Na těchhle ručně dělaných botách jsou závislé nejslavnější ženy světa. Příběh superúspěchu značky Manolo Blahnik odkryla Romana Schützová.

1.

Manolo Blahnik se narodil v Santa Cruz de la Palma na Kanárských ostrovech a po otci, pražském lékárníkovi, je poloviční Čech. „Cestoval na lodi okolo ostrova se svými rodiči, uviděl mou matku, jak se vyklání z okna, a ona se na něj usmála. Byl velmi hezký, blond, modré oči – moje matka takového muže nikdy neviděla. Za rok se vrátil, namluvil si mou matku, vzali se a měli dvě děti, mě a mou sestru Evangelinu. Žili jsme v krásném osamění, na banánové plantáži,“ vysvětluje návrhář svůj původ.

2.

Manolo Blahnik vystudoval literaturu a architekturu na univerzitě v Ženevě. V Paříži si přibral umění na École des beaux-arts a jevištní design na École du Louvre. Po promoci se přestěhoval do Londýna, kde pracoval jako nákupčí butiku a psal pro magazín L’Uomo Vogue. V roce 1970 se ale v New Yorku setkává s Dianou Vreeland, šéfredaktorkou americké Vogue, která mu doporučí, aby se pustil do designování bot. Návrh, který mu odstartuje kariéru? Extravagantní verze katalánských espadrilek: Sandály s podešví z juty a s plátěným svrškem návrhář vylepšil otevřenou špičkou a měkkým podpatkem. Semišový svršek bot navíc ozdobil zavazovací stuhou s houpajícími se umělými třešněmi. Bingo! „Moje boty vypadaly jinak a myslím, že právě v tom byl ten trik.“ První butik otevírá v roce 1973 na londýnské Old Church Street.

3.

Kde čerpá inspiraci? V architektuře, výtvarném díle, folkloru, přírodě… Manolovy nejslavnější kolekce se jmenují BB Pump, Hangisi Pump, Swan Pump, Campari Pump a Chaos Sandal.

  8:00,  aktualizováno  25. března 2019 16:28