Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Resident Evil 4 – Los Ganados útočí

  12:00
Dost možná nejlepší hra roku se objevuje i ve verzi pro PS2. Připravte se na porci toho nejlepšího zla vašeho života. Navíc se slušnými bonusy pro ty, kteří si na tuto verzi počkali.

Resident Evil 4 Resident Evil byl vždy nevěrná mrška. Původní PSone díly byly konvertovány na nejrůznější platformy (Saturn, Dreamcast, N64, PC) a první regulérní dezerce se konala v roce 2000, kdy byl Code: Veronica ohlášen exkluzivně pro Segu Dreamcast. Jako náplast byla hororovým PlayStation fanouškům předložena Dino Crisis, ale byť šlo o opravdu povedenou hru, tak Resi to prostě nebyl. S příchodem PS2 se však situace vrátila k původnímu statusu a hráči věrní Sony se dočkali Code: Veronica dokonce ve vylepšené verzi X. Tehdy však přišla snad nejvíce šokující zpráva z herního byznysu za posledních pět let. Série se stěhuje do stáje konkurenčního Nintenda a tamní hráči se kromě konverzí RE 2,3 a C:V dočkají i exkluzivního remaku prvního dílu, prequelu Zero (původně zamýšlený pro N64) a hlavně regulérního pokračování v podobě čtvrtého dílu legendární série. Tehdy se každému PS2 hráči sevřel žaludek a nálada zhoršila přinejmenším o 100%. Jak to ale tak s RE sérií bývá, exkluzivita nikdy není úplná. Předělaná jednička a Zero se sice na PS2 pravděpodobně nikdy neobjeví, ale Resident Evilu s pořadovým číslem 4 si všichni majitelé soňácké konzole užijí do sytosti.

Resident Evil 4

Pila se zařízne do krku, zarazí se o páteř, aby následovně oddělila vaši hlavu od těla.

Resident Evil 4 (RE4) se diametrálně liší od svých předchůdců již samotným konceptem hry. Pryč je nudné ovládání s pomalým otáčením, pryč je statická kamera, která zabírala dění vždy jen z jednoho úhlu a pryč jsou dokonce i zombie - základní substance každého dílu RE. Série prošla šokující revizí a výsledek lze bez nadsázky označit za geniální.

Většina funkcí z původního ovládání zůstala nedotčena. Stále se míří tlačítkem R1 a i střelba zůstala přiřazena křížku, tedy nejpoužívanějšímu tlačítku. Jenže i kamera dokáže udělat s ovládáním divy. Postavena je lehce za zátylek hlavního hrdiny a rotovat s ní můžete o celých 180 stupňů. Pryč je tedy poloautomatické zaměřování, nyní střílíte přesně tam kam míříte. Každá zbraň má naštěstí laserový zaměřovač či hledí (ostřelovací puška, raketomet, minomet atd.), takže se nebojte, že byste přišli o Resident Evil 4 oblíbené headshoty. Můžete tak střílet i na nepřátele, kteří nejsou ve vaší výškové úrovni, stejně tak jako oni na vás, což přináší bojům větší variabilitu i reálnost. Ano nečetli jste špatně - nepřátelé po vás mohou vystřelit. Všechny zbraně si navíc můžete u potulného prodejce upgradovat. Zvýšit můžete razanci střely, kapacitu zásobníku a snížit pro změnu čas věnovaný nabíjení zbraně.

Zombie prošli v celé sérii velkou evolucí – zpočátku to byli pomalí protivníci, u kterých se nedal pohyb označit ani jako chůze, ale spíš šourání. Jejich síla byla spíše v počtu, než v inteligenci. Remake pro GameCube nám nabídl nemrtvé protivníky, s kterými nebylo snadné si poradit. Pokud jste do nich naprali pár kulek, tak sice lehli na zem, ale nezmizeli, a pokud jste se do dané lokace vrátili, tak znovu ožili a dokonce začali rychle běhat. Oproti tomu jste mohli zombíky v RE Zero klidně rozstřelit vedví, ale stejně vždy dorostli, protože byli složeni z pijavic.

Za nejhorší prvek, vzniklý konvertováním z GC považuji ovládání.

Resident Evil 4 Nyní se proti vám postaví Los Ganados – lidé infikování nebezpečnými parazity Las Plagas. Z lidství jim zbylo překvapivě mnoho – podoba, motorické funkce a dokonce i rodná řeč. Po symbióze s parazitickými organismy se však tito lidé stali nesmírně agresivní se zálibou v eliminaci všech osob Las Plagas nedotčenými. První Los Ganados které potkáte, budou obyčejní vesničané ozbrojeni tak maximálně vidlemi, srpem či obyčejným nožem. Jejich eliminace vám nebude dělat většího problému, tedy pokud máte dostatečnou zásobu munice. První větší oříšek pro vás bude Dr. Salvador. Za starých dobrých časů, kdy si ještě malebná španělská vesnička žila svým klasickým, ničím nerušeným životem, to byl uznávaný doktor, který se specializoval na bolest hlavy. V podstatě se toho po infikování Las Plagas moc nezměnilo, akorát se Salvador neskrývá za lékařskou rouškou, ale nosí bramborový pytel přes hlavu a problémy s bolestí hlavy řeší amputací motorovou pilou. Věřte mi, že až poprvé zemřete pod jeho dlaněmi, přejede vám příslovečná kosa po zádech. Jestli si myslíte, že prostě máchne motorovkou a hlava je pryč, tak se Resident Evil 4 ukrutně mýlíte. Motorová pila se vám s neuvěřitelným rámusem zařízne do krku, nerovně se začne prořezávat dál, poté se na chvíli zarazí o páteř, aby následovně definitivně oddělila vaší hlavu od zbytku těla.

Nechtěl jsem vás znechutit, ale touto vivisekcí jsem chtěl zdůraznit brutální smysl pro detail, kterým RE4 oplývá. Samozřejmě se ale dočkáte i tužších protivníků. Členové elitní skupiny Los Illuminados jsou dokonce ozbrojeni palcáty, obřími kladivy a dokonce i kušemi. Vystřelené projektily můžete navíc s troškou umu a štěstí sestřelit. Přiblíží-li se nepřítel na dostatečnou vzdálenost, máte navíc po zobrazení ikony tlačítka možnost efektivně ho odkopnout. Akční styl hry se přenesl i do samotných videosekvencí. Ty jsou neuvěřitelně stylové a obsahují úchvatné akční scény s fenomenální choreografií, která může směle konkurovat i mistrům oboru - Devil May Cry 3 a Metal Gear Solid: Twin Snakes. Dění v nich je interaktivní a sami ho budete ovlivňovat. Patří-li tedy k vašim oblíbeným herním kratochvílím odkládání ovladače při videosekvencích, čeká vás brzy Resident Evil 4 jasná a rychlá smrt. Stejně jako u odrážení dotírajících Los Ganados se objeví jedna či více ikon, které musíte v daný okamžik zmáčknout. Tlačítka se rychle střídají a mnohdy nejde o lehkou záležitost. Mě samotnému to připomínalo filmové interaktivní hry z dob Mega CD.

Příběh se odehrává šest let po prvním RE. Umbrella již formálně dávno neexistuje a zdá se, že nebezpečí bio teroru bylo definitivně zažehnáno. Leon Scott Kennedy, známý z RE2, se vydává na záchrannou misi s úkolem osvobodit unesenou dceru prezidenta .Ashley Graham. Poté, co se dostane do odlehlé vísky jménem Pueblo, kde se má být Ashley údajně držena, zjišťuje, že není vše, jak má být. Příběh je poutavý a objeví se v něm celá řada postav, které znáte z předchozích dílů. Abych řekl pravdu, tak mi přijde nejzajímavější z celé série. Nebudu z něj však mnoho prozrazovat, abyste nebyli ochuzeni o překvapivá zjištění i dějové zvraty.

Resident Evil 4

GC verze je na tom z technického hlediska lépe, ale zato se nemůže chlubit bonusy.

RE4 je tedy bezesporu, jednou z nejpovedenějších her tohoto roku. O tom nás přesvědčila již před dlouhými devíti měsíci GC verze. Mnozí z vás se jistě ptají, jak proběhla konverze, zvláště když je GC přeci jenom výkonnější. PS2 RE4 je pouze na jednom jednovrstvém DVD (4.8 GB), oproti GC, kde byla hra vydána na dvou miniDVD (1.5 GB). Nečeká vás tedy žádné přehazování disků během hry. Zajisté vás všechny potěším, že žádná z lokací ze hry není osekána, zkrácena ani jakkoliv jinak upravena. Vizuální stránka byla samozřejmě pro PS2 optimalizována, textury sice nejsou tak detailní a mlhy je tu taky více než v originále, ale díky fenomenální animaci je dosti možné, že někteří z vás drobné rozdíly v grafice ani nepostřehnou. Vodní plochy neobsahují žádné vlny a občas jsem si sice připadal jako by tvůrci pokryli obraz šedým filtrem, což jsem v GC verzi nezaznamenal, ale čert to vem, když je hra tak plynulá, včetně stabilního frameratu. Jeho zpomalení jsem postřehl pouze dvakrát a to při opravdu velkém počtu Resident Evil 4 Los Ganados na obrazovce. Největší technické rozdíly mezi oběma verzemi jsem zaznamenal u soubojů s bossy. Originální boj s Del Lagem na obrovském jezeře byl na PS2 přeci jenom moc. Celé jezero je pokryto mlhou a neustále ne vás vyskakují skály z nedalekých břehů. Dokreslování se tady dočkáte ve velké míře, ale po zbytek hry již můžete být v naprostém klidu.

Super akční wire-fu souboj s odvěkým Leonovým rivalem Jackem Krauserem trpí zase jinými neduhy. Vícekapacitní DVD sice pojme větší objem dat než GC disky, ale loadingy se jednoznačně protáhly. U hlavní hry to ani tolik nevadí, ale právě u zmiňovaného souboje s Krauserem to je děs. Tento souboj se nese v duchu již avizovaných interaktivních videosekvencí. Bohužel se při tomto souboji hra po zmáčknutí příslušného akčního tlačítka vždy na několik vteřin pozastaví, nahraje další část boje atd. Skvělý zážitek z plynulého boje je tedy ten tam a výsledek je nechutně rozkouskovaný, a tudíž bez onoho zmiňovaného náboje. Za nejhorší prvek, vzniklý konvertováním z GC považuji ovládání. Je vidět, že hra byla původně programována pro jinou platformu a ovládání Resident Evil 4 bylo optimalizované pro GC ovladač. Pohyb je na DualShocku bezproblémový, ale míření je o několik tříd těžší a hlavně méně přesné. Naštěstí si byli v Capcomu vědomi, že v PS2 verzi budou muset vytvořit několik kompromisů a proto do této konverze přidali i několik exkluzivních bonusů.

Nové oblečky pro Leona i Ashley považuji za čistě kosmetickou věc, ale exklusivní PS2 zbraň už je jiné kafe. Laserová puška se sice pěkně dlouho nabijí, ale po výstřelu zbavíte Los Ganados veškerých Las Plagas a nehrozí tedy, že po smrti hostitele vyskočí parazit na vás. Speciálně pro PS2 je přítomen i Movie Browser, ve kterém si můžete prohlédnout filmečky ze hry.

Sběratelské lahůdky

Stejně jako u GC verze RE4, byl k příležitosti vydání hry na PS2 vydán i speciální ovladač ve tvaru motorové pily. Obsahuje stejná tlačítka jako klasický DualShock, ale je v něm zabudován i malý reproduktor, který vydává realistický zvuk motorové pily. Navíc byla podobně jako u Killzone nebo Metal Gear Solid 3: Snake Eater vydána i limitovaná edice v nádherném plechovém obalu, která navíc obsahuje úryvek z návodové knížky od Brady Games. Oba tyto unikátní kousky se tak určitě objeví ve sbírce každého RE fanouška.

Klady a zápory

Plus Nový herní styl
Plus Noví nepřátelé jsou boží
Plus Velký výběr upgradovatelných zbraní
Plus Separate Ways a další PS2 bonusy

Mínus GC verze je z technického hlediska lepší
Mínus Ovládání si moc nesedí s DualShockem

Všechny minihry z GC verze RE4 jsou zpět včetně Mercenaries (taková verze survival módu, známého z bojovek) a Assignment Ada (bonusová mise ve které hraje hlavní roli Ada Wong). Speciálně pro PS2 byl vytvořen i přídavek Separate Ways. Jde o tříhodinový bonus, který je rozdělen do pěti misí. V hlavní roli se opět představí Ada. Její bojový styl je na rozdíl od Ashley (ano, i za tu si na chvíli zahrajete) podobný spíše Leonovi. Dokonce vlastní Ada i pistoli, která vystřeluje lano s kotvou. Bohužel jí nemůžete používat libovolně, ale pouze na předem definovaných místech. Ale i tak se jedná o osvěžující prvek oproti hlavní hře. V Separate Ways se podíváte do známých lokací, stejně jako do několika nových. Nejpůsobivější z nich je jednoznačně bitevní loď, na které usednete dokonce za vojenské dělo. Dokonce obsahují SW i exkluzivní zbraň - kuši s vybuchujícími šípy. Zajisté nemusím zdůrazňovat, že likvidace Los Ganados je s ní daleko zábavnější. Postupem této bonusové hry si Ada zapisuje všechny důležité poznámky do osobního deníku, do kterého máte později i přístup.

RE4 je tak jednoznačná pecka, která nemůže chybět ve sbírce žádného pořádného hráče. GC verze je na tom z technického hlediska přeci jenom lépe, ale zato se nemůže chlubit exkluzivními bonusy v čele se Separate Ways.

Resident Evil 4
Výrobce/Vydavatel Capcom/Capcom
Platforma PlayStation 2, GameCube
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 125 kB
Verdikt: Jedna z nejlepších her tohoto roku konečně i na PS2. Hurá.
Hodnocení: 89% (info)

  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Rozšíření Elden Ringu u PC hráčů nepochodilo. Je prý rozbité a moc těžké

Shadow of the Erdtree je parádní dodatek do oblíbené soulsovky Elden Ring, vlastně jeden z...

Doplňte si základní herní vzdělání. Trilogie Dragon Age je v obří slevě

V digitálním obchodě Steam lze aktuálně koupit kompletní edici fantasy série Dragon Age s 90%...

Organizace FIFA zaštítí turnaj videoherních „autíček“

Mezinárodní fotbalová asociace FIFA uspořádá turnaj v počítačové hře Rocket League, kterého se...

Aktuální herní hit provázejí kontroverze. Není to podvod, dušují se vývojáři

Mezi nejpopulárnější tituly na Steamu se nečekaně dostala i lacině působící hra Banana, ve které...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...