Realm of Hepumia - záchrana královtsví

Kdo jednou vyzkoušel chytlavou adrenalinovou hru ve stylu Atomic Bomberman, prakticky okamžitě se mu do krve dostane jakákoli jiná inkarnace. Realm of Hepumia je - coby čarodějnická variace - jednou z nich.

Realm of Hepumia Máte rádi hry ve stylu Atomic Bomberman, jehož poslední inkarnaci jsme v podobě solidního Bomber Fun nedávno recenzovali? Výborně, potom raději zůstaňte u své stávající a jistě oblíbené verze, poněvadž titul Realm of Hepumia ji rozhodně nepřekoná. Neobsahuje žádnou závažnější chybu – tedy pokud za chybu nepočítáme minimální herní novinky, ale především pak absenci hry více hráčů. Vždyť právě na tomto atributu staví výše zmíněné tituly, ale nepředbíhejme. Hroziví obři a skřeti se zmocnili království Hepumia. Hráč se zhostí ovládání elfí kouzelnice s růžovými vlasy a za pomoci pěti mocných (!) kouzel likviduje otravující potvory. Z nich vypadává zlato a cíl zní jasně – nasbírej dostatečné množství zlata, za které se zajistí obnova zpustošené země.

Hra funguje na jednoduchém principu – představte si změť různě pospojovaných úzkých chodníků, zhruba tak na jednu až dvě obrazovky. Na chodník, respektive dřevěné cestičky, se vždy vejde jen jedna postavička. Realm of Hepumia Chodníček dále obsahuje místa s lebkou a zkříženými hnáty, což indikuje, kde se kreatury v jistých intervalech obnovují. Dále tu máme naši kouzelnici, která okamžitě přijde o jeden život, pokud se s některou z potvůrek setká na jednom políčku. Mimochodem, všechny postavy ve hře nechodí, ale hopsají – samozřejmě jakoby po čtverečkách. Tím se propracováváme k tomu, jak si nebohá dívenka poradí s tlupou hrozivých monster. Jak již bylo řečeno v úvodu, nabízí se rovnou pět kouzel, pomocí nichž se nepřátelé proměňují v několik uhlíků, aby z nich posléze vypadl drobný obnos penízků.

Kouzla. První představuje vděčnou klasiku – tedy bombu, která se položí a během tří vteřin vybouchne. Jedná se suverénně o nejpoužívanější zbraň, poněvadž je z celé pětice nejdostupnější. Následuje výboj modré koule, která po použití promění v prach nejbližšího nepřítele. Potom tu máme klasický blesk, jenž opět zabíjí monstrum nejblíže ke kouzelnici. Rozdíl těchto dvou tkví v rychlosti – blesk zabíjí okamžitě, modrý výboj chviličku, často Realm of Hepumia dost podstatnou, krouží, než zaútočí. Poslední dvě reprezentují jasné favority. Vystřelený fireball krouží po mapě a zabíjí vše, co mu stojí v cestě. Hráč posléze musí rychle posbírat zbylé penízky, než se propadnou do země. A konečně poslední, nezranitelnost, díky ní se může kouzelnice libovolně pohybovat po mapě, aniž by ji nepřátelé zraňovali. Naopak – ona jediným dotekem likviduje je. Oproti předchozímu kouzlu potěší, že peníze se tak sbírají automaticky, respektive přímo. Hráč samozřejmě nedisponuje nekonečným množství kouzel, musí je všechny poctivě nasbírat na porůznu se objevujících místech. Tím vlastně končí veškerý výčet možností, jež hra nabízí. Říkáte, že poněkud skromný? A máte pravdu. Pouze doplním, že hra předkládá dva herní módy: příběhový a arkádní. Jak se ukázalo, v příběhovém se sbírá zlato pro to, aby se zpřístupnila další úroveň a v arkádním zase kvůli bodům (síni slávy). Podotýkám, že herních světů autoři připravili rovných osm.

Realm of Hepumia Naopak po stránce grafického zpracování nemám co vytknout. Hra disponuje dvojím rozlišením (640x480 a 800x600), přičemž v tom vyšším vypadá prostředí přímo báječně. Pohledná kreslená grafika prostě stále umí zaujmout, přičemž nesmíme zapomínat ani na příjemný hudební doprovod (v menu opět nejlepší). Tím se dostáváme k závěru. Realm of Hepumia se nehraje špatně, vlastně během prvních pár minutek se hráč slušně baví. Chvíli si zvyká na fakt, že postava skáče šikmo, oproti rozložení kláves, ale jde to. Jenže pak přichází vystřízlivění – hra se hrozně rychle omrzí, poněvadž všechny své trumfy vyloží hned v první úrovni. Neexistuje žádná motivace proč hrát to samé dál – protože jinou grafiku v úrovni, hudbu či monstrum nelze považovat za hnací motor. Hodně se mluví o inteligenci počítače – zde autoři příliš práce zřejmě neměli, poněvadž příšerky se snaží, ať již se vyskytují kdekoliv na mapě, najít cestu k vám. Jejich síla tkví především v počtu, díky čemuž vás snadno zablokují. Navíc nepřátel se zde vyskytuje víc, ovšem prakticky se liší pouze svojí rychlostí. Ale zde bych problém neviděl. Máme tu pěkné multimediální zpracování, dobrý nápad s kouzly a na druhé straně malé množství herních atributů s absencí hry více hráčů. Připočteme-li k tomu fakt, že se produkt prodává v přepočtu za více jak 800 Kč, musím vám Realm of Hepumia spíše nedoporučit.

Realm of Hepumia
Minimum: CPU 166, 32 MB RAM
Optimum: CPU 200, 64 MB RAM
Multiplayer: ne
Další informace:
Výrobce/distributor: Vamisoft Entertainment Inc. / Eonix Games
Distributor v ČR: ne
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Neskutečně chudá variace na Bombermana
Hodnocení: 39%