Doporučujeme

Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Zavřete oči, příběh přichází. Tyhle audioknihy byste měla slyšet

  • 0
V prudkém slunci se knížka číst moc nedá, a když pouhé pospávání a přetáčení se z lehu na břicho a zpět není zrovna šálek vaší kávy, vezměte si na dovolenou mp3 audioknihu, ať už napínavou, poučnou či spíš něco odpočinkového. Podle toho, co máte rádi. S klasickou CD verzí vám pro změnu rychleji utečou dlouhé přejezdy autem.

Anthony Doerr: Jsou světla,která nevidíme

Obálka knihy Jsou světla, která nevidíme

Marie-Laure prožila se svým otcem, který pracuje v Muzeu přírodních věd, šťastné dětství v Paříži, ale v dospívání přijde o zrak. Díky otci se naučí Braillovo písmo i žít bez vizuálních vjemů. O to silněji se naučí životu naslouchat.

Stovky kilometrů od ní zas vyrůstá v německé hornické kolonii sirotek Werner, kterého fascinuje svět techniky, je talentovaný a díky tomu je přijat na elitní vojenskou akademii pro Hitlerjugend. Stane se z něj specialista na odhalování odbojových aktivit.

Vyprávění o dívce se střídá s osudy sirotka a do toho přichází druhá světová válka. Marie-Laura prchá s otcem do bretaňského městečka Saint-Malo ke svému strýci.

Spisovatel Anthony Doerr je Američan, a přesto dokázal strhujícím způsobem napsat román popisující čistě evropskou zkušenost. Příběhy Marie-Laury a Wernera se střídají v krátkých kapitolách na pozadí zuří válka, která ovlivňuje jejich mentální zrání. 

Válka není černobílá, vzkazuje prostřednictvím dvou hlavních postavy autor, který za román získal Pulitzerovu cenu. Čtenáře si získá slepá dívka, stejně jako sirotek, který se vypracuje díky talentu a je přijat do Hitllerovy armády. Jejich osudy se na chvíli střetnou... oba se ocitají v soukolí válečné mašinerie, oba dojdou k přesvědčení, že jeho život nedává smysl.

Audioknihu načetl David Matásek a Tereza Vilišová.

Milan Kundera: Nesnesitelná lehkost bytí

Nesnesitelná lehkost bytí, obálka audioknihy

Životní láska Tomáše a Terezy z pera Milana Kundery zachycuje rozervanost hlavního hrdiny, jeho touhu po svobodě a zároveň nenáviděnou závislost na objeveném citu. Osudy dvou hrdinů, oddané Terezy a požitkářského Tomáše se odehrává v šedesátých letech, zachycuje i období Pražského jara a normalizace. Slavný Kunderův román, který patří k povinné středoškolské četbě, skvěle načetl herec Jiří Bartoška. Na rozdíl od plytkých románů k vodě, z nichž si po přečtení nepamatujete druhý den nic, Nesnesitelná lehkost bytí vás bude bavit a zážitek nezapomenete.

Robert Rytina: Kat, který miloval hudbu

Kat, který miloval hudbu

Jeho otec byl zpěvák a skladatel, Reinhard jeho druhé dítě. Nebýt nálady a událostí v Německu, které směřovaly ke světové válce, mohl být houslistou, hudebním kritikem, skladatelem, ale osud jej zavedl do služeb Adolfa Hitlera. Místo umění se věnoval vraždění. Fascinující kombinace zájmů, netradiční úhel pohledu na jednoho z největších nacistických zločinců, který se zapsal do českých dějin nikoliv jako citlivý umělec, ale bezcitný vrah.

Portrét Reinharda Heydricha od Roberta Rytiny není zrovna pohodový poslech k bazénu, který byste mohli vnímat jako kulisu. Je třeba se soustředit, dávkovat si jej po kapitolách. Díky hlasu herce Miroslava Táborského se dozvíte víc o paradoxu jednoho lidského osudu.

Agatha Christie: Deset malých černoušků

Deset malých černoušků – Agatha Christie (přes 100 milionů kopií)

Není nad chytrou detektivku, z níž nestříká krev na všechny strany a přitom se od ní nemůžete odtrhnout. Královna detektivek Agatha Christie jich napsala celou řadu, ale kdo četl (anebo viděl filmové zpracování) Deset malých černoušků, hned tak nezapomene. Rytmus popěvku původně o deseti malých černoušcích odpočítává ubývající hosty luxusního sídla na ostrově, který byl bouří odříznut od ostatního světa. Kdo je vrah?

Audioknihu načetl už před lety svým podmanivým hlasem herec Vladimír Čech a pokud si ji sebou přibalíte do auta až pojedete na dovolenou, rozhodně se při poslechu nebudete nudit.

Maria Riva: Moje matka Marlene Dietrichová

Moje matka Marlene Dietrichová

Bez cenzury, ale i bez laciné honby za senzací vypráví o své slavné matce herečce její dcera Maria Riva. Od dětství ji doprovázela do zákulisí, na natáčení a byla její nepostradatelnou asistentkou. Maria líčí matčiny hvězdné manýry i pedantskou povahu, vzpomíná na její lásky i na to, jak matčina sláva ovlivnila její dospívání a milostný a rodinný život.

Vzpomíná, jak její matka toužila po obdivu, ale sama byla chladná, odtažitá. Na sklonku života řešila ústup ze slávy alkoholem a držela se v ústraní. Důvěrné povídání o slavné herečce upravila k poslechu Blanka Tůnová a čtou jej Jana Stryková, Vilma Cibulková, Ivan Řezáč a Ester Valtrová.


  • Vybrali jsme pro Vás