Horácké divadlo uvede Školu základ života. Hru, na niž studenti nesměli

  8:39aktualizováno  8:39
Herci Horáckého divadla v Jihlavě se vrátí do školních lavic. V sobotu bude mít na velké scéně premiéru komedie Škola základ života, kterou proslavil především film z roku 1938 s Jaroslavem Marvanem nebo Ladislavem Peškem. Česká klasika z pera středoškolského učitele Jaroslava Žáka však byla původně napsána jako divadelní hra.

Kdo by neznal záškoláka Ádu Čuřila, septimána a buřiče Jindru Benetku, podlézavého šprta Krhounka či poněkud neurotického profesora češtiny Kolíska. | foto: Igor Stančík

„Premiéra se uskutečnila 31. srpna 1937 a po velkém úspěchu se hrála také v mnoha dalších městech. Za zmínku stojí, že po pár reprízách brněnské inscenace z roku 1938 byl dokonce studentům zakázán vstup na toto představení, což autor komentoval jako nejlepší doporučení své hry,“ připomíná dramaturgyně Horáckého divadla Barbora Jandová.

Kdo by neznal záškoláka Ádu Čuřila, septimána a buřiče Jindru Benetku, který umí výtečný kolenotoč, nebo podlézavého šprta Krhounka či poněkud neurotického profesora češtiny Kolíska.

Legendární film natočil režisér Martin Frič s řadou hereckých hvězd té doby,...

Legendární film natočil režisér Martin Frič s řadou hereckých hvězd té doby, jako byli Jaroslav Marvan, Theodor Pištěk nebo Jaroslav Kreuzmann.

Jednotlivé humorné scény z filmu už zlidověly. „Dnešní mládež nemá v sobě kouska citu. Studenti, vy nejste studenti, vy jste barbaři! Muška jenom zlatá…,“ pronáší například profesor češtiny Kolísko, když je nespokojen s přednesem básně.

Téma „boje“ mezi učitelem a žákem je nadčasové a podle dramaturgyně divadla Barbory Jandové oslovuje i současnou generaci.

„Postavy této komedie nejenže nestárnou, ale v různých obměnách se vyskytují až do dnešních dnů. Vždyť každá třída má svého šprta a šplhouna, třídní krásku, recesistu, záškoláka, básníka, fotbalistu, obávaného nebo naopak oblíbeného učitele,“ připomíná.

„Myslím, že při zkoušení se všichni chtě nechtě vrací ke svým vlastním zážitkům a recesím ze školních let. Rádi bychom, aby se právě na tomto titulu setkaly v hledišti různé generace, zase se svými vlastními školními zážitky a historkami,“ dodala.

Je škola opravdu základ života? zamýšlí se režisér

Horácké divadlo komedii předvede v inscenační úpravě Hany Burešové, jež do textu zařadila celou řadu dobových šlágrů jako například Dr. Swing, Čípak jsi holčičko, Už nikdy víc milovat nebudu, Ta naše jedenáctka válí, Dájo, nevolej a mnoho dalších. Pro Horácké divadlo vznikla také původní nahrávka v hudebním aranžmá brněnského hudebníka a skladatele Maria Buzziho.

Režie je ujal Martin Tichý. „Komedie Škola základ života je vtipná už svým názvem. Přál bych si, aby divák odcházel s otázkou, jestli to opravdu platí - že škola je základ života. Nebo ty opravdovější základy objevujeme spíše o přestávkách a rozhodně mimo školu. Nežijí ti učitelé tak trochu ve své bublině? Zůstávají nám ze školy pouze ty vtipné, pěkné historky, nebo i nějaká traumata?“ zamýšlí se.

Ke spolupráci si režisér přizval výtvarníky - Pavla Boráka (scéna) a Markétu Sládečkovou (kostýmy). Ve svých návrzích ctili dobu 30. let.

„Nakonec jsme zvolili tuto přímou cestu víceméně popisné scény odpovídající dobovosti scénáře. S tím, že si přejeme a doufáme, aby scénická ‚kouzla‘ vznikala ze situací, z herecké akce, choreografie a hudby,“ doplnil scénograf Pavel Borák.

Nejčtenější

V Jihlavě zemřel muž, který žil nejdéle s transplantovaným srdcem

Rudolf Sekava podstoupil transplantaci srdce na podzim 1984 a byl nejdéle...

Ve věku nedožitých 83 let zemřel v jihlavské nemocnici nejdéle žijící muž s transplantovaným srdcem. Rudolf Sekava v tu...

Sucho mění zvyklosti, města nechávají trávu růst a pěstují luční kvítí

Tak jako vykvetlá tráva na Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, mohou postupně...

Ve městech na Vysočině se začíná čím dál častěji prosazovat nový trend v údržbě zeleně. Radnice reagují na klimatické...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Další z rubriky

Cyklista s knírkem. Unikátní pohlednice z Jihlavy už je zřejmě jediná

Německý pozdrav All Heil!, obvyklý na dobových lístcích s cyklistickou...

Zajímavé kousky z období před rokem 1896 až po padesátá léta minulého století - včetně zřejmě nejvzácnějšího, který už...

Světelské sklárny přišly o největšího odběratele. Chystá se propouštění

Den otevřených dveří ve světelských sklárnách Crystalite Bohemia (27. 5. 2017).

Velice úspěšné období skláren Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku na čas končí. Kvůli masivnímu...

Každé auto musí mít svůj příběh, říká sběratel veteránských tatrovek

František Prosecký je sběratelem všeho, co souvisí se značkou Tatra. Ve svém...

Rozhovor s Františkem Proseckým vznikal za chůze. A to doslova. Přímo mezi exponáty Depozit - muzea veterán Tatra klubu...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz