Doporučujeme

#Detox: Top 4 potraviny pro jarní očistu

Přemýšlíte nad detoxem, ale ještě jste se k němu neodhodlali?

Není lepší období, kdy se do detoxu pustit, než právě jaro! Co nejvíc zabírá? Čtěte dál a poznáte čtyři prostředků, které byste při detoxu neměli nechat bez povšimnutí!

Březová voda

Možná se vám při vyslovení slovního spojení „březová voda“ vybaví spíš kdysi používaný prostředek pro růst vlasů. Ale nenechte se zmást, březovou vodu, nebo také mízu či šťávu rozhodně můžete zařadit i do jídelníčku. Jedná se totiž o 100 % přírodní rostlinný prostředek s léčivými a vitalizačními účinky. Březová míza obsahuje organické kyseliny, vitamíny B a C a velké množství minerálních látek – třeba vápník, hořčík, draslík, zinek nebo železo. Má schopnost čistit organismus od toxinů – ideální dávkování pro jednu detoxikační kúru je sklenička denně po dobu tří týdnů. Na co se můžete těšit? Na hezčí pleť a vlasy nebo spokojenější játra a trávicí soustavu. Jediným háčkem může být, že čerstvá březová míza má krátkou dobu trvanlivosti, ale i to jde jednoduše vyřešit – dá se z ní vyřešit sirup, který má dlouhodobou životnost. Tak hurá na to!

Medvědí česnek

Když se řekneme medvědí česnek, možná si některé z vás vybaví klasický česnek, ale chyba lávky. S tím nemá ten medvědí nic společného. Medvědí česnek je totiž bylina, a to s velmi zajímavými účinky! Je to v podstatě první bylina, která po zimě na jaře roste. A proč se jí říká zrovna medvědí? Protože ji žerou po probuzení ze zimního spánku právě medvědi! I oni ho tak používají jako takový svůj jarní detox. A v čem je zázračný? Třeba tím, že má neskutečný obsah vitamínu C, který je velmi důležitým oxidantem, jenž pomáhá upevňovat naši imunitu nebo se třeba podílí na tvorbě kolagenu (ten je důležitý pro pružnost pokožky). Obsahuje taky hořčík, vápník, zinek nebo mangan a železo. Stejně jako klasický česnek i ten medvědí obsahuje antibakteriální silici allicin, který je pomocníkem v boji s chřipkou, nachlazením nebo při zažívacích potížích. Protože je močopudný, pomáhá čistit ledviny. Medvědí česnek sice roste jen krátkou dobu, ale vy si ho můžete uchovat do další sezóny – třeba v podobě pesta.

Kopřivy

Vážně kopřivy? Naprosto vážně! Životním cílem kopřivy totiž není jen zamořit zahrady a všechny okolo požahat. Naopak se jedná o zdraví velmi prospěšnou rostlinu. Věděli jste, že patří mezi nejuniverzálnější léčivé rostliny? Je to tak! Pomáhá ulevovat při revmatu nebo alergii, což zrovna teď na jaře dost z nás opravdu ocení. Kromě toho snižuje hladinu cukru v krvi, povzbuzuje metabolismus, má příznivý vliv na zažívání, nebo kožní problémy a především má silné detoxikační účinky. Co se obsahu týká, tak v kopřivě najdete mimo obvyklé spektrum látek také železo, draslík nebo serotonin.

Jak kopřivy vlastně konzumovat? Třeba v podobě nádivky, jako součást polévky, nebo z ní dokonce můžete udělat špenát. Až budete s kopřivami v kuchyni pracovat, nejdříve je spařte horkou vodou – vyhnete se tak nepříjemnému požahání.

Spirulina

Sladkovodní sinice spirulina se pyšní skvělými antioxidačními účinky a patří mezi tzv. superpotraviny, proto jsme ji taky zařadili do našeho detoxového výběru. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamin A, C, D, E, karoteny, sacharidy, minerály a velké množství bílkovin. A proč je spirulina vlastně dobrá? Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, přispívá ke kontrole hmotnosti a k přirozené tvorbě svalů. Kromě toho zlepšuje funkce imunitního systému, detoxikuje organismus a pomáhá vylučovat toxiny z těla. Co víc si na jaře přát?

Samozřejmostí je při detoxu také dodržování pitného režimu, nekouření, omezení nebo úplné vynechání alkoholu a pohyb.


  • Vybrali jsme pro Vás