Zná to asi každý. Ať už se silněji zapotíme ve vedru, při sportu, stresem nebo z jiných důvodů, není to nic příjemného. Poradíme vám, jak se i tak cítit svěží.

Mnoha lidem to může působit spoustu problémů, ale potit se je prostě lidské – a navíc je to potřeba. Pocení zabraňuje zvýšenému přehřátí organismu, při odpařování z kůže totiž pot vstřebává tepelnou energii z našeho těla, a tak organismus ochlazuje.

Snadné a účinné. Nenechte si ujít nejlepší babské rady proti pocení

Dalším důležitým úkolem pocení je podpora látkové výměny a produkce elektrolytů, které by se jinak detoxikovaly především přes ledviny, čímž by je zatěžovaly. Množství produkce potu je u každého z nás jiné. Průměr je asi 0,1 až 1 litr denně.

Pot se ovšem nevylučuje pouze při horku a nadměrné fyzické námaze, ale také třeba při hormonální nerovnováze a některých metabolických onemocněních, trémě, strachu nebo bolesti. 

Partie, kde se člověk potí nejvíc, jsou podpaží, dlaně a chodidla. Bývá to ale například také oblast čela či vlasové pokožky. Nadměrné pocení bez zřejmého původu se odborně nazývá hyperhidróza.

Otravné pocení! Co je normální a co už je moc?

Na vině jsou bakterie

Čerstvý pot jako takový sám o sobě nezapáchá. Nevábný odér způsobují kožní bakterie, které pot rozkládají. Ani pečlivá a pravidelná hygiena ovšem tomuhle pachu nemusí zabránit. Pak je dobré vzít si na pomoc deodoranty nebo antiperspiranty. Čím se liší?

Před tělesným zápachem nás zachrání vhodně vybraný deodorant či antiperspirant. Ideálně bez parfemace, aby se mohl kombinovat s oblíbenou voňavkou.

Deodoranty

Neobsahují žádnou složku, jež by pocení mírnila nebo výrazně omezovala, zápach „pouze“ neutralizují a díky parfemaci i překrývají. Tím pádem je jejich účinnost slabší a vydrží působit jen po kratší dobu.

Antiperspiranty

Pomáhají přímo snižovat tvorbu potu díky tomu, že obsahují hliníkové soli, které mírní pocení tím, že – jednoduše řečeno – zužují horní část vyústění potních žláz. 

Zároveň přímo působí na minimalizaci tvorby kožních bakterií, takže kůži před nepříjemným zápachem účinně chrání. Mají poměrně dlouhou výdrž a mnohem silnější účinnost než deodoranty.

Jak deodoranty, tak antiperspiranty jsou k dostání v různých typech a texturách. Ať už jsou to nejrůznější tuhé tyčinky (deo sticky), kuličky neboli roll-ony, spreje či například také krémy.

Pár tipů navíc:

* Jestliže se více potíte, vyhýbejte se oblečení ze syntetických materiálů a volte pouze ty přírodní a prodyšné (týká se to i spodního prádla a ponožek).

* Existují také bylinky, které dokážou pocení zmírnit, výborná je například šalvěj. Můžete zkusit třeba domácí šalvějový čaj Lžičku sušené šalvěje nasypte do skleněné konvice a zalijte ji 200 ml vroucí vody. Nechte asi 10 minut louhovat, přeceďte a přelijte do šálku. Nevypijte ale více než dva šálky šalvějového čaje denně! Větší množství může způsobit křeče.