Ne nadarmo se mu přezdívá „žlutý zázrak“. Víte, že například ve Francii je obvyklé kapat si citronovou šťávu do nosu při rýmě? Citron je také ideálním prostředkem k posílení obranyschopnosti. Dejte si preventivně každé ráno vlažnou sklenici vody s trochou citronové šťávy. Předejdete chřipce a dalším virózám. Co dalšího citron umí?

1. Obsažený vitamin C je nezbytný k tomu, aby tělo vytvářelo kolagen, který je hlavní složkou nejen kůže, ale také kostí, vaziv, šlach a chrupavek. Pomáhá tak udržovat v kondici naše klouby.

Croissanty, citrony, přátelé. Co vám ubírá a co přidává roky

2. Citron funguje jako silný antioxidant, látka, která brzdí aktivitu volných radikálů. Ty urychlují proces stárnutí a jsou spojovány s výskytem některých onemocnění (cukrovka, srdeční choroby, chronické záněty apod.).

3. Kouříte? Pak byste měli citronovou šťávu popíjet několikrát denně. Jedna vykouřená cigareta totiž zlikviduje v našem těle až 25 miligramů vitaminu C, což je zhruba třetina doporučené denní dávky.

4. Potírání nehtů citronem se doporučuje při záděrách, lámavosti nehtů a při výskytu bílých skvrn (které obvykle poukazují na nedostatek zinku a vápníku).

Krásná díky citronům aneb 7 super kyselých triků

5. Trpíte paradontózou nebo vás trápí bolesti dásní? Každé ráno a večer si po dobu 2 týdnů proplachujte ústa teplou převařenou vodou s přídavkem citronové šťávy.

6. Máte problémy s lupy nebo slabými a lámavými vlasy a „zázračné“ přípravky z reklam nepomáhají? Zkuste si po dobu 10 dní potírat pokožku hlavy kouskem citronu.

7. Citronová šťáva pomáhá i proti pálení žáhy. Na vině je totiž překyselení organismu a citron navzdory své kyselé chuti působí v těle jako zásada, která neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny solné v žaludku.

8. Čerstvá šťáva z citronu rovněž výborně pomáhá při počátečních příznacích angíny. Pokud cítíte, že vás začíná bolet v krku, každých 15 minut vysajte tenký plátek citronu.

9. Citron dokáže ulevit také při potížích s ledvinovými kameny. Při pravidelné konzumaci citronové šťávy se už během několika dnů výrazně zvýší výkonnost ledvin a organismus začne vylučovat velké množství usazenin.

10. Citronová šťáva se používá k potírání kůže po hmyzím štípnutí a včelím bodnutí, pomáhá i při různých svědivých projevech, akné nebo při některých typech ekzémů.