Náhlý záchvat úzkosti, nemožnost někoho vidět, mluvit, někam jít, cokoliv dělat. Přitom by to do vás nikdo nikdy neřekl! Co se to děje moderním ženám?

„Před usnutím jsem si normálně četla, když mě z ničeho nic popadla neovladatelná vlna úzkosti. Sevřel se mi hrudník a začala jsem se dusit, jako bych se topila. Mým tělem projížděly nepopsatelné křeče a záchvaty paniky. Byla jsem si jistá, že mám infarkt. Hrozně jsem se bála, že umřu!“ vzpomíná grafička Zita na první panickou ataku, kterou prodělala ve 27 letech.

I když tu noc mladá žena skončila na pohotovosti, kde dostala léky a doporučení zajít na psychiatrii, celou záležitost nakonec nechala plavat. Hned další ráno se už cítila dobře, a když se panické stavy nevrátily, prášky hodila do koše. Historie se opakovala o třináct let později, když Zita prožívala šok a smutek z tragické smrti své kamarádky. K záchvatu panické hrůzy se tentokrát přidaly i závratě a halucinace.

„Panikařila jsem, že na mě padají stěny pokoje a že se o mě pokouší mozková mrtvice. Až paní doktorka v nemocnici mi dala brožuru o panických atakách, ve které jsem se do puntíku našla. To poznání, že nemám ani mrtvici, ani infarkt, mi hrozně ulevilo.“

Že jste dosud o panické poruše neslyšela? V žádném případě si ji nepředstavujte jako doménu rozklepaných žen, které mají potíže s asertivitou, sebevědomím nebo mluvením na veřejnosti. S nezvladatelnými záchvaty paniky se potýkají i takové veřejným vystupováním ostřílené hvězdy, jakými je Ellie Goulding, Adele nebo Kristen Stewart. Když Emma Stone natáčela film Bláznivá, zatracená láska, musela za ni v náručí Ryana Goslinga zaskočit náhradnice. Herečku totiž vyřadila z provozu hodinová panická ataka. Později se Emma Stone nechala slyšet, že se s nekontrolovatelnou úzkostí potýkala už během dospívání, kdy ji na návštěvě u kamarádky zachvátila panika, že v domě uhoří.

  17:00,  aktualizováno  25. března 2019 15:52