Doporučujeme

Zbavte se napětí pomocí jógy. Díky klidnému cvičení budete vyrovnanější

  • 0
Mnohem lepší než ztrácet ve vypjatých a hektických dnech nervy, je zkusit najít zklidnění třeba v józe. Zbavíte se napětí a starosti budou aspoň trochu snesitelné. Prozradíme vám ty nejlepší cviky.
Ilustrační snímek

Marně se snažíte dosáhnout klidu a místo toho jste ve stresu a ve vašem životě vládne chaos? Cítíte se pořád jako pod proudem? V tom případě je nejvyšší čas na efektivní protiopatření. Nejlépe taková, která se osvědčují už celá tisíciletí. K takovým zázrakům patří například jóga.

Jako relaxační metoda byla popsána v řadě děl, například ve sbírce prastarých indických jógových textů Jógasútra z doby asi 200 let před Kristem. 

Zajímavé pro nás určitě je, že se tak staré texty vůbec zabývají stresem. Když ale vezmeme v úvahu, že určité tlaky a napětí patří nevyhnutelně k životu, je jasné, že se v průběhu tisíciletí možná změnily stresory, ale ne reakce jednotlivých lidí. A v běžném životě je třeba získat rovnováhu.

Proč právě jóga chrání naše tělo, mozek i psychiku před každodenním shonem? Protože tahle cvičení nás dokážou rychle zpomalit, zlepšují naši pozornost, soustředěnost, vnímání těla a tělesný pocit. Ten, kdo pravidelně praktikuje jógu, bude také dlouhodobě klidnější a spokojenější.

Je to stav, který posiluje i náš kardiovaskulární a imunitní systém. Dalším pozitivním efektem je, že se naše tělo postupně stává ohebnější, pevnější, napjaté svaly jsou zase pružnější. A hluboké dýchání nám dodává vitalitu. Nakonec se možná budete ptát, co že je to ten stres. 

Tak pojďme na to a příjemnou zábavu.

Na jógu či pilates vám stačí pohodlné tepláky a tričko či tílko. Hlavní je, aby...

Hora dodává sílu a bystrost

Jak na to: Postavte se s nohama rozkročenýma na šíři boků. Chodidla jsou rovnoběžná, záda vzpřímená. Bříška palců a vnější hrany chodidel jsou pevně přitisknuté k zemi, takže se aktivují svaly nohou, srovná se pánev, spodní část břicha se lehce vtáhne – celkově jako „rostete“ ke stropu. Paže nechte volně viset podél těla. Představte si, že stojíte jako hora, klidně a neotřesitelně. V téhle pozici se několikrát zhluboka nadechněte (až do břicha, do plic až pod klíční kosti) a vydechněte (od břicha přes plíce a poslední vydechněte vzduch zpod klíčních kostí).

Přínos: Tenhle postoj uzemňuje, dodává vnitřní stabilitu a zlepšuje naši odolnost vůči stresu, nejrůznějším strachům a krizím.

V pozici židle neprohýbejte bedra, kolena by neměla být před špičkami prstů,...

Židle posiluje nohy i duši

Jak na to: Z pozice hory veďte pánev dozadu dolů a nohy pokrčte tak, jako byste se chtěla posadit na židli. Zároveň natáhněte paže nahoru. Ramena nechte dole. Trup co nejvíc narovnejte a v téhle pozici vydržte, přitom klidně a zhluboka dýchejte (zase od nádechu do břicha přes plíce až pod klíčky a výdech jde stejnou trasou). Pak nohy pomalu narovnejte a paže zase spusťte dolů.

Přínos: Pozice vám dodá pocit stability a jistoty, že dokážete tvořit svůj život podle vlastních představ a vytěžit z každé situace to nejlepší. To posílí vaši sebedůvěru ve vlastní schopnosti.

Tipy na cvičení doma

Kdy? Když si zacvičíte ráno hned po probuzení, získáte energii na celý den a budete se během něj cítit suverénnější. Večer vám naproti tomu tyhle pozice pomůžou zbavit se napětí a neklidu, budete také lépe usínat.

S čím? Vezměte si na sebe pohodlné oblečení, ve kterém se můžete volně pohybovat. Jóga se obvykle cvičí naboso. Pokud vám ale bývá na nohy zima, můžete provádět pozice také v neklouzavých sportovních ponožkách. Pak už potřebujete jen podložku na jógu. 

Kde? Najděte si v bytě místo, kde se cítíte dobře a je tam klid. Místnost by měla mít příjemnou teplotu, před cvičením ještě důkladně vyvětrejte. Pokuste se vyloučit všechny případné rušivé zdroje, například vypněte zvonění telefonu a poproste i svou rodinu, aby vás v době cvičení nevyrušovala. 

Jak často? Pozitivní efekt se projeví jen při určité pravidelnosti cvičení. Doporučuje se zhruba třikrát týdně. Ale i bez ohledu na to by vám mělo cvičení dělat především radost a vyvolávat ve vás pocit, že pro sebe děláte něco prospěšného. Pak přijde často chuť na každodenní cvičení sama od sebe. Protože čas, kdy se věnujete józe, bude jen vaším vlastním časem. 

Kdy raději ne? Když se necítíte dobře, například jste nachlazená, když vám silně j kolísá krevní tlak a tep nebo máte akutní problémy pohybového aparátu, raději byste cvičit neměla. To platí také pro chvíle, kdy vpodstatě nemáte čas, a proto jste uspěchaná, vnitřně neklidná a nemůžete se tak na cvičení naplno soustředit. Nezapomínejte, že jóga není žádný závod. Spíš jde o to stále hledat optimální úroveň mezi tím, co je málo a co už je příliš, a dosáhnout díky tomu větší vyrovnanosti. 

Pozice bojovníka III

Bojovník 1 pomáhá otevřít se životu

Jak na to: Postavte se na přední okraj podložky. Rozkročte se na šíři boků, chodidla jsou rovnoběžně. Pravou nohou udělejte velký krok dozadu a špičku lehce vytočte. Pravou nohu napněte, boky vysuňte dopředu a levou nohu pokrčte pokud možno do pravého úhlu. Ruce zvedněte a nad hlavou sepněte. V téhle pozici vydržte několik nádechů (od břicha přes plíce až pod klíčky, výdech stejnou cestou). Svěste paže dolů, pravou nohu dejte dopředu a vraťte se do výchozí pozice. Všechno opakujte na druhou nohu. 

Přínos: Dodává odvahu a optimistický postoj k novým výzvám.

V pozici bojovníka III upažte ruce a otočte se v páteři na stranu, přitom...

Bojovník 2 ukazuje „tady a teď“

Jak na to: Ze stoje rozkročného vytočte doleva levou špičku. Pravou nohu natáhněte dozadu, levou nohu pokrčte do pravého úhlu. Trup držte rovně, takže nos, pupík a stydká kost tvoří jednu linii. Paže zvedněte do výše ramen. Hlavu otočte doleva a pohled zaměřte přes levou ruku. Přední paže představuje budoucnost, zadní všechno, co bylo. Soustřeďte se na pocit, jaké je to být přesně mezi tím, teď a tady. Vydržte v téhle pozici po dobu několika nádechů (postup už znáte), pak vyměňte strany a vše zopakujte.

Přínos: Zaměříte se na přítomnost, neděláte si starosti z budoucnosti, ani nehloubáte o minulosti. To zlepší také vaši pozornost v běžném životě, takže budete vnímat více příjemných okamžiků a intenzivněji si je užijete.

Nezapomeňte na teplý kousek oblečení, ať po cvičení venku nenastydnete.

Kobra dodává pocit lehkosti

Jak na to: Lehněte si na břicho, ruce položte na podložku ve výši ramen. Lehce roztažené nohy natáhněte. Nadechněte se a horní polovinu těla zvedněte, tah přitom vychází ze zad. Zkuste dlaně nadzvednout a zjistit, jestli tělo nepovolí. Pohled míří dopředu nahoru. Vydržte několik nádechů do hrudníku a pak horní polovinu těla zase položte. Paže si dejte před hlavu, čelo opřete o ruce a krátce relaxujte.

Přínos: Tahle pozice zvyšuje sebevědomí a prohlubuje pocit, že se dokážete vlastními silami vždycky zase narovnat. Překonáte tak všechny bouře života, které vás potkají.

BÁLÁSANA (pozice dítěte) Klekneme si na zem, kolena srovnáme vedle sebe...

Pozice dítěte odděluje od okolního světa

Jak na to: Posaďte se na paty, nohy svírají úhel ve tvaru písmena V, palce na nohou se dotýkají. Horní polovinu těla nakloňte dopředu a uvolněně se položte. Ruce umístěte volně vedle stehen, dlaně přitom směřují nahoru. Čelo opřete o podložku, zavřete oči. Uvolněte se, svou pozornost zaměřte do svého nitra, jako byste se dívala přes zavřené oči na špičku nosu. Nebo složte paže vpředu přes sebe a opřete si čelo o ně. Klidně dýchejte, vytrvejte několik minut. Pomalu se narovnejte. Otevřete oči.

Přínos: Hluboce a dlouhodobě zklidní, osvěží ducha.

Po protažení se vám bude lépe dělat střecha, protažená noha dosáhne blíž...

Střecha regeneruje tělo i ducha

Jak na to: Postavte se na všechny čtyři, rukama se opřete o zem a váhu přeneste z kolen na špičky. Trup posuňte dozadu. Nohy jsou natažené, hýždě a kostrč se zvedají ke stropu, paty nezvedáte. Ramena odtáhněte od uší, záda by měla být rovná. Tělo tvoří trojúhelník, nejvyšším bodem jsou hýždě. Vydržte po dobu několika nádechů a zase se vraťte na všechny čtyři. Pokud potřebujete, pokrčte kolena.

Přínos: Pozice dodá tělu i psychice sílu, posiluje srdce a vytváří hluboký příjemný pocit uvnitř těla.


  • Vybrali jsme pro Vás