Včera jste neměli čas, dnes na to není ta správná nálada, a navíc vás bolí zub, zítra jedete na velký nákup, pak je víkend, to budete uklízet a taky relaxovat po náročném týdnu, v pondělí je v práci děsná honička, kdo ví, kdy se dostanete domů, takže možná úterý nebo středa, když vám do toho nic nevleze...
Tuto ohranou písničku můžete v různých obměnách opakovat de facto donekonečna. Pak se ale může snadno stát, že se ocitnete v začarovaném kruhu. Za vámi se tyčí hora nesplněných úkolů, na ně se vrší nové a vy jste zralí akorát tak na kolaps.
Psychologové pro to mají termín prokrastinace čili chorobné odkládání povinností. Buďte bez obav, děláme to všichni, jde ale o to, nenechat se tím převálcovat.
To prostě nedám!
Od práce nás často od odradí už jen samotný fakt, kolik je před námi úkolů. To množství se leckdy zdá být doslova nekonečné, rozhodně nad naše síly.
Abyste si to usnadnili, rozdělte si svou pracovní náplň na dílčí – a snadno splnitelné části. A postupujte kousek po kousku, jednotlivé úkoly pak splníte mnohem snáz, a když si je budete ještě odškrtávat, jako bonus získáte dobrý pocit.
Je také dobré vytvořit si časový harmonogram. Na začátek dne dejte povinnosti, které „hoří“, nebo se vám do nich nejvíc nechce. Ke každému bodu přiřaďte konkrétní čas. Ale pozor, počítejte s rezervami, člověk není stroj a potřebuje občas pauzu na oddech nebo nepředvídatelné věci, například telefonát tchyně samozřejmě nepočká.
Pít se přece musí…
Ruku na srdce, kolikrát se během práce mrknete do telefonu, do soukromé pošty nebo prolétnete sociální sítě? Možná vám připadá, že jde jen o minuty, ale v součtu za celý den to může být pořádný žrout času.
Na toto existuje jednoduchý recept. Zablokujte si přístup na Facebook, Instagram a další sociální sítě a odstraňte z dohledu mobil. Tak, abyste ho slyšeli, kdyby někdo volal, ale zároveň vás to nelákalo věčně kontrolovat lajky nebo statusy. Víte, že vydržíte soustředěně pracovat maximálně 25 minut? Zkuste si pět minut přidat.
A za odměnu si dejte pět minut přestávku. Nebo máte ve zvyku každou chvíli odbíhat na kávičku, pro vodu, pro čaj? Pitný režim je přece důležitý, nebo snad ne? Zaveďte si systém odměn – kávu si dejte až poté, co dokončíte nějaký dílčí úkol.
Změna místo nudy
Pokud pracujete z domova, může být prokrastinace způsobena i tím, že se jednoduše nudíte. Respektive nudí vás prostředí, které je každý den stejné, v kanceláři je přece jen díky kolegům živěji. Máte-li možnost, najděte si nové místečko na práci nebo třeba vyrazte s notebookem do blízké kavárny. Uvidíte, jak změna prospěje vašemu soustředění a chuti do práce.
... tři, dva, jedna – teď!Zajímavou metodu, jak se zbavit prokrastinace, vymyslela americká koučka Mel Robbinsová. Je velmi efektivní, a přitom jednoduchá jako facka. Popsala ji ve své knize Pravidlo pěti sekund. Kdysi se totiž ocitla v situaci, kdy byla bez práce, měla dluhy, rozpadalo se jí manželství, začala pít, tloustla a trpěla depresemi. Neměla sílu už vůbec na nic, natož vstát z postele a něco dělat. Jednou v noci se ale všechno změnilo. „Už jsem se chystala vypnout televizi a jít do postele, když mou pozornost upoutala reklama na obrazovce. Byla to raketa připravující se ke startu. Slyšela jsem známé odpočítávání 5 – 4 – 3 – 2 – 1 – teď! A obraz se zahalil kouřem. Pomyslela jsem si: To je ono, zítra ráno se z postele odpálím... jako raketa. Udělám to tak rychle, že nebudu mít čas si to rozmyslet.“ Toto pravidlo pak začala uplatňovat úplně všude. A změnila tak od základu život nejen sobě, ale i mnoha dalším lidem, kteří se jí nechali inspirovat. Jak je možné, že to funguje? Těsně předtím, než se do něčeho pustíte, přijde chvilka zaváhání. Když jí podlehnete, je konec. Mysl si vymyslí tisíc důvodů, proč něco nedělat. Proto musíte jednat rychle. Napočítejte od pěti do jedné, tím se mysl zklidní, a pak se dejte do pohybu (vyskočte z postele, nazujte si tenisky, vraťte do spíže sáček chipsů, kterým jste chtěli zajíst dnešní hádku se šéfem). Tím, že se pohnete, způsobíte změnu ve své mysli i fyziologii. Ostatně, zkuste to a uvidíte sami. |