Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 23. září 2023 Berta

Warcraft III - multiplayer

  12:00
Aby nebylo šílenství kolem Warcraft III málo, naleznete v našem novém článku postřehy z internetového hraní společně s lehkým průvodcem po serveru www.battle.net. Hra ani tentokrát nezklamala a dokázala nás zabavit na několik dlouhých nocí. Kdo by si ostatně nechtěl zabojovat proti živým protivníkům?

Snaha Tlusťocha dostat se do spíže vyústila ve smrtící souboj Podpora internetové hry patří k Warcraft III jako vejce k slepici, protože právě multiplayer je tím, co udržuje Warcraft, StarCraft a Diablo stále naživu. Herní centrála Blizzardu, W3 a shromažďuje hráčskou komunitu na speciálních diskusních fórech. Battle.net by si měl projít každý nováček do internetového hraní nebo zájemce o problematiku - účelově nadesignovaný server poskytne mnohem víc infa než strohá herní readme.txt. Následující text popisuje, co v internetové hře čeká a jak se s tím vypořádat s co nejmenší újmou na cti. Text je orientován pro W3-pozitivní hráče, není tedy tak podrobný jako recenze a několikadílný návod.

Před samotným spuštěním hry je dobré načerpat teoretické znalosti. Profesionální server ProGamers.cz pro zájemce o síťové hraní poskytuje již nyní replaye - záznamy úspěšných partií, které si můžete přehrát a poučit se z nich stejně jako se šachista sebevzdělává zkoumáním Kasparovových utkání. Na stejném serveru se objevila utilitka přepisující české klávesnicové zkratky na původní anglické. Ze zahraničních informačních stránek stojí za pozornost specializovaná PlanetWarcraft.com, na kterou navazují všechny ostatní neoficiální stránky. Jakmile načerpáte teoretické znalosti, podívejte se na svůj počítač a kriticky se zamyslete: má na to? V redakci jsme síťovou hru testovali na dvou PIII 866/256MB RAM/GForce 2 GTS se systémem Windows 98 a Windows XP a pokaždé engine projevoval pozoruhodnou nestabilitu, ústící do zborcení softwareu a automatického Sázky a duelyzapočítání porážky v herním profilu. Problémů se lze částečně zbavit jedině uzavřením všech aktivních programů (mail klient, ICQ, Word atp). Z této adresy si můžete stáhnout jednoduchou utilitku (0.6 MB) prověřující schopnosti vaší grafické karty. Důležitá připomínka: software je chráněn registrací na Battle.net, tudíž bez originálně zakoupené hry máte smůlu, stejně jako u Neverwinter Nights.

Po odkliknutí možnosti Battle.net proběhne patchování posledními softwareovými záplatami (dají se stáhnout i samostatně) a objeví se login okno. Přímočará registrace (jméno+heslo) probíhá během několika sekund v rámci klientského softwareu a okamžitě po autorizování se dostáváte na severoevropský server s německými, slovanskými a skandinávskými hráči. Následující obrazovka nabízí Kanály - tématicky laděné chaty, například Orc Stronghold a Support. V chatech je možné vylistovat informace o každém přítomném hráči a domluvit si s ním bitvu. Čeští stratégové se schází v chatu CZE, přímo odlinkovaném z hlavní obrazovky (podle Místního nastavení Windows). Firmou Blizzard schválené mise se vyskytují pod tlačítkem Hrát hru, neoficiální hned vedle ve Vlastní hře - a často bývají zábavnější. Praktická ukázka domluveného souboje vypadá následovně: na chatu se domluvíte, jeden z vás založí hru, vy si jí pod Vlastní hrou vylistujete a vstoupíte do ní. Většina neschválených misí vznikla v otevřeném editoru W3 a už jsme viděli i starcraftové Vítejte na Battle.netmariňáky proti zergům. Velmi oblíbený týmový deathmatch nabízí všem hráčům výběr hrdiny a následné pobíhání po aréně a vymlacování, dokud se nenaplní kvóta fragů pro uzavření hry. V pravidelných intervalech jsou automaticky svolávány duely nejsilnějších hráčů v malém kamenném bazénu, do kterého nahlíží ostatní hrdinové a horda vesničanů. V tom okamžiku, kdy duel začíná, automatický teleport přenese hráče na tribuny - třeba uprostřed souboje - a opět je tam po ukončení duelu vrátí. Server mírně laguje - zasekává se - ale nejde o nic katastrofálního. Vedle deathmatche vzniká řada modifikací, často velmi zvrhlých: jedna z nich mě umístila do kůže stavitele útočných věží, který měl společně s ostatními vystavět dokonalou obranu proti invazi pavouků. Nápaditost misí je omezena jen fantazií designéra, a to může být tradicionalistům proti srsti. Oficiální kampaně nabízejí předem definované mapy pro přesný počet hráčů a týmů. V tomto módu vám server vybere nejbližšího volného protivníka, kterého zřejmě neznáte a s trochou štěstí bude mluvit anglicky (taková nörssteena také není marná). Během těch několika seancí jsem narazil nejvíce na Němce, Poláky a samozřejmě Skandinávce, ti jsou všude. Velkou nevýhodou dvoukampaňového systému je absence "zkušenostních místností", kde by se dali najít protihráči podle prohraných/vyhraných bitev. Takto máte velkou šanci, že při automatickém vyhledávání oponenta narazíte na mnohem ostřílenějšího (ačkoliv jakési mantinely ve výběru fungují - nedá se na ně spoléhat).

Bludičky-hráči těsně před výběrem těla do deathmatche Online hra se v podstatě neliší od offline verze, jen neobsahuje příběh a existuje možnost uzavírání spojenectví s ostatními hráči. Flexibilní systém spojenectví umožňuje sdílení jednotek, pohledu na herní plochu anebo společných zásob zlata a dřeva. Během těch několika let, co mezi námi série vegetuje, bylo experimentelně zjištěno, že blitzkrieg je skutečně nejlepší variantou, jak někoho vymazat z povrchu zemského - Warcraft III v tomto směru garantuje neuvěřitelně rychlé partie, které v průměru trvají deset až patnáct minut a hned zpočátku do vás zasejí ublíženecký pocit. Většina hráčů jasně ignoruje preferované rozmazlování hrdinů, raději si připraví početnou armádu a bojují stylem lumíků skákajících do moře. Kupodivu, funguje to. Brzy si na prohry zvyknete. Vyzdvihovaná strategie morfuje do akční hry, nicméně se najde několik desítek tisíc lidí, kteří se v ní vyžívají. Pro zájemce o seriozní taktizování se vyplatí počkat na CZE chatu, dokud nepřijde někdo s dostatečně zdravým rozumem. Stejným zklamáním pro mě, šedivého onlineovkáře, byla nevychovanost protihráčů, kteří někdy ani nepozdravili a odpovídat na otázky se zdálo být nad jejich síly. Mnohem živější MMORPG komunita využívá možnosti internetu nejen k hraní, ale právě k poklábosení a socializování. Warcraft hráči vypadají, jako by nemohli napsat ani to "Hi!", protože by ztratili drahocenné sekundy na výstavbu armády a to by se pak promítlo do jejich zpožděného a tímpádem ohroženého blitzkriegu. Opravdu strategie hrané po internetu žene kupředu jen paranoia, že ten druhý zaútočí mnohem dřív?

Ingame chat je telegrafický a chudý Hrdinové nepřecházejí mezi misemi, jsou na jedno použití, ovšem po zabití se dají relativně levně oživit ve svatostánku, včetně všech předmětů. Hrdina představuje alfu a omegu celé síťoviny, už jen proto, že se mu říká hrdina. Zatímco otroci těží a staví, vojáci se houfují a mágové nanečisto bublají kouzla, musí hrdina pobíhat po krajině, vymlacovat nečisté potvory a sbírat jejich poklady (prostě profesionální vrah) nebo navštěvovat speciální obchody s vybavením, které na ulici nesežene. Samozřejmě, stejné možnosti jsou i v příběhové offline hře, zde je ale adventuření okořeněno možností vyfouknout protivníkovi bonusy před nosem nebo na něj nepřátele přivést a kochat se pak vlastní zlomyslností. Ostatně, Odyseus s Trojským koněm provedl největší sviňárnu během celého dobývání Tróje a historie ho má za příkladného dobrodruha! Tak co je pár harpyjí zatažených do nepřátelského tábora... Na place může být maximálně trio hrdinů za každou stranu (paladin, kouzelník, válečník), přičemž vyvolání prvního stojí jen místo na kavalci a ti další jsou již za peníze. Prvním logickým krokem na začátku je proto pořízení válečníka, pošimrání oblud z okolí mečem a nasbírání zkušeností. Konečně nachází praktické uplatnění střídání denních dob, kdy omezená noční viditelnost a útoky v noci nejsou jen prázdným pojmem a zbabělý hrdina se může proplížit za spícími potvorami k vytouženému obchodu. Jaké jsou největší začátečnické chyby? Návrháři tvrdí že tyto: Vesničané přihlížejí duelu

 • žádný Hrdina nebo jeho zařazení mimo skupinu, která bojuje a získává zkušenosti
 • nedostatečný zájem o level Hrdiny; správný Hrdina by měl být minimálně na třetí úrovni, když útočí na lidského oponenta
 • ušetření potvor a bestií
 • opomíjení bonusových předmětů
 • sólování s Hrdinou na první úrovni a následné zabití potvorami

  Jediným kontinuálním prvkem zůstává battle rejstřík, kde se zaznamenávají informace o prohraných a vyhraných bitvách, včetně detailního vypsání úspěšnosti. Jedná se o jakousi W3-občanku, podle které ostatní zjistí, jestli bitva s vámi má cenu. Například moje osoba byla po čtyřech prohraných bitvách vyhledávána jako fackovací panák, až jsem musel změnit registrační jméno a začít od nepopsaného papíru. Za své může zmiňovaná nestabilita engineu, která říká, že zhroucení hry se rovná porážce. S přispěním editoru misí můžete nechat kamarádům zhroutit jejich počítač na vaší mapě anebo si prohlédnout veškerý virtuální bestiář v jiné, než v útočné podobě. Vzato kolem a kolem, online Warcraft III ničím nepřekvapí a výše zmíněné výtky jsou zřejmě doprovodným rysem battleneťácké sorty hráčů. Ještě jeden dík patří Blizzard za umožnění standardního českého dabingu - i to je při hrůzné úrovni amatérské a profesionální lokalizace více než dost.

  Warcraft III: Reign of Chaos - multiplayer
  Výrobce: Blizzard Entertainment
  Distributor: Take 2 Interactive
  Distribuce v ČR: Cenega, český manuál + titulky
  Stáhněte si: 3x video, 2x galerie screenshotů
  Oficiální homepage: www.blizzard.com/war3
  Minimální konfigurace: procesor 400 MHz, 128 MB RAM, 8 MB grafická karta
  Doporučená konfigurace: procesor 800 MHz, 256 MB RAM, 32 MB grafická karta
  3D karty: ano
  Multiplayer: ano
  Verdikt: Kvalita síťového Warcraft III vyplývá z dlouhletých zkušeností mateřské firmy a dceřinného serveru Battle.net. Jde o poutavou zábavu, ale příběhovému hraní se nevyrovná.

  Hodnocení:

  75%

 • Autor:
  • Nejčtenější

  Youtuberka zjistila, kolik brambor umí Starfield zobrazit, než hra spadne

  Počítačová hra Starfield nepřestává hráče fascinovat svojí propracovanou simulací fyziky, když v obrovském otevřeném...

  Vývojářský svět v šoku, změna poplatků enginu Unity mění pravidla hry

  Nová cenová politika společnosti Unity, která provozuje stejnojmenný engine na výrobu počítačových her, rozladila...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Střílečka s kouzelníky neuspěla, studio propustilo polovinu zaměstnanců

  Herní byznys je tvrdý. Přesvědčilo se o tom i nezávislé studio Ascendant, které se svojí fantasy střílečkou Immortals...

  Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

  Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Ikonická filmová scéna posloužila jako drsný zakončovák v Mortal Kombatu

  Scéna zúčtování z vynikajícího filmu Kill Bill 2 od Quentina Tarantina posloužila jako vzor pro fatalitu, tedy brutální...

  Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

  Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

  Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

  Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

  Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

  Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

  RECENZE: Shadow Gambit je jako Commandos s piráty. Hraje se skvěle

  Co mají piráti ze všeho nejraději? Rum a hon za poklady. To přesně čeká prokletou posádku lodi duchů. Ta se vydá najít...

  RECENZE: Armored Core 6 ukazuje, že ovládat gigantické mechy je opět sexy

  Tvůrci brutálních her Dark Souls a Elden Ring vzkřísili svou sérii Armored Core. Namísto fantasy světa nás čekají...

  RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

  Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

  RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

  Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

  Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
  Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

  Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...

  Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

  Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

  Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

  Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

  Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

  Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

  Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

  Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

  Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

  Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...