1. JABLKA
Třebaže exotické ovoce je v chladných dnech lákavé, vsaďte na klasiku. Přece jen tropické ovoce muselo být řádně ošetřeno a „nadopováno“, aby vydrželo až k vám na talíř. „Jablka obsahují velké množství minerálních prvků, vitamínů, ale i enzymů, které jsou prospěšné pro trávení. Jablko je zároveň osvědčený antioxidant,“ říká Mgr. Alena Balíková Přídová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse.
2. RAKYTNÍK
Je bohatý na vitamín C, A, P, E a K, obsahuje množství minerálu a antioxidantů. Čaj z rakytníku posilní imunitu, ale doplní i pitný režim.
3. DÝNĚ & SPOL.
Vyzkoušejte klasickou dýňovou polévku, ale nebojte se ani dezertů, příloh k masům nebo zavařenin.
Cuketa a patizon jsou další typicky podzimní plodiny, z nichž lze uvařit polévku na zahřátí.
4. ZÁZVOR
S příchodem chladných dnů je zázvor prostě ověřený lék. Nejbližší je nám asi v čaji, ale pokud patříte mezi vyznavače smoothie, na podzim určitě zařaďte recepty právě s ním. Chutné kombinace jsou například s banánem, medem a limetkou. Přidat ho můžete i do různých pomazánek.
5. HROZNOVÉ VÍNO
Je neoddělitelnou součástí středomořské kultury a především jídelníčku lidí žijících ve Středomoří. Možná i díky vínu se lidé na jihu těší dlouhému věku a vitálnímu stáří. Důvodu k jeho konzumaci je hned několik. „Má regenerační a antioxidační účinky, především díky resvaratrolu ve slupce. Zároveň je bohaté na vlákninu, tudíž pozitivně působí na zažívání. Díky kyselině hroznové čistí močové cesty a ledviny. Zuby, kosti, nehty, vlasy posílí křemík. Hroznové víno je jednoduše energetickým mixem pro celé tělo. Zároveň je ale velmi sladké, proto si ho v rámci redukce váhy dopřávejte sporadicky,“ vysvětluje Alena Balíková Přídová.
6. OVOCE A SEMÍNKA
Když vás bude honit mlsná, dejte si sezonní ovoce, třeba sušené švestky nebo meruňky. Ideální jsou i nejrůznější semínka. Ty můžete „zobat“ místo chipsů. Zpravidla mají vysoký obsah bílkovin a tuků, ale také vlákniny, vitaminů, minerálů a antioxidantů. Mohou být dobrou alternativou ke konzumaci masa, mléka nebo vajec. Velkým hitem jsou chia semínka, která mají vysoký obsah bílkovin, vlákniny, omega-3 nenasycených mastných kyselin a aminokyselin. Vhodná jsou při zvýšené zátěži. Trendem jsou rovněž konopná semínka.
7. MED
Je skvělým prostředkem proti virovým onemocněním a bakteriím. Uleví od kašle, posiluje organismus a prospívá zažívání.
NÁŠ TIP: PLNĚNÁ PEČENÁ JABLKA
Ingredience: 8 větších pevných jablek, hrstka rozinek, hrstka sušených meruněk, hrstka sušených brusinek, 1 lžičky mleté skořice, 1 lžičky mletého muškátového oříšku
Postup: Troubu předehřejte na 180 °C. Z jablek vyřízněte jaderník a postavte je vedle sebe do keramické zapékací mísy. Všechny ostatní přísady spolu zamíchejte a naplňte jí díry po jaderníku. Vložte do trouby a pečte asi 30 minut, až jablka zezlátnou.
Plněná pečená jablka jsou vynikající přílohou např. k pečené vepřové panence nebo krůtě.