Vítejte na Havaji, ostrově O‘ahu, na místě nekonečných závodních možností. Tedy dle slov vydavatele Atari a tužeb mnoha hráčů. Jak je na tom závodní verze O‘ahu tedy ve skutečnosti?
Test Drive Unlimited (dále jen TDU) vás okamžitě oslní svojí bezkonkurenční prezentací. Oči hráče se na obrazovku přilepí hned po úvodní obrazovce s volbou nové hry. TDU začíná překvapivě na letišti, kde si v odbavovací hale vyberete jednoho z předem připravených závodníků a hurá do letadla, směr Havaj. Po příletu budou vaše první kroky směřovat do půjčovny aut. Po zapůjčení vámi vybraného automobilu si to zamíříte přímo do realitní kanceláře s úmyslem pořídit ten největší obytný prostor s co největší garáží. Samozřejmě jste na začátku silně limitováni omezenými financemi, takže zpočátku nebude první koupě vrchol luxusu. Po zakoupení útulného baráčku už tedy jen zbývá zakoupit nějaký ten automobil. Naštěstí si na Havaji můžete i za malý obnos pořídit relativně slušnou káru. V tomto okamžiku se před vámi otevírá neuvěřitelné množství možností k hernímu vydovádění. Celý ostrov skýtá nespočet možností.
Po navštívení všech autosalónů se vám zpřístupní lahůdka jménem motocykl.
Vaším herním průvodcem přitom bude GPS, s obrovským množstvím funkcí. Při závodní perspektivě je vždy zobrazeno v levém okraji obrazovky. Pokud závodíte z pohledu řidiče, tak bude displej GPS umístěn přímo ve voze. V jízdním režimu si však můžete pomocí GPS vyvolat kdykoliv kompletně podrobnou 3D mapu a to dokonce s několikafázovým zoomem. Neuvěřitelné. Žádné dlouhé loadingy, nahrání mapy trvá okamžik. Mapa je přitom tvořena stejným enginem jako samotná závodní část, jen bez specifických detailů. Je neuvěřitelné sledovat, jak s neuvěřitelnou rychlostí směřuje kamera směrem vzhůru, aby pak zobrazila několik kilometrů okolí kolem vás. Vše okolo vás bude vizuálně znázorněno. Stromy, budovy, okolo plující lodě či létající aeroplány, vše ve 3D. Jen samotná vozidla s jezdci jsou znázorněna pouze textem. První, kam zamíříte, bude nejspíše jeden z klasických závodů. Ty se jezdí s maximálně sedmi oponenty. Závodní úsek je přitom rozdělen na checkpointy, po jejichž projetí se zobrazí klasicky (jako v mnoha jiných závodních hrách) čas projetí a rozdíl mezi vámi a nejbližším oponentem, ať už je před, či za vámi. Dále pak na celém ostrově můžete narazit na klasický time attack, transportní mise a na stopaře a topmodelky.Transportní mise se vám budou líbit převážně ze začátku, kdy si auta typu Lamborghini a Ferrari nebudete ještě moci pořídit. Jejich náplní je totiž dopravit ty nejluxusnější vozy ze hry z bodu A do bodu B. Jedná se ale o tzv. „One Shot“ úkoly, které při jejich nesplnění nemáte šanci opakovat. Ve vašem zájmu je tedy nesjíždět ze silnice ani nebourat. Za obé se vám totiž radikálně snižuje finanční odměna za dovezení na sjednané místo. Nejzajímavější z nabídky úkolů, které jsou po celém O’ahu rozesety, je možnost svézt stopaře a topmodelky. Tento úkol je časově omezen a jako odměna za jeho úspěšné splnění vám na kontě nepřibudou peníze jako v ostatních případech, ale kupóny, za které si na sebe budete moci pořídit nějaké to značkové oblečení, třeba od Marc Eckó. Ano, byť je TDU závodní hrou každým coulem, tak na roztodivných detailech se rozhodně nešetřilo. V různých buticích si tak můžete pořídit spoustu oblečení, které pak můžete ve svém příbytku různě kombinovat. Upravit si můžete i detaily týkající se vašeho vzhledu. Díky tomu, že si zpočátku můžete vybrat jezdce obou pohlaví, tak je především vození modelek, které obsahuje i nějaké ty sexuální podtexty, velmi pokrokové :-).
TDU dokonale kombinuje single i multiplayer v jeden celek.
Všechny závody, úkoly, ale i autosalony a módní butiky jsou na GPS mapě náležitě označeny a pro jejich rozlišení můžete zapnout i filtr, kde si jen lehce zadáte, co přesně chcete zobrazit. Po navštívení všech autosalónů se vám zpřístupní lahůdka jménem motocykl. Jistě jste o jejich přítomnosti v TDU již slyšeli, ale stejně si nemůžeme odpustit se o nich nezmínit. Důraz je kladen opravdu v prvé řadě na automobily, ale motocykly ve hře druhé housle rozhodně nehrají. Jsou mrštnější a přidávají hře na větší rozmanitosti. Jinak se herní náplň při jejich používání nikterak nemění. Pro některé bohudík, pro jiné bohužel.Jak tak budete postupem času plnit jeden úkol za druhým, tak se vám budou odemykat další a další. Každý z nich má samozřejmě své specifikace atd. Do některého závodu vás hra nepustí s autem se čtyřmi dveřmi, do některého zase se dvěma atd. Pokud se chcete zúčastnit závodu, ke kterému je zapotřebí vlastnit automobil, který by se vám nevyplatil pořizovat, tak stačí opětovně navštívit půjčovnu aut a na 10, či 20 minut si zmiňovaný kus zapůjčit. Škoda jen, že tvůrci v Eden Games nemysleli na větší rozmanitost úkolů, které dříve, či později spadnou do stereotypu.
K započetí toho či onoho závodu je samozřejmě nutné dorazit na zmíněné místo. Pokud jste ji již alespoň jednou navštívili, tak se na ní lze přemístit pomocí neviditelného teleportu skrz GPS. Jestliže nikoliv, tak se připravte na dost možná velmi dlouhou jízdu. Samozřejmě záleží na vaší poloze a výchozím bodu, ale nám se stalo, že jsme jednou jeli za dvouminutovým závodem necelou hodinu čistého herního času. To svědčí o dvou faktech. Ten první je, že herní O’ahu je opravdu obrovská, nespočet kilometrů čtverečních rozlehlá oblast. Ano, nejste svázáni se svodidly u silnice. Jet si můžete opravdu kamkoliv. Skrz pole, lesy, prostě kam vás napadne. Ten druhý je, že se ze hry může občas stát simulátor jízdy po dálnici, kdy budete muset neustále jen jet dál a dál.
Takových detailů jste ještě na žádném videoherním voze neviděli.
Pokud si pamatujete předchozí díly série Test Drive, tak si jistě vzpomenete na zábavné honičky s policií. Ty hlásí v TDU návrat v plné polní a jsou zábavnější než kdykoliv předtím. Pokud tedy uděláte, ať již záměrně či nikoliv, nějaký ten dopravní přestupek, tak se můžete okamžitě těšit na policejní společnost. Pokud však hned nezpanikaříte, tak máte možnost ještě nepozorovaně ujet. V případě, že nezklidníte svůj nepokojný řidičský hormon a opakovaně porušíte pravidla silničního provozu, tak můžete počítat se zběsilou honičkou s policií v zádech. Ani tehdy však nemusíte věšet hlavu. Existují dvě východiska, jak ze šlamastiky ven. Buďto okamžitě zastavíte a zaplatíte pokutu nebo s trochou štěstí ruce zákona upláchnete. V tom horším případě vás zástupci zákona chytí a po delší honičce to znamená daleko větší pokuty, než by byly hned na počátku pronásledování.To v čem TDU opravdu vyniká, je bourání hranic a ne jen tak ledajakých. Tímto slovním obratem přitom není myšleno nic menšího než dokonalé zkombinování single i multiplayeru v jeden celek. Nevěříte? Ani my jsme z počátku nevěřili. Ale chyba lávky. Stejně jako jsme mluvili o zobrazovacích filtrech pro závody, obchody atd., tak na stejném sytému pracuje sloučení hry jednoho a více hráčů. Prostě si zvolíte, zda chcete zobrazit pouze offline závody, online hráče, či obojí. Po zobrazení obojího pak není problém přizvat i další online hráče do jinak čistě offlineového závodu. Celý ostrov je samozřejmě rozdělen do několika úseků a vám se zobrazí vždy hráči nejbližší a jedině ti, kteří mají nastaven filtr jako mulitplayer, či single a multiplayer dohromady. Celkově se však může po ostrově prohánět až jeden tisíc hráčů, čehož vydavatel řádně využil a nazval toto vskutku hromadné závodění jako M.O.O.R (Massively Open Online Racing). Samozřejmě se ale jednotlivého závodu může zúčastnit maximálně osm hráčů.
I když bylo v recenzi o hře řečeno již opravdu hodně, tak samozřejmě nesmíme zapomenout na jízdní model. TDU je po vzoru svých předchůdců hrou arkádovou, byť do jisté míry daleko reálnější, než Full Auto, Ridge Racer 6 atd. Základní fyzikální zákony byly dodrženy a to bez úplného lpění na realitě, což platí jak pro motocykly, tak automobily. Jediné, co je opravdu zarážející, je model poškození. On vlastně není vůbec žádný. Tedy vlastně je, ale pouze u okolo jedoucích aut. Že je to ptákovina? Je, ale má své důvodné opodstatnění. Okolo jedoucí offline automobily jsou totiž nelicencované, bezejmenné vozy, jejichž zničení nebude vadit žádné automobilce světa.
V čem však celý TDU nemá konkurenci, je hračičkářství. Takových detailů jste ještě na žádném videoherním voze neviděli. Počkejte až uvidíte neuvěřitelné interiéry vozů. Úchvatně zpracované do nejmenšího detailu včetně palubní desky, řadicí páky, volantu atd. Dokonce lze i pro pocit frajerství stahovat a vytahovat okénka, což je opravdu lehce zbytečné, ale jistě úsměvné. V tomto jsou lehce ochuzeny motocykly, kde uvidíte při nejbližším pohledu pouze řídítka a tachometry. Pohledů nabízí celkově TDU hned několik a ten vyhovující si najde prostě úplně každý.
|
|
Co říci ke hře typu TDU závěrem? Inu, zahrát si hru, ve které se můžete prohánět po tisícovkách kilometrů čtverečních velkém ostrově v devadesáti licencovaných automobilech a na pětatřiceti motocyklech je prostě super. Více už jen ve finálním verdiktu.
Test Drive Unlimited | ||||||
| ||||||
| ||||||
| ||||||
|