Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Majitel fotbalové Jihlavy: Příjemně mě překvapil herní projev týmu

  12:47
Člověk se nemá rouhat a má být spokojený s tím, co je. I takové je hodnocení výkonu jihlavských fotbalistů v podzimní části první fotbalové ligy pohledem Františka Vaculíka, generálního ředitele akciové společnosti PSJ a představitele společnosti Limar Capital.

Františka Vaculíka, předsedu představenstva firmy PSJ – generálního partnera FC Vysočina, další neúspěch jihlavských fotbalistů mrzí, přesto dál věří v postup. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Na druhou stranu, protože já jsem věčně nespokojený člověk, říkám, že bodů mohlo být víc," pokračuje s úsměvem hlavní majitel FC Vysočina. Ten tuší, že prvoligový nováček mohl dosáhnout na vítězství v duelu se Slavií či Libercem a pomýšlet mohl i na překvapivou remízu v Plzni.

"Pak by se nám dýchalo mnohem lépe," uvědomuje si Vaculík. "Ale je pravda, že veledůležité zápasy, ať už s Českými Budějovicemi a Ostravou, se nám podařilo zvládnout," dodává.

FC Vysočina se do nejvyšší fotbalové soutěže vrátila po šesti letech. Jak se podle vás první liga za tu dobu změnila?
Přiznám se, že se mi to momentálně těžko porovnává. Dřív jsem ligu znal ze zápasů jiných týmů. Letos jsem neviděl možná jen dva duely Vysočiny, na které jsem nemohl. A naopak ostatní už jsem tolik nesledoval. Ale v konečné podobě si myslím, že úroveň letošní ligy není špatná. Hraje se poměrně útočný fotbal, nevidím tam tolik bránění a betonování.

Na mnohem ofenzivnější notu při svém návratu do ligy vsadila také Jihlava.
Souhlasím. V čem vidím u nás hlavní rozdíl, to je opravdu v tom, že alespoň v tom prvním půlroce hrála Vysočina mnohem důstojnější roli, než se nám dařilo před šesti lety. A to se nebavím o bodech, ale o fotbalovém přednesu. Myslím, že jsme pro ligu příjemným oživením.

To ostatně uznávají také soupeři včetně zástupců těch nejlepších týmů – Plzně či Sparty.Když mluvíme o velkých klubech, mám zde SMS od pana Paclíka, kterou jsem dostal po zápase v Plzni, na kterém jsem nebyl. (Vytáhne mobil a čte: "Hráli jste fakt skvěle. Nejlepší výkon ve Štruncových sadech, včetně Evropské ligy.")

To je asi příjemné ocenění...
To ano. Zdeněk Tulis (ředitel FC Vysočina) dostal dopis od fanouška Plzně, který Vysočině děkuje za to, co v Plzni předvedla. Protože na rozdíl od ostatních týmů absolutně nebetonovala, ale pokoušela se hrát stále otevřeně.

Uznání Jihlava ale sklízí také za zázemí či výborné fanoušky...
To je poděkování divákům za to, že přijdou. Za Jihlavu jsem rád, že je vidět rozdíl v zájmu o první a druhou ligu. I když představu, kterou v této oblasti osobně mám, to zdaleka nenaplňuje. Protože si myslím, že kdyby se dodělala druhá tribuna, má Jihlava na to, aby na zápas chodilo šest sedm tisíc lidí. I když to samozřejmě záleží také na atraktivitě utkání a stylu, jakým tým i soupeř budou hrát.

Po podzimu jste na desáté příčce tabulky, s 19 body. Jste s tímto stavem spokojeni?
Člověk se nemá rouhat a má být spokojený s tím, co je. Je pravda, že veledůležité zápasy, ať už s Českými Budějovicemi, nebo Ostravou, se nám podařilo zvládnout. Což je velké plus, protože jde o týmy, se kterými hrajeme a budeme hrát o záchranu. Na druhou stranu, protože já jsem věčně nespokojený, říkám, že bodů mohlo být víc.

Kde myslíte, že jste je ztratili?
Byly čtyři opravdu nepovedené zápasy: v Teplicích (1:3), na Slovácku (0:3), v Brně (1:5) a v Hradci Králové (1:1). Zde jsme sice bod získali, ale zápas se nám vůbec nepovedl.

Za ztráty se ale dají považovat také některé remízy, že?
Ano. Když se podíváte na duel se Slavií (3:3, když v poločase Vysočina vedla 3:0), to jsou dva body, které jsme ztratili. V závěru utkání v Liberci jsme přišli o další dva (1:1, když domácí vyrovnali v 93. minutě). A škoda je také toho, že jsme nedosáhli na bod v Plzni. Mít o těchto pět bodů víc, dýchalo by se nám mnohem lépe.

Abychom nebyli jen negativní, našly by se věci, za které by tým zasloužil pochválit?
Tým měl disciplínu, byl poctivý a byla tam – což jsem hrozně rád, protože jsem to ve druhé lize tolik neviděl – i morální síla. I za stavu, kdy se nám tolik nedařilo a prohrávali jsme, bylo mužstvo schopno vyrovnat nebo to se ctí odehrát.

Mohlo by to být i tím, že zatímco při prvním postupu do ligy šlo spíše o souhru pozitivních okolností, tentokrát jste byli na nejvyšší soutěž lépe připraveni?
Určitě to svoji roli hraje. Protože toto byl cílený krok. Takže jsme na něj byli lépe připraveni. Přesto, že část hráčů nezkušených s ligou byla a stále je, protože ne všichni měli možnost odehrát celý zápas, základ mužstva je mnohem zkušenější, než když jsme před šesti lety do ligy vcházeli.

Pro velkou část veřejnosti ale Jihlava byla kvůli ne tolik zkušenému kádru aspirantem na sestup. Vy jste to vnímal jinak?
Podívejte se na osu mužstva. Brankář Blažek s tolika zkušenostmi, stoper Šourek, který prošel českou i slovenskou ligou, Koloušek, který byl svého času možná nejlepším středním záložníkem u nás. Také synátor Lukáš absolvoval x ligových i mezinárodních zápasů, stejně jako útočník Sedláček. A když jsem k tomu přičetl talent a chuť ukázat se, jako má Standa Tecl, a do určité míry i další, kteří sice nenaskakovali do ligy, ale hráli na Slovensku, Obert či Josl, tak ti taky už měli možnost něco odehrát.

Takže jste o týmu nepochyboval?
Věřil jsem, že i díky nováčkovskému nadšení nějaký výsledek uděláme. Na druhou stranu musím říct, že mě příjemně překvapit herní projev týmu, který nebyl založen na nějakém velkém fotbalu a la Barcelona, ale na poctivosti a poměrně jednoduchosti, s velmi rychlým přechodem dopředu. Tady se jasně ukázala výborná práce pana Komňackého, který dokázal odhadnout schopnosti jednotlivých hráčů a na tom hru týmu postavit. Na druhou stranu to jasně ukazuje, co je potřeba udělat přes zimu.

Co tedy?
Čeká nás práce, práce a práce. Snaha o to zlepšit naši hru, především v předfinální a finální fázi, která v některých zápasech nebyla ideální. Každý z hráčů má nějaké možnosti, nějaký talent. A je na nás, abychom je dokázali co nejvíc rozvíjet a co nejlépe využít. Určitě mohou hráči očekávat větší konkurenci.

Mluvíte o doplnění kádru?
Ano. Kromě brankářů bude všechny posty snaha posílit. Může se stát, že to může mít také dopad v tom smyslu, že když někdo přijde, někdo jiný bude muset odejít. Ale v každém případě se to musí udělat. Jak z hlediska kvality a konkurence, tak i proto, abychom to na jaře zvládli.

Protože poté budete pod daleko větším psychickým tlakem?
Musíme se naučit zvládat i takové situace, ve kterých jsme byli teď, kdy jsme byli bez Kolouška, Rady, Karlíka, Tecla a najednou jsme je nedokázali úplně nahradit. Takže je potřeba vše pro to, aby patnáct šestnáct hráčů bylo na takové kvalitativní úrovni, že pokud kdokoliv vypadne, mužstvo to nepocítí. Nad tím může být určitá nadstavba, kdy můžete podle situace doplňovat a dávat šanci mladým talentovaným hráčům. Ale základ musí být dobře poskládaný.

Takže i pro jarní boje se budete snažit tým posílit především o zkušené, ostřílené hráče. Nebo také o další mladé talenty?
Spíš zvolíme první variantu. Teď se nebavím o tom, aby hráči byli zkušení a ostřílení, ale pokud možno aby šlo o fotbalisty, kteří svým způsobem mohou jít do základní sestavy. A jejich výběr je práce pro lidi v klubu.

Jak často vy osobně vstupujete do jednání s hráči? Vím, že jste loni v zimě měl klíčový podíl na příchodu brankáře Blažka?
To byl jediný případ, protože tam jsem cítil, že je potřeba to udělat. Nešlo o jednání o podmínkách, které chce někdo vytvořit. Ale vůbec o přesvědčení hráče, že Jihlava může být solidním klubem i pro takové jméno, jako je Jarda Blažek.Ale u ostatních jednání jsem nebyl.tolik nevyšlo a nesedělo. Ale to vždy může být i otázka trenéra a dalších věcí. Slavie tehdy nevyužila opci, on se vrátil do Jihlavy a nyní potvrdil, že v něm potenciál je.

Klíčoví hráči očima Františka Vaculíka

Stanislav Tecl
Útočník, 22 let
11 zápasů, 949 minut, 10 branek
"Co si Standu pamatuji, i z dorostu, byl to vždy poctivý dříč, s poměrně jednoduchým fotbalem, ale výborným tahem na branku.Žádné vymýšlení, ale rychlé zakončení. V tom je výborný. V době, kdy odcházel na hostování do Slavie, jsme nebyli úplně nadšení. Ale věděli jsme, že když dostal hráč takovou nabídku, nemáme šanci ho tady chtít držet. Protože by cítil, že nedostal příležitost. Je pravda, že mu to ve Slavii nějakým způsobem tolik nevyšlo a nesedělo. Ale to vždy může být i otázka trenéra a dalších věcí. Slavie tehdy nevyužila opci, on se vrátil do Jihlavy a nyní potvrdil, že v něm potenciál je."

Václav Koloušek
Záložník, 36 let
10 zápasů, 884 minut, 3 branky
"Se jménem Václav Koloušek přišel a přesvědčil nás o něm sportovní ředitel pan Jinoch, který ho dobře znal ještě z Liberce. Pro mě byl Koloušek herním projevem vždy hráčem mého gusta. Při jeho příchodu tak záleželo na dvou věcech: zaprvé na jeho chuti a zadruhé na kondici a připravenosti. V tomto se přiznám, že mě osobně velice příjemně překvapil. Přišel a zápasy zvládal i kondičně.Což mě přesvědčilo. Že je to fotbalista, se vědělo. Důležité bylo, že přišel s chutí něco dokázat. Nevím, jaká byla situace v Brně, jak to tam fungovalo. To neumím posoudit. Ale tady si to sedlo velice dobře."

Jaromír Blažek
Brankář, 39 let
15 zápasů, 1 350 minut
"Je to super kluk, i do kabiny. V létě o něj měla velký zájem Plzeň, která nám nabízela také nějaké hráčské výměny. A možná by to tehdy bylo velmi zajímavé. Ale protože jsem nechtěl, abychom narušili atmosféru v kabině, znovu jsem s ním jednal. A byl jsem rád, že Jarda reagoval tak, jak reagoval a v klubu zůstal. Nedávno jsme o tom spolu mluvili a shodli se, že v současné době toho ani jeden nelitujeme. Což je dobře."

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel herec Miroslav Kaman, esenbák se dvěma dávkami z filmových Pelíšků

Ve věku 75 let zemřel na rodné Vysočině herec Miroslav Kaman, který se nejvíce proslavil rolí bodrého esenbáka ve...

Chalupáře Pavla Lišku při natáčení „špuntů“ prostředí Šlakhamru nadchlo

V komediálním seriálu České televize Špunti na cestě, který se natáčel i ve Šlakhamru u Hamrů nad Sázavou na Žďársku,...

Hlavní tah v Pelhřimově opakovaně zaplavuje voda, stal se terčem vtipů

Bazének, laguna, jezero. Tyto názvy se vžily pro úsek silnice I/34 pod železničním viaduktem v pelhřimovské Myslotínské...

Do dodávky se namačkalo šestnáct lidí, při nehodě na D1 se polovina zranila

Hazard se životy předvedl v pátek na dálnici D1 řidič dodávky se slovenskou registrační značkou. V uzavřeném nákladovém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po dosazení poslankyně Oborné na kandidátku padají v ANO výzvy k rezignaci

Hnutí ANO na Vysočině se před podzimními volbami štěpí. Problém začal eskalovat po jednání republikového výboru hnutí...

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Zranil jsem sám sebe. Na finále jsem zpátky, věří opora Gladiators

Začátek letošní sezony Kittfort ligy amerického fotbalu zastihl running backa vysočinských Gladiátorů Jana Dunovského v...

Posily z Kypru a Senegalu? Jasněji bude v Jihlavě příští týden

Zřejmě až těsně před úvodním hvizdem sudího se rozhodne o tom, zda kapitán druholigových jihlavských fotbalistů Matúš...

Fotbalová Jihlava naplní plánovaný rozpočet i bez prodeje hráčů

Po dvou letech, ve kterých Vysočina bojovala o rychlý návrat do nejvyšší domácí soutěže, muselo vedení druholigových...

Jihlavský Vejmola opět přišel v závěru o nulu, hřeje ho ale vítězství

V obou úvodních dvou zápasech nové druholigové sezony byl brankář FC Vysočina Luděk Vejmola blízko tomu, aby uhájil...

Advantage Consulting, s.r.o.
Šikula na práškové lakování (28-32000)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Jaký budou mít lidé důchod, napovídá nová aplikace

Už více než sto tisíc lidí vyzkoušelo za první měsíc fungování novou důchodovou aplikaci, kde si mohou zájemci...