Možná nemůžete najít takový deodorant, který by opravdu fungoval, nelíbí se vám vůně nebo složení. Pro všechny tyto případy existuje jedno řešení. Můžete si vyzkoušet vyrobit v domácích podmínkách deodorant vlastní a to přesně podle svých představ. Poradíme vám, jak na to.

Přírodní deodoranty bez pořádné dávky chemických látek mohou také fungovat. K jejich používání a případně i vyrábění se nejčastěji uchylují ženy, které již odmítají používat konvenční kosmetiku plnou chemie. 

Právě podpaží je místem, kde se látky snadno vstřebávají, proto je dobré mít možnost rozhodnout se sama o tom, co by váš deodorant měl obsahovat. 

Hledání přírodního deodorantu, který by perfektně sedl právě vám, může být zdlouhavé a časem se také prodražit. Proto vám poradíme, jak si funkční přírodní deodorant udělat svépomocí v domácích podmínkách bez speciálních pomůcek. A hlavně levně!

Co budete potřebovat?

  • 2 lžíce bambuckého másla 
  • 3 lžíce kokosového oleje
  • 3 lžíce jedlé sody
  • 2 lžíce kořenového škrobu Arrowroot
  • esenciální oleje podle svého výběru
  • potravinářský teploměr, pánev a sklenici
Éterický olej z téhle fialové bylinky zbavuje napětí a má zklidňující účinky – pro duševní vyrovnanost i radost ze života.

Jak na výrobu?

  1. První co vás čeká, je smíchat a rozpustit bambucké máslo a kokosový olej ve sklenici. Sklenici umístěte do hrnce s vodou nad plamen a zahřívejte. Bod tání kokosového oleje je zhruba 25,5 °C, zatímco bambucké máslo taje v rozmezí 32 - 35 °C. Rozhodně by nemělo docházet k přehřívání bambuckého másla, na to dávejte pozor. Nejlépe vám pomůže potravinářský teploměr, který se třeba používá při pasterizaci mléka. Jakmile se obě složky promísí a rozpustí, je čas odstavit je od zdroje tepla. 
  2. Po vychladnutí kokosového oleje s bambuckým máslem, do nich pečlivě zamíchejte jedlou sodu i kořenový škrob. 
  3. Následně si připravte esenciální olej a přimíchejte do směsi také několik kapek oblíbené vůně. Svěžím dojmem bude působit tea tree nebo eukalyptus, zatímco levandule bude připomínat letní dovolenou a působit uklidňujícím dojmem. Za zkoušku stojí Litsea cubeba, která je protizánětlivá a jednou z jejích skvělých vlastností je také neutralizace pachů. 
  4. Teď už zbývá jen naplnit připravenou nádobu vlastním deodorantem. Můžete si zakoupit tyčinku podobnou těm, do kterých nalévají deodoranty kosmetické firmy. Bohatě vám ale také postačí sklenice, ze které si deodorant budete nabírat. 

Deodorant by měl být pochopitelně uchováván v chladnu a stínu, aby nedocházelo k jeho opětovnému tání a tuhnutí.