Doporučujeme

Relaxace pro okamžitou úlevu. Pár tipů, jak se zbavit stresu

  • 0
Stres je s námi všude, jen stěží se mu vyhnete. Naštěstí existují docela snadné způsoby, jak jeho působení na naše tělo zmírnit.
Ilustrační snímek

Kouzlo předklonu

Hlavně žádnou paniku, nejste v tom sama. Určitá dávka psychického vypětí nemine dnes nikoho. O to více důvodů k tomu, proč se naučit pár relaxačních a meditačních technik, které vám během chvilky uleví od nepříjemné tenze a díky nimž si také vypěstujete větší odolnost vůči stresu a všedním starostem.

Mysl i tělo jsou propojené, to je známá věc. Psychické napětí se odráží v napětí svalů (hodně lidí si například stěžuje, že se jim stres „usadil za krkem“). Dobrá zpráva ale je, že to funguje i opačně a že se uvolněním určitých svalových partií zklidní také psychika. 

Jak na to? Odborníci doporučují před spaním provádět předklonové pozice, které blahodárně působí na aktivitu parasympatického nervového systému. To je ta část nervstva, která je zodpovědná za naši schopnost relaxace.

Můžete se jednoduše ze stoje předklonit a pak 1 až 2 minuty nechat celou horní polovinu těla volně viset dolů. Nebo se posaďte (klidně třeba na posteli) s mírně pokrčenými koleny, chytněte se lehce za chodidla a uvolněte trup a hlavu mezi stehna. Mírně se přitahujte rukama a všechno provázejte hlubokým dýcháním tak, aby se vám při každém nádechu krásně rozpínalo bříško.

Ilustrační snímek

Dlouhý výdech

Jednotlivé fáze dechového cyklu působí na nervový systém. Zatímco nádech je povzbuzující a vede nás k aktivitě, výdech je spojený s uvolněním. Když máme náročný den, snadno se stane, že nádech je mnohem výraznější a nevydechujeme naplno, v plicích zůstává zbytkový „vydýchaný“ vzduch a výdech není dokončený. Proto pak nemůže plnit uvolňující funkci.

Relaxací proti stresu: 7 tipů, jak se zbavit napětí a obav

Jak na to? Před spaním (nebo před odpočinkem) si důkladně vydechněte. Spočítejte si, kolik vteřin přibližně trvá váš přirozený nádech, a výdech pak vědomě protáhněte na dvojnásobek délky nádechu.

Ilustrační snímek

Svalová relaxace

Tuhle jednoduchou relaxační techniku zvládne úplně každý. Stačí si jen najít místo, kde si můžete pohodlně lehnout. 

Jak na to? Zavřete oči, několikrát se nadechněte do břicha a plně vydechněte. Potom postupně s nádechem zatínejte na 2 až 3 vteřiny jednotlivé části těla. Příslušnou část pak s výdechem úplně povolte a přejděte k další.

Začněte od chodidel ohnutím do „fajfky“, poté postupně zatněte lýtka, stehna, hýždě, břicho a prsa. Pokračujte sevřením rukou v pěst, zatnutím svalů na předloktí, pažích a krku. Následně udělejte velkou grimasu obličeje a celé cvičení zakončete širokým úsměvem „od ucha k uchu“ a pořádným zívnutím. Na závěr ještě chvilku ležte a vnímejte pocit celkového uvolnění.

Že nejde být den co den svěží, odpočatá a usmívat se? Omyl! Možné to je, chce...

Ranní záměr

Mnozí z nás si ráno plánují různé denní aktivity. Stejně tak si můžete vytvořit záměr pro svůj den. 

Shoďte tíhu z ramen, psychický relax vás zbaví bolesti

Jak na to? Stačí se na chvíli posadit se zavřenýma očima a položit si v duchu tři otázky: Na čem mi dnes nejvíc záleží? Co chci dneska nechat plavat? Jaké vlastnosti chci ztělesňovat?

Po každé otázce na pár vteřin obraťte pozornost ke svému dechu a nehledejte ihned odpověď. Dovolte si nechat tohle téma otevřené a spolehnout se na mozek, že otázky zpracuje, aniž byste to dělali vědomě.

Na rozdíl od plánování, kdy se snažíme být precizní, tahle část přípravy vnáší do života více lehkosti a otevřenosti. Ne všechno přece musíme vědět přesně a nejlépe teď hned.

Netradičně proti stresu

Záchvat smíchu

Smích působí jako lék, o tom žádná, dokonce se ani nemusíte smát upřímně a od srdce. Naše tělo totiž nedokáže rozlišit mezi předstíraným a skutečným smíchem. Můžete se tedy smát „jen jako“ a pozitivní přínos pro vaše zdraví bude stejný jako v případě upřímného smíchu. 

Jednou z osvědčených metod k uvolnění stresu je tzv. smích končetinami. Lehněte si na záda. Stehna přitáhněte k hrudníku a ruce pokrčte v loktech. Nohama i rukama dělejte pohyby jako při jízdě na kole. Postupně zvyšujte tempo a do rytmu vyslovujte slabiky: „Ha, ha, ha – ho, ho, ho – he, he, he – hi, hi, hi...“ Tak dlouho, dokud vám stačí síly a dech. 

Na konci se možná budete už jenom bezvládně válet po podlaze v záchvatech smíchu a po nervozitě a napětí nezůstane ani ta nejmenší stopa. 

Vyplazený jazyk 

Potřebujete se stresu zbavit opravdu bleskově? Najděte si místo, kde vás nikdo nebude rušit, otevřete doširoka ústa, vyplázněte co nejvíc jazyk a vykulte oči. 

Po pár vteřinách povolte. Napětí zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Je to snadné a skutečně to zabírá. 


  • Vybrali jsme pro Vás