Sobota 28. listopadu 2020, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. listopadu 2020 René

Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy

  12:00
Začátek školního roku je doprovázen hned dvěma Star Wars hrami. Zatímco Galaxies nabízejí vysoké poplatky a stovky bugů, Jedi Academy jde v tradici série Dark Forces a přináší skvělý příběh, nevídané šermířské souboje a mnoho dalšího.

Star Wars Jedi Knight: Jedi AcademyStar Wars Galaxies je hrou, o které mluví témeř všichni. Pokud by byly darem konverzace vybaveny i pisoárové mísy, člověk by musel vytrpět vyprávění o žhavých tatooinských pouštích i na místě jinak určeném k tělesnému i duševnímu uvolnění. Jedni velkolepou online vizi Verantu vynášejí do nebes, druzí spílají nad stovkami bugů a třetí zuřivě hrozí pěstí směrem k nejbližšímu telefonnímu providerovi. A právě pro tuto skupinku offlinových přívrženců Hvězdných válek konečně přichází spásné zaměstnání máchající pravice, které ze svých dílen za velkého očekávání vypouští studio Raven Software. To zúročilo své letité zkušenosti s 3D akcemi a po příběhově košatém, graficky pompézním a hratelnostně hvězdném Jedi Knight: Jedi Outcast vydává velmi podobné a přece v lecčem propracovanější pokračování série započaté již v dávných dobách skvělými Dark Forces.

Vynikajícím tahem se ukázalo být degradování Kyle Katarna z role dosavadního hlavního hrdiny na pouhou NPC. Pod myš se tak dostává Jaden Korr, který (resp. která, o tom však dále) přilétá do Skywalkerovy Akademie Jediů na Yavinu 4.Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy Ten se se zbytkem mistrů snaží pozvednout řád na úroveň, jakou pamatuje Stará republika; každý ze starších tak dostává pod své vedení rovnou dva padawany. Jadena se „náhodou“ ujímá sám Kyle, což dává atmosféře nebývalou hloubku a přitažlivost, neboť v průběhu hry bude často bojovat po hráčově boku. Vzpomínka na proslavený souboj v imperiálním hangáru za asistence Luka z Jedi Outcast jistě postačí k demonstraci, o čem je řeč. Sám příběh se upíná k záhadnému vloupání do Akademie a k magickému žezlu, schopnému absorbovat reziduální Sílu na místech její největší koncentrace. Pátrání pak odkrývá roušku temného kultu Disciples of Ragnos, jež se za pomoci obrovského množství ukradené Síly snaží oživit tisíce let mrtvého pána Sithu, Marka Ragnose. Děj je vyprávěn pomocí brífinků a enginových animací a svou napínavostí i zvraty opět představuje krystalizaci toho nejlepšího, co se v galaxii urodilo. Ba co víc, opět si lze vybrat mezi temnou a světlou stranou Síly a zhlédnout tak rovnou dvě rozdílná zakončení!

Na začátku máme nově možnost přizpůsobit vzhled i pohlaví postavy k obrazu svému. Vedle specifického torza, nohou, barvy meče a pohlaví se na výběr nabízí několik ras lidmi počínaje, rodiany, twi’leky a zabraky či kel dory konče. Autoři se bohužel příliš nepoučili z minulého dílu a největší slabinou hry tak opět zůstává její rozjezd. Star Wars Jedi Knight: Jedi AcademyJiž nad počátečním tréninkem Síly se vznáší opar tuctovosti a s velkolepým Údolím Jediů z Jedi Outcast se nepřehledná džungle nedá srovnávat ani v nejmenším. Ve stejném duchu se nese i několik navazujících úrovní, jež tak představují povětšinou bezhlavý běh vpřed prokládaný příležitostným podsekáváním trupů tuskenů, rodianů či jiných, kteří právě střílejí Jadenovým směrem. Entrée ničím neředěné jedi-knightovské zábavy přichází až asi se čtvrtou misí odehrávající se na uhánějící nákladní „tramvaji“ a konečně s následující úrovní na povrchu věčně zamrzlého Hothu ukrývajícího tajnou imperiální základnu.

Nevábnost úvodních misí je navíc podtržena rozdělením patnácti základních úrovní do třech skupin, kdy je možné libovolně si vybrat hned z pěti najednou a jednu z výběru zároveň vynechat úplně. To na druhou stranu znamená, že úrovně s hlavním příběhem souvisejí mnohdy jen minimálně a představují tak plnění hodně nesourodých úkolů jen místy proložených honbou za temným kultem. Tento fakt naštěstí skvěle zachraňuje perfektní design a množství věrně převedených lokací z filmové série. V Mos Eisley se tak Jaden prohání za drbání Chewbaccy kolem Millennium Falconu, na Tatooinu jde ve stopách obrovského sandcrawleru Jawů, vznáší se nad střechami coruscantských mrakodrapů Star Wars Jedi Knight: Jedi Academynebo poslouchá rozkazy Wedge Antilla, jenž nad bojištěm krouží ve svém X-Wingu. Téměř dokonale se autorům podařilo ztvárnit rovněž hlavní Darth Vaderovo sídlo na Vjun, které pod bičováním jedovatého deště představuje vskutku nehostinné místo k prožití vánočních svátků.

Dobře, prostředí tu je, ale čím se po rozlehlých pláních nezměrných planet pohybovat? Pěšky? Ale kdeže, vždyť je tu tolik možností! Hned v první sérii misí se hráči pod zadek nasouká hřbet splašeného hotského dvojnožce, což by nebylo nic neobvyklého, nebýt světelného meče. Rozsekávání stormtrooperů za zběsilé jízdy je dosud neviděným představením a stojí za to si jej vyzkoušet. Chlupaté zvíře je však pouhou tříkolkou vedle adrenalinových závodů speederů. Opět lze používat meč a kdo na vlastní oči neuvidí sražení protivníka z uhánějícího stroje, který vzápětí akceleruje, aby se rozmázl v tisících úlomcích o nejbližší skálu, neuvěří, jak věrně lze nasimulovat filmovou honičku speederů v lesích Endoru, byť se tentokrát proženeme po poušti. Jen škoda nedopilovaného ovládání, díky němuž nelze strafovat a otáčení se děje neprakticky myší.

Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy

Překvapením, které se nicméně z dosavadních screenshotů dalo očekávat, je grafika, která jako by z droidího senzoru vypadla minulému dílu. Quake 3 engine byl s výjimkou efektů světelného meče modifikován jen minimálně a hra tak vypadá přibližně stejně jako Outcast. Prostředí je samozřejmě bohatší na detaily a strukturu úrovní, obrovité podzemní chrámy vypadají úchvatně, ovšem menší inovace by neuškodily. Například taková láva vypadá jako Star Wars Jedi Knight: Jedi Academyjezírko rajčatového protlaku, což je následek na dnešní dobu nepříliš detailních textur. Na druhou stranu je nutné dát tvůrcům za pravdu, že pilně pracovali zejména na designu úrovní a vývoj nového enginu by vydání hry zbytečně protáhl. Další tváří technického zpracování je hudba, kterou si nelze představit bez profláknutých, ale stále bezchybných Williamsových motivů. Sentimentální Force Theme zaznívá na těch pravých místech, v temných pevnostech se ušní bubínky zase zachvějí pod údery Darth Vaderova imperiálního pochodu.

Očekával-li kdokoliv revizi zbraňového systému, byl by zklamán. Starý arzenál imperiální pušky E-11, wookijské energetické kuše a dalších oživuje pouze těžkotonážní Conclussion Rifle. Je k tomu však pádný důvod – MEČ. Použití světelného meče v Jedi Outcast bylo revolucí v žánru, zde se naproti tomu setkáváme s dokonalou evolucí a vypilováním všech aspektů boje nablízko. Jelikož je Jaden prvním v galaxii, komu se podařilo sestrojit světelný meč bez standardního výcviku Jediů, nabízí se možnost šermování již od samotného počátku. Ovšem až s ubíhajícím tréninkem hráč postupně dostává do vínku tři styly šermu - rychlý, střední a pomalý, jenž svou nemotornost vyvažuje ničivým účinkem. Star Wars Jedi Knight: Jedi AcademyToto již nicméně známe z minula, kam se poděla zmiňovaná evoluce? Asi v polovině hry se z Jadena stává regulérní rytíř Jedi, čímž je nabídnuta možnost vyměnit standardní meč za jeho dvoubřitou variantu, nebo jednoduše přidat další čepel do druhé ruky. Dokonalost sama pak přichází s dech beroucími komby, se kterými se hlavní hrdina stává nepřekonatelným kombajnem. Nejedná se o složitá komba typu Severance: Blade of Darkness, která by se hráč musel složitě učit. Ladné a plynulé pohyby připlouvají takřka samy podle aktuální situace, stačí jen mačkat levé tlačítko myši. Dostane-li se nepřítel za záda, Jaden ho s glancem probodne ostřím vzad, utne-li protivníkovi jednu z končetin, kamera se zpomalí, obkrouží smrtelný úder a podobně. Skopnout jednoho vojáka do temné propasti, druhého srazit Silou, vyskočit, odrazit se ode zdi a ve zkázonosné piruletě setnout hlavu dvěma temným Jediům – takový je balet smrti v podání Jedi Academy. Používání Síly je již jen třešinkou na dortu, ostatně z nových schopností přibyla pouze Force Sense, sloužící k odhalení tajných spínačů a protivníků za zdmi.

Star Wars Jedi Knight: Jedi AcademyImperiální síly prodělaly restrukturalizaci při náboru stovek temných Jediů, souboj meč versus meč tak nyní dostává mnohem více prostoru. Tím spíše, když na obrazovce místy létá mečů šest i více! Velmi časté jsou dvojice temný Jedi používající Sílu a jeho doprovod s mečem. Následkem takovýchto komand smrti příjemně vzrostla obtížnost a každý vyhraný souboj je tak jedním malým vítězstvím. Nepočítá se pochopitelně zbabělé zrychlení Force Speed, jež dělá ze hry jednoduchou probíhačku. Inteligence protivníků byla viditelně propracována, stormtroopeři pohotově prchají z dosahu meče a zmíněné dvojky Jediů se navzájem efektivně kryjí. Mimo starých známých má fotonová čepel možnost otevřít brnění pohrobků Boby Fetta s jetpackem na zádech, slabých droidů chráněných energetickým štítem nebo obrněných mechů s nimiž je tělesný kontakt předem vyhraným poukazem na rakev. Podobně jako ve skvělém datadisku Mysteries of the Sith k prvnímu dílu série je zde zajímavě zpracován rancor, obrovské monstrum, před kterým je nutné prchat hned ve dvou misích a ochránit tak klíčové zajatce.

Aby společensky založení hráči nebyli odkázání pouze na Galaxies, přibylo multiplayeru několik znamének krásy. Mezi klasickými módy deathmatch, CTF a duel, spočívajícím v šermířských soubojích, Star Wars Jedi Knight: Jedi Academyvyčnívá především vysoce chytlavá záležitost siege, podobná módu assault z původního Unreal Tournamentu. Siege nabízí rozdělení do dvou týmů (rebelové a impérium) včetně nezbytných profesí a spočívá v masivních útocích na instalaci druhé strany, která pevnost naopak brání. Inovace přichází s úkoly, které musí útočící strana vykonat, aby postoupila dále, jako například vysunout strategický most, udělat díru do opevnění a podobně. Jen škoda, že jsou připraveny pouze tři mapy, jež jsou na druhou stranu do detailu propracované a dostatečně rozlehlé.

Jedi Academy svůj slabší rozjezd a fragmentaci příběhu zpočátku nesourodými misemi více než vynahrazuje souboji se světelnými meči a perfektní hratelností. Ve výsledku tak dostává o symbolické jedno procento méně než loňský Jedi Outcast, zejména díky faktu, že svým technickým zpracováním a kratší délkou působí místy spíše jako datadisk. Jak ale říkávaly již naše babičky, grafika není všechno, jde přece o zábavu. A té nabízí Jedi Academy požehnaně.

Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy
Minimum: P-450, 128 MB RAM
Optimum: P-600, 256 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: screenshoty / trailer
Výrobce/distributor: Raven Software / LucasArts
Distributor v ČR: Cenega
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Důstojné pokračování a úchvatný simulátor šermířských soubojů.
Hodnocení: 86%
Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 10. prosince.

  • Nejčtenější

Překupníci mají žně, nové PlayStationy 5 prodávají klidně za dvojnásobek

Omezená dodávka PlayStationů 5 způsobila ohromný přetlak v poptávce proti reálné nabídce. Kdo chce konzoli do Vánoc, má...

Sex with Stalin je provokativní parodie, překvapivě ne úplně hloupá

Nezávislý experiment Sex with Stalin balancuje na hraně politické satiry, edukativní encyklopedie a pubertální komedie...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

Originální forma protestu proti pravidlům Twitche. Streameři hrají bez zvuku

Kvůli tvrdšímu vymáhání autorských práv za používání nelicencované hudby musí mnozí streameři smazat svá starší videa,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hendikepovaný muž dostal protézu podle hrdiny z videohry

Britský hráč Daniel Melville dostal od společnosti Open Bionics umělou ruku vytvořenou podle postavy Venom Snakea ze...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...