Doporučujeme

Pro dobrou náladu, potřebnou fyzickou a psychickou sílu je kvalitní spánek...

Pro dobrou náladu, potřebnou fyzickou a psychickou sílu je kvalitní spánek nutný! | foto: Profimedia.cz

Noční proměna. Podpořte regeneraci pleti správnou péčí

  • 0
Spánek je skvělý zkrášlovací prostředek. Přidejte trochu péče a probudíte se ještě hezčí.

Využijte hodiny klidu ve prospěch své krásy. Zatímco se vám něco hezkého zdá, v celém těle probíhají obnovující a regenerační procesy, které zahrnují i pokožku. Kůže se zbavuje toxinů, dochází k přeměně mezibuněčné hmoty, posilují se kolagenová a elastinová vlákna a pokožka se připravuje na následující den.

Tipy na dobrou noc

  • Když do večerního očistného rituálu přidáte jemný peeling, který pokožku zbaví vrstvy odumřelých buněk, bude pak ještě lépe připravena přijmout účinné složky a využít je na maximum.
  • Spíte-li na boku s obličejem zabořeným do polštáře, zbytečně si přiděláváte vrásky. Ideální jsou hebké hedvábné polštáře, které se nedeformují do záhybů, nezanechávají tak otisky ve tváři.
  • Snažte se snížit noční „ztráty“ vody na minimum tím, že budete spát při teplotě kolem 16 °C. K optimální vlhkosti ve vaší ložnici přispěje také zvlhčovač vzduchu.
  • Nezapomínejte ani na unavené oční okolí. Používejte noční oční krémy, díky nimž se ráno neprobudíte s oteklýma očima, podbarvenýma tmavými kruhy.
  • Při nanášení krému se držte pravidla, že méně znamená více. Nemá smysl nanášet jej v silné vrstvě, ucpaly by se vám póry, pokožka by nemohla dýchat a zbavovat se potu a toxinů. Většina krému by pak stejně skončila na polštáři.

Síla temna

Denní a noční krém jsou základními kameny kosmetické výbavy. Ptáte se, jaký je mezi nimi rozdíl? Složení noční péče odpovídá tomu, jak se pleť chová v noci. Podle výzkumů v noci totiž daleko lépe vstřebává účinné látky, proto jsou v nočních krémech obsaženy ve vyšší koncentraci. 

V době spánku pleť funguje v jakémsi „opravném režimu“, je poréznější, lépe absorbuje hydratační látky, elastin, kolagen, vitaminy… 

Důležité je správné načasování. Ideální je připravit pokožku na noc krátce předtím, než jdete na kutě. Ale nesmíte vynechat rituál důkladné očisty. 

Asi netřeba připomínat, že krém je třeba nanášet na pleť zbavenou nánosu všech líčidel a nečistot. Lepší vstřebání krému podpoříte jemnou masáží, která aktivuje mikrocirkulaci a přísun kyslíku. Při výběru krému přihlédněte ke svému věku i ke kvalitě pokožky. Starší pleť má vyšší nároky na obsah látek podporujících elasticitu.

Suché pleti dělají dobře hutnější krémy, mastné naopak prospívají emulze s lehkou a spíše gelovou konzistencí.

Noční maskování

Úkolem nočních masek je intenzivní regenerace, proto byste je měla zařadit do arzenálu kosmetické výbavy určené pro „noční směnu“.

Podobně jako krémy obsahují látky, které pokožka nejlépe absorbuje právě v době spánku. Působí jako neviditelný závoj, který zadržuje vlhkost v pleti, a tím zvyšuje její hydrataci, zároveň obsahují například uklidňující probiotika či exfoliační AHA kyseliny.

Dokážou pracovat efektivněji a jejich účinek se na pleti projeví výrazněji než při použití běžné denní masky. Obvykle jsou posledním krokem večerního rituálu. 

Výjimku představují produkty s AHA kyselinami, ty se aplikují na čistý obličej jako první v pořadí, dříve než sérum či krém. Ideální je nanést masku 20 až 30 minut předtím, než si půjdete lehnout, aby se stihla vstřebat a neskončila na polštáři. Nejlepší je pomoci jí lehkou masáží, která pokožku zároveň prokrví.

Masky jsou vhodné pro všechny ženy, ale účinky se nejvíc projeví na pleti povadlé, dehydrované a vystresované. „Pokud máte citlivou pleť, používejte pouze noční masky určené speciálně pro ni, silné aktivní složky by ji totiž mohly podráždit,“ dodává Hajnalka Méryová Faragó, skincare expertka prodejen Marionnaud. 

A jak často? Přistupujte k nim jako k maskám na vlasy. Po těch také sáhnete mimo obvyklou rutinu, když vlasům potřebujete dát něco navíc, abyste je dostaly zpátky do kondice.


  • Vybrali jsme pro Vás