči s Vojtěchem Jasným jsem uvěřila, že by se mi herectví mohlo líbit, i když jsem ho už čtyři roky studovala. Něco jako by se ve mně poprvé rozsvítilo,“ zavzpomínala Vášáryová.

Od asistenta dostal kocour pohlavek, choval se pak uraženě

Slavný film vznikal i na jiných místech Vysočiny, nejen v Telči. Třeba v Jemnici, u Řásné či na Mohelenské hadcové stepi.

V telčském štábu byl asistentem režie Ivan Passer, který později samostatně natočil uznávaný snímek Intimní osvětlení. Ubytováni tehdy byli se štábem v hotelu U Černého orla.

„Když jsme točili Kocoura, to byla práce na čtrnáct hodin denně,“ zavzpomínal později Passer. Měl na starosti kocoura, který ve filmu hrál. Spolu i nocovali. Kocour jednou dostal od Passera malý pohlavek. Zvíře se pak nějaký čas chovalo uraženě.

Ve štábu byl tehdy v Telči jako druhý kameraman i Miroslav Ondříček. Právě když točil tento film, seznámil se poprvé s Milošem Formanem. Spolu to pak dotáhli až k oscarovému filmu Amadeus.

„Tehdy jsem byl nesmírně šťastný, poprvé od války,“ líčil později Jasný. „Měl jsem naprostou svobodu, skvělé podmínky a získal jsem všechny lidi, které jsem potřeboval,“ dodal.

Film Až přijde kocour měl kořeny už v dětství Vojtěcha Jasného. „Mně ještě nebylo pět let a umíral jsem na španělskou chřipku. Na to nebyly léky, jen obkládky. A já byl ve vysoké horečce v nebi. Srdíčko to nakonec vydrželo. Byl jsem potom takový slaboučký chlapec, jedl jsem jen chleba s medem, polívku a ovoce. Tatínek se mě snažil naučit jíst maso, které jsem odmítal. Nakonec mě to naučil. Díky té návštěvě v nebi jsem mohl udělat film v Telči Až přijde kocour,“ vyprávěl.

Cibulkův grunt se na čas stal domovem nepoddajného sedláka

Celých 105 kilometrů od Telče je na Žďársku vesnička Sulkovec, kam režisér Jasný umístil část děje dalšího svého oceňovaného díla Všichni dobří rodáci. A to v roce 1968, pět let po dokončení „Kocoura“.

Jeden statek v Sulkovci byl domovem hlavní postavy filmu sedláka Františka, jenž se bránil vstupu do družstva. Nepoddajný a nakonec vězněný František byl životní rolí herce Radoslava Brzobohatého. Dům s číslem 2 ve vsi Sulkovec, v němž žil František se svou ženou v podání Věry Galatíkové, byl postaven už v devatenáctém století. Kdysi tam bydleli Cibulkovi, proto se mu říká Cibulkův grunt, kdysi byl první ve vsi.

Vojtěch Jasný

 • Narodil se v roce 1925 v Kelči na Vsetínsku.
 • Jeden z nejlepších českých filmových režisérů natočil své slavné snímky Všichni dobří rodáci a Až přijde kocour na Vysočině.
 • Za druhé světové války působil Jasný v odboji, byl dokonce britským agentem.
 • Točit začal v 50. letech.
 • Po invazi v roce 1968 emigroval, protože čelil perzekuci ze strany totalitního režimu. Načas poté zakotvil u západoněmeckých televizních zakázek.
 • Zhruba od poloviny 80. let žil v USA.
 • Jeho filmy skončily v Československu na dvě desetiletí v trezoru.
 • V roce 2007 obdržel ocenění Český lev za svůj celoživotní přínos české kinematografii. Získal několik ocenění na mezinárodním festivalu v Cannes.
 • Zemřel v Přerově letos 15. listopadu.

Jasný tam točil v devadesátých letech i část filmu Návrat ztraceného ráje, což je volné pokračování Všech dobrých rodáků. Na Vysočině, konkrétně na statku ve Sněžném, vznikla v roce 1968 nezapomenutelná scéna s Waldemarem Matuškou, během níž ho nabodl býk.

A kde umřel nebohý Jořka Pyřk v mistrovském podání Vladimíra Menšíka? Na dvoře jednoho domů v Bystrém naproti kostelu.

Kdo by chtěl na Vojtěcha Jasného a jeho filmy zavzpomínat třeba o adventu přímo v Bystrém, neměl by vynechat asi nejzajímavější lokalitu. Tou je strom rodáků, který se tyčí na vršku těsně za městem. Vychází se naproti kostelu po silnici úzkým průjezdem mezi domy. Pokračuje se směrem na Sulkovec k Panskému lesu.

Scéna, jak opilí spali za východu slunce, se ve skutečnosti točila při západu slunce. A zábava pod širým nebem, na kterou přišel Jořka s veselou vdovou, vznikla v Bystrém v zámeckém parku.

Pošťáka Bertina zastřelili ve filmu veselé vdově ve vápencovém lomu za městem Bystré. Věžička u lomu je dodnes vidět zdáli, když se jede směrem na Nyklovice. Soukromá vápenka tam fungovala do roku 1949, pak ji komunisti zrušili.

„Musíte pomáhat druhým a pak vám Bůh pomůže,“ říkal

Filmová kronika rodáků ukázala okolnosti, za jakých se vytvářela zemědělská družstva a co potom následovalo. Kvůli tomu mohla být vytažena z trezoru až po roce 1989.

Kolem roku 2012 se režisér Jasný do městečka Bystré vrátil a nějaký čas tam žil. Občas zašel i do kostela, kde kdysi Rodáky také točil.

„Já ale nejsem častý chodič do kostela, protože mám svoje ‚denní spojení‘. Někdy jsem v tom kostele úplně sám. A mám rozmluvu s Ježíšem Kristem. Říkám mu přání. Myslím si, že svět potřebuje, aby se zachránil mír. A lidi musí přestat být povrchní, nebo se nezachrání mír. Jedině duchovno nás spasí. Pak prosím, aby mé zemřelé ženě Květušce se TAM, kde je, dařilo dobře. A také našemu synu Petrovi. Oni TAM jsou spolu. On byl na vozíku a v roce 2000 umřel na rakovinu. Vzácný kluk, já ho adoptoval,“ vyprávěl v tamní restauraci jednou po obědě v létě roku 2012.

„Někteří lidi se modlí, aby jim Bůh dal peníze. To jsou hovadiny. Musíte pomáhat druhým a pak vám Bůh pomůže. Je nutné modlit se za druhé, kteří to potřebují,“ ukončil tehdy své povídání.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

 • Nejčtenější

Ruské vlajky a nápis Smrt Ukrajině. Sporný pomník někdo počmáral

Neznámý vandal o víkendu poškodil pomník padlým v Přibyslavi. Křídou na něj nakreslil ruské vlajky a v azbuce vyvedl...

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cena haly vyvolala v Jihlavě paniku. Vyhlašme referendum, žádá sdružení

Výstavba Horácké multifunkční arény v Jihlavě budí emoce a neutuchající diskuse nejenom mezi veřejností, ale stává se i...

Na arénu chybí Jihlavě půl miliardy. Najde investora, nebo projekt ukončí

Jihlava procitá z nepříjemného překvapení. Nabídky na stavbu nové Horácké multifunkční arény jsou o půl miliardy vyšší,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Druhá liga: Karviná v deseti otočila zápas s Vlašimí, Dukla prohrála v Opavě

Brzy šli do vedení, jenže zhruba po půlhodině hry přišlo vyloučení záložníka Málka a soupeř ještě před poločasem vývoj...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

 • Další z rubriky

Proměna světelského náměstí pokračuje, v pondělí se pro dopravu uzavře

Přeměna náměstí Trčků z Lípy ve Světlé nad Sázavou vstupuje do další fáze. Zemní práce se více přesouvají na severní...

Šéfové žďárské Kultury vrací festival Horácký džbánek zpět na zámek

Na začátku roku přebrala žďárskou Kulturu bývalá moderátorka Českého rozhlasu a mluvčí novoměstské nemocnice Tamara...

Humpolec staví novou školku, řeší tak letitý problém s malou kapacitou

S nedostačujícím počtem volných míst v mateřských školách se dlouhodobě potýkají v Humpolci. Vedení města se proto...

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...