Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. října 2021 Šarlota, Zoja, Zoe

The Sims 2: Roční období

  12:07
Chyběla vám u Simsů možnost stavět sněhuláky, hrabat listí, rybařit nebo zahradničit? Nezoufejte, zmiňované možnosti vám přináší tento datadisk.
68

The Sims 2: Roční období

Platforma: PC
Výrobce: Maxis

Herní karta

The Sims 2: Roční období Ptáci řvou, kytky smrděj. Ano, ano, jaro je zase tu a přináší další datadisk k simulaci života Sims 2. Divíte se, že jste nedávno už jednu recenzi viděli? To je sice pravda, ale v případě The Sims: Životní příběhy šlo o samostatnou hru. Dnes si povíme něco více o datadisku ke hře původní, který se objevil klasicky po půl roční pauze. Nese příznačný název The Sims 2: Roční období (Seasons), takže asi na úvod ani nemusím psát, o čem bude.

Pokud jste již nějaké Simsy hráli, první co vás uhodí po spuštění do očí je nové sousedství s názvem Květoluky. Stejně jako u všech datadisků si k novému sousedství můžete přidružit Univerzitu, nákupní čtvrť či obchody pro mazlíčky, tedy v případě, že je vlastníte. Poté, co si vyberete sousedství, v mém případě to byly právě nové Květoluky, můžete si vybrat, jakým ročním obdobím chcete hru zahájit. Vybrat si ale můžete i to, kolikrát se dané období bude opakovat. Pokud máte rádi zimu, můžete ji navolit 4x, a jiné období ve hře mít nebudete. Výběr či vytvoření rodiny zůstává stejné, jako u předchozích datadisků.

První co vás uhodí po spuštění do očí je nové sousedství s názvem Květoluky.

O jakém jiném období bychom si měli hned z kraje povědět, když nám nedávno začalo to jaro. Když se nad tím ale vlastně zamyslím, tak toho k povídání zase tolik není. The Sims 2: Roční období Roční období se totiž kromě zimy nijak významně neliší ani činnostmi, ani vzhledem. Ovšem, na jaře nám kvetou kytičky, není všude kolem nás bílo, ale činnosti můžete provádět stejné, jako například na podzim nebo v létě. O konkrétních činnostech si pak povíme více samostatně a podrobněji. V létě můžete pozorovat létající motýly, spoře oblečené Simíky nebo si jít třeba zabruslit na inline bruslích. Podzim je stejně jako v reálu charakteristický opadávajícím a barevným listím, které můžete shrabat na hromadu, ve které se pak velmi rádi válej dětičky a mazlíčci. Kromě jiného sebou ale podzim přináší i častý déšť a louže. Rozhodně nejzajímavějším obdobím je zima, která je vizuálně ale i herně nejvíce zajímavá. Poletující vločky se autorům rozhodně povedly, a když celé okolí pokryje bílá peřina, vypadá to jako idylka. Hlavní devizou zimy je ale množství činností, které se nedají provozovat v jiném období, jako například stavění sněhuláka, dělání andělíčků ve sněhu, koulování, nebo bruslení na ledu. Dejte si ale pozor, pokud jsou Simíci venku dlouho, nebo blbnou ve sněhu, začnou vám maličko modrat a pokud je nezaženete zpět do domu a nezahřejete, můžou zmrznout. Mezi nové předměty přibyla i bruslařská hřiště, ale to musíte mít opravdu velký pozemek, aby se vám tam vešlo. Ostatně představu, jak je velké, si můžete udělat z jednoho okolního obrázku, kde je vidět celý můj pozemek, ani na něj se hřiště nevešlo.

VIDEO

Nyní se ale pomalu dostáváme k podrobnějšímu The Sims 2: Roční období popsání různých činností. Pokud zrovna není zima, můžete se vypravit se Simíkama na ryby. Hodně domů má nyní k dispozici menší jezírko, takže nebudete muset daleko. Spolu s datadiskem Podnikání přišly talentové odznaky, které zúročíte i při rybaření. Jak je vám asi jasné, hned od začátku nebudete tahat jednu rybu za druhou. Z počátku budete mít k dispozici jen chytání na žížalku, a budete rádi, když vytáhnete nějakou malou čudlu. Ta se vám pak objeví v inventáři a vy si ji pak můžete osmahnout na pánvičce. V rybaření se ale můžete postupně zlepšovat, ale chce to trochu času. Po dosažení bronzového odznaku můžete začít chytat na květolučskou střevli, spolu se stříbrným odznakem přijde rohlíková kulička a ve finále s odznakem zlatým už můžete chytat jako profesionálové na třpytku. Nechtěla bych vás děsit, ale chviličku to potrvá. S malou čudlou jsem si trochu zapřeháněla, ve hře se setkáte se třemi druhy ryb – okoun, pstruh a sumec. Občas je možné chytit i větší úlovek, ale nestává se to tak často. Pokud byste už nemohli ryby na talíři ani vidět, můžete je i prodávat. Velkou výhodou ryb je, že je možné je uchovávat déle v lednici, protože čerstvé jídlo se tak rychle nezkazí.

Spolu s čerstvým jídlem jde ruku v ruce i další koníček za který můžete získat talentový odznak, a to je zahradničení, zkrátka se z vás na chvíli stane Kozlík Šikula. Práce na zahrádce je ale ještě časově náročnější než rybaření.The Sims 2: Roční období U domku jsou k dispozici malé záhonky, na které stačí kliknout a objeví se vám možnost zasazení semínka, zalití nebo pohnojení. Bez odznaku nebudete mít moc na výběr, budete se muset spokojit s rajčaty. Starání se o zahrádku ale není žádná procházka růžovým sadem, a tak abyste se mohli zlepšovat, je zapotřebí se o květinky pečlivě starat. Vytrhávat plevel, nenechávat rostlinky suché a pravidelně je zalévat, občas pohnojit, a také sklízet. Možností co pěstovat je opravdu hodně, přes všechny možné zeleniny až po ovocné stromy. V případě špatného počasí je dobré si postavit skleník, kde vaše úroda zůstane v bezpečí. Stejně jako jste v datadisku Podnikání získávali nové dovednosti prodeje, i zde s každým novým odznakem dostanete novou metodu péče o rostliny. Nakonec, i babička mi říkala, že s kytkou si člověk musí povídat, aby lépe rostla, takže nebojte, se Simíkama se užijete i to povídání například s paprikou. Sklizené ovoce a zeleninu můžete samozřejmě hned konzumovat, ale díky přístroji Odšťavovač si můžete udělat i nektary a pokud se vám zadaří, po vypití získáte i nějaký dovednostní bodík. Asi není potřeba říkat, že pokud vám na úrodu na stromech napadne sníh, sklidit jí pak nemůžete a bohužel, strom do skleníku nedostanete; stačí si kontrolovat na panelu, za jak dlouho zima přijde. Pěstitelství však naštěstí není na rozdíl od rybolovu závislé na štěstí, ale na odznacích a času, který mu věnujete. Bohužel toho času je opravdu příliš, tedy za předpokladu, že si nevysadíte jedno nebo dvě rajčata. Možná by stačilo, kdyby autoři trochu více ošperkovali rybolov, a naopak ubrali zde.

Roční období se totiž kromě zimy nijak významně neliší ani činnostmi, ani vzhledem. Ovšem, na jaře nám kvetou kytičky, není všude kolem nás bílo, ale činnosti můžete provádět stejné, jako například na podzim nebo v létě.

The Sims 2: Roční období Jak už to u všech dílů bývá zvykem, i tady na nás čeká nějaká nová příšerka, tentokrát s příznačným jménem Simorost. Tím se může stát jakýkoliv Simík, ovšem poté se jeho základní potřeby zredukují pouze na tři - touha po světle a slunci, voda, díky které roste a samozřejmě láska, ovšem potomek se vyvrbí daleko jednodušeji, stačí kliknout na Simorosta a zvolit možnost udělání potomka, který rychle povyroste a automaticky získá zlatý talentový odznak v pěstitelství, bohudík. Po grafické stránce vypadají Simíci stále stejně, i když musím pochválit autory za grafické zpracování zimy. Je jen velká škoda, že ostatní roční období nejsou tolik propracována, protože opravdu mezi nimi není až tak velký rozdíl. Do hudebního podkreslení hry přibyly nové skladby, takže si chvilku užijete, než skladby budete znát opět nazpamět. Hardwarové nároky zůstavají stejné, jako tomu bylo doposud.

Co říci závěrem?
Klady a zápory

Plus Střídání ročních období
Plus Zima
Plus Nové činnosti

Mínus Ostatní období
Mínus Nevyváženost zahradničení

Cena 799Kč
EN audio: Simština, text: česky

Roční období sebou sice přinášejí to, na co jsem dlouho čekala, ovšem jisté zklamání se dostavilo místo radosti. Je sice fajn, že oblečení konečně plní nějakou úlohu, Simíci se v zimě automaticky převlékají než jdou ven, přibyly nové možnosti získání talentových odznaků, ale jinak? Je velká škoda, že tak jak se autoři věnovali zimě, se nevěnovali i ostatním obdobím. Rybaření a zahradničení je opravdu velmi nevyvážené, ale v porovnání s titulem, který jsem recenzovala nedávno Sims: Životní příběhy je to výrazně lepší. Hra je skoro o polovinu levnější a v kombinaci s ostatními datadisky je Roční období milým zpestřením. Bohužel i tak musím v porovnání s ostatními datadisky udělit zatím nejnižší hodnocení.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

68 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 228 čtenářů

Témata: The Sims
  • Nejčtenější

Lednice Xbox se okamžitě vyprodala, naštvaní lidé zahájili review bombing

Začalo to jako vtip, kterého se Microsoft obratně chytil. Nyní je z malé ledničky Xbox, která vypadá jako vlajková loď...

RECENZE: Age of Empires IV je vytoužený návrat kultovní strategie

Legenda mezi strategiemi odehrávajícími se v reálném čase se po šestnácti letech vrací s vytouženým pokračováním. Je na...

Jezdí po světě na praseti z Minecraftu, říká mu Hamborghini

Youtuber Electo vyrobil pojízdný model prasátka z populární hry Minecraft a k nemalému pobavení diváků s ním vyrazil...

Jen ať nás Sony zažaluje, provokoval výrobce příslušenství. A dočkal se

Vyměnitelné boční pláty na nových playstationech se staly předmětem sporu mezi Sony a výrobcem neoriginálního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Utrpení nekončí, nejhůř hodnocená hra na Steamu se opravy jen tak nedočká

Autoři fotbalové hry eFootball 2022 oznámili, že netrpělivě vyhlížená záplata, která měla vyřešit aspoň ty nejhorší...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...