>> Únava

Strážný anděl: merlík vonný a`la všedobr.

Toto nízkotučné obilí funguje jako vynikající multivitamin! Je vydatným zdrojem tří nejdůležitějších živin, jež dokáží naše tělo pořádně napumpovat – jsou to protein, vitaminy B a železo. Na rozdíl od jiných zdrojů těchto živin (hovězí a drůbeží) je merlík bohatý na komplexní karbohydráty, které budí naši energii k vyšším výkonům.

Kolik: jezte jeden a půl hrnečku vařeného merlíku denně. Aby vás nevábná chuť víc bavila, uvařte si jej v zeleninovém či kuřecím vývaru.

Strašáci: cukr a kofein. Oba vám nabídnou rychlou energii, která však dlouho nevydrží.>> Podrážděnost  

Strážný anděl: čokoláda.

Zamilovaný afrodiziakální pamlsek obsahuje aromatickou aminokyselinu tryptofan, ze které vzniká aktivní látka ovlivňující naši náladu – serotin. Jeho nízká hladina je průvodním jevem depresí. Navíc čokoláda je nejen dobrá, ale i bohatá na užitečné minerály, jako železo, fosfor, magnezium a polyfenoly, které mají antioxidační účinky.

Kolik: všeho s mírou. Mějte na paměti jeden malý, ale vzhledem ke štíhlé linii důležitý detail: sto gramů mléčné čokolády má 545 kalorii, ale hořká o třicet kalorií méně. Nejlépe tedy uděláte, když sáhnete po tmavé čisté koncentrované čokoládě bez náplně. Stačí, když si povolíte maximálně dvě tabulky ve chvíli, kdy na vás začne dosedat splín.

Strašák: alkohol! Přestože vás na chvíli dokáže ukonejšit, patří mezi nebezpečné depresory, které umějí vaši náladu po několika hodinách dvojnásobně zhoršit.>> Špatný dech

Stražný anděl: čaj.

Černé, zelené i polofermetové čaje působí na vaši ústní dutinu blahodárně. Směsi obsažené v čaji zabrání rozšiřování bakterií způsobujících zápach z úst. Bylinné čaje se zodpovědně starají o vnitřní orgány, ale nejsou z čajovníku, tudíž nemají na váš „dračí“ dech vliv. Také nezapomínejte, že nefermentovaný, tedy zelený čaj urychluje metabolismus – díky přítomnosti kofeinu a tzv. catechinů, a tak se zbavíte nejen špatného dechu, ale i nějakého toho kila nebo deka navíc. 

Kolik: naservírujte si po jídle jeden silný šálek čaje.

Strašáci: cibule, česnek a zelí.>> Stres

Stražní andělé: med, graham nebo celozrnné preclíky.

Nízkotučné karbohydráty pomáhají zvýšit produkci serotoninu v mozku, který nám pomáhá relaxovat.

Kolik: i když budete mít pocit, že máte úzkostí scvrklý žaludek, dejte si celozrnný toust nebo ovesné vločky s medem. Mělo by se vám alespoň trochu ulevit i po několika celozrnných krekrech.

Strašáci: oblíbený kofein, který je stimulantem, a tak může vaši nervozitu ještě víc rozparádit.


  7:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:15