Opálená pokožka sice působí svůdně, ale lákavé sluneční paprsky a UV záření ji můžou i poškodit. A to často nenávratně. Jak o ni pečovat?

Naše pokožka má vlastní obranný mechanismus, ten ji ovšem celkově dokáže chránit jen částečně. A co jsou vlastně ony tolik probírané UV paprsky? Sluneční záření můžeme rozdělit podle biologických účinků do těchto tří skupin: Dlouhovlnné UVA je považováno za méně nebezpečné a je důležité pro tvorbu vitaminu A a D, středněvlnné UVB záření ale způsobuje akutní a chronické poškození kůže a krátkovlnné UVC záření je vstřebáváno ozonovou vrstvou, a tak na zemský povrch nedopadá.

Ve zvýšeném množství ultra fialové paprsky škodí a mohou způsobit celou řadu zdravotních potíží včetně předčasného stárnutí nebo rakoviny kůže, při nedostatečné ochraně očí také například šedý zákal. A právě proto je absolutně nezbytné se před slunečním zářením chránit kvalitními přípravky s vysokým UV faktorem a nechráněnou kůži slunci vůbec nevystavovat.

Ilustrační fotografie

Jak se vyznat v UV faktorech

Obecně platí, že čím déle chcete pobývat na sluníčku, tím vyšší sluneční faktor musíte použít – právě jeho výše totiž určuje, jak dlouho můžete setrvávat na slunci a být chránění. UV záření nepůsobí jenom při „smažení se“ na lehátku, ale také při jakémkoliv pobytu venku, ať už třeba při práci na zahrádce, na procházce a nebo když venku sportujete. Výše UV faktoru je vždycky vyznačena na každém opalovacím přípravku.

Pro ochranný faktor, který chrání před UVB zářením, se používá zkratka OF nebo SPF s číslovkou uvádějící výši ochrany (nejvyšší je 50, někdy se označuje také 50+). UVA je na obalu vyznačeno také. Nezbytné je ovšem znát svůj fototyp kůže. Je logické, že lidé s velmi světlou kůží s pihami (fototyp 1) a nadměrným množstvím znamének jsou ke spálení a poškození pokožky mnohonásobně náchylnější (i za mnohem kratší dobu) než ti, jejichž pokožka má přirozeně snědší barvu po celý rok.

Lidé s fototypem 1 by se měli slunečnímu záření raději vyhnout nebo se mu nevystavovat déle než 15 minut (a to i při použití ochranného faktoru). Pokud si nejste jisti, jaký fototyp jste, poraďte se s dermatologem, další variantou je i odborné poradenství s vyškolenými pracovníky v některých lékárnách.

Ilustrační fotografie

Rady nad zlato:

* Opalovací přípravek naneste vždy 20–30 minut před pobytem na slunci. Měl by mít čas se do kůže pořádně vstřebat.

* Opalováky rozhodně nešetřete. Ani ten nejvyšší faktor vám totiž nezaručí spolehlivou ochranu, pokud ho neaplikujete v dostatečném množství a nerozetřete ho pečlivě a rovnoměrně na všech odhalených částech těla, které budou sluníčku vystaveny. Nezapomínejte ani na nos, uši, rty, nárty nebo podkolenní jamky.

* Přípravky nanášejte opakovaně, nejlépe jednou za dvě hodiny. Přestože jsou třeba označeny jako voděodolné, je nutné je pravidelně obnovovat.

* Pobytu na přímém slunci se raději nevystavujte mezi 11–15 hodinou. Tehdy je sluneční záření nejsilnější.

* Chraňte oči kvalitními slunečními certifikovanými brýlemi proti UV záření a nezapomínejte přitom ani na pokrývku hlavy.

* Minimálně jednou za rok si nechte vyšetřit všechna svá pigmentová znaménka u odborného lékaře.